شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 08
کد خبر: ۲۳۱۸۱۶
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷
شرکت نانوکس اخیرا موفق شده پارچه‌ای تولید کند که قادر است ویروس کووید-۱۹ را از بین ببرد.
                          پارچه ضد کرونا تولید شد

 به گزارش سوک به نقل از ایمنا، با آغاز شیوع ویروس کووید -۱۹ در سراسر جهان، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به عنوان یکی از محیط‌های آلوده به این ویروس در نظر گرفته شدند. تعداد زیادی از کادر درمان و پرسنل بیمارستان‌ها به این ویروس که از طریق لباس آن‌ها منتقل می‌شد، مبتلا شدند و برخی از آن‌ها در اثر آلوده شدن به آن جان خود را از دست دادند.

محققان در تلاش بودند لباسی با ویژگی ضد کرونا تولید کنند. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که پارچه‌های حاوی ذرات نقره می‌توان ظرف مدت دو تا پنج دقیقه ویروس کرونا را از بین ببرد. در نهایت شرکت نانوکس (Nanox) با همکاری چندین مؤسسه و بنیاد تحقیقاتی دیگر موفق شدند نوعی پارچه تولید کنند که قادر است در طول دو دقیقه ۹۹.۹ درصد ویروس‌ها را از بین ببرد. محققان به منظور تولید این پارچه از ترکیب کتان (پلی کتان) و پلی استر و روی این مواد نیز از ذرات نقره استفاده کردند.

محققان به منظور بررسی عملکرد این نوع پارچه روی نمونه‌های ویروس SARS-CoV-2 دو بیمار برزیلی که اولین بیماران کرونایی این کشور بودند، مطالعاتی انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که این نوع پارچه در تماس با ویروس کرونا قادر است آن را طی دو دقیقه از بین ببرد.

به گفته پژوهشگران این نوع پارچه علاوه بر از بین بردن ویروس کووید -۱۹ قادر است ویروس‌های دیگر، باکتری، قارچ و میکروب‌ها را نیز از بین ببرد. همچنین تاثیر این نوع پارچه برای از بین بردن بعضی مشکلات پوستی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد