شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 08
کد خبر: ۲۳۱۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶
۶۰ برگزیده مرحله نخست جشنواره استانی شعر خلیج فارس در بخش‎های رباعی، دوبیتی و گویشی در بوشهر معرفی شدند.
برگزیدگان مرحله نخست جشنواره شعر خلیج فارس بوشهر معرفی شدند

به گزارش سوک،رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر روز یکشنبه در ارتباط با این جشنواره به خبرنگاران گفت: اهمیت موضوع خلیج فارس برای مردم استان بوشهر بویژه هنرمندان این استان شناخته شده‌است و همین امر استقبال ویژه شاعران این دیار از جشنواره را پرشورتر کرده‌است. 

احمد بارگاهی افزود: در این زمینه بزودی آیین‌نامه تشکیل دبیرخانه دائمی شعر خلیج فارس برای تصویب به شورای شهر ارسال خواهد شد. 

وی عنوان کرد: با شکل‌گیری دبیرخانه دائمی شعر خلیج فارس با محوریت سازمان فرهنگی شهرداری در نظر داریم که این جشنواره در سال‌های آتی با هماهنگی بیشتر و در گستره ملی و فراملی برگزار شود.

دبیر اجرایی جشنواره استانی شعر خلیج‌ فارس نیز در باره داوری آثار ارسالی به جشنواره شعر خلیج فارس گفت: پس از ارزیابی دبیرخانه و کدگذاری آثار، برگزیدگان نخستین جشنواره استانی شعر خلیج‌فارس معرفی شدند.

غلامرضا ابراهیمی افزود: این جشنواره، در قالب دوبیتی و رباعی با محوریت نکوداشت روز ملی خلیج‌فارس و به انگیزه پاسبانی از هویت تاریخی و فرهنگی این دریا و خلق آثار بدیع توسط شاعران استان بوشهر در ۲ قالب دوبیتی و رباعی برگزار شد.

وی بیان کرد: بعد از کدگذاری اشعار برای ارزیابی ویژه در سه بخش دوبیتی، رباعی و گویشی در اختیار هیات داوران قرار گرفت که به ترتیب بیشترین سهم آثار ارسالی از شهرستان‌های ادب‌خیز دشتی، دیّر، دشتستان، بوشهر و تنگستان بود.

وی ادامه داد: با پایان یافتن قضاوت و ارزیابی اشعار ۶۰ شاعر از مجموع شرکت‌کنندگان در بخش‌های دوبیتی، رباعی و گویشی که بیشترین امتیاز را کسب کرده بودند، برگزیده شدند و در آیین اختتامیه، رتبه‌های برتر و برگزیده جشنواره معرفی می‌شوند.

دبیر اجرایی جشنواره استانی شعر خلیج فارس گفت: طبق تقویم اجرایی این جشنواره از تاریخ ۱۰ تا ۳۱  اردیبهشت ‌ماه ۹۹ آغاز شد که در مدت یک ماه  با وجود محدویت موضوع، قالب و شرایط ویژه کشور، بیش از ۵۰۰ اثر از ۱۰۰ شاعر هم استانی در رده‌های متخلف سنی به دبیرخانه ارسال شد.

وی افزود: تمامی آثار با کدگذاری در اختیار داوران جشنواره قرار گرفت و با نهایت امانتداری و بدون آگاهی از نام و نشان شاعر و تنها از روی زیبایی‌شناسی اشعار با رویکرد اعتباربخشی به هویت تاریخی خلیج‌فارس انجام شده‌است.

ابراهیمی با معرفی هیات داوران جشنواره بیان کرد: کار داوری و ارزیابی اولین جشنواره استانی شعر خلیج‌ فارس را سه تن از مفاخر ادبی استان  رضا معتمد، عابدی و علی هوشمند بر عهده داشتند.

دبیر اجرایی جشنواره یادآور شد: همه برنامه‌ریزی‌های مجموعه سازمان فرهنگی شهرداری بندر بوشهر، برای برگزاری حضوری این رویداد استانی است اما با توجه به شرایط نامساعد شیوع بیماری کرونا در کشور، برگزاری این مهم مشروط به نظر متولیان بهداشت و سلامت استان بوشهر است.

ابراهیمی افزود: هرگونه تصمیم در مورد چگونگی انجام آیین اختتامیه به صورت حضوری یا مجازی، بزودی نتیجه آن به اطلاع شاعران و ادب‌دوستان هم استانی خواهد رسید./ایرنا

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد