يکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
کد خبر: ۲۳۱۹۶۵
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
سوک بررسی می کند
با همه انتقاداتی که به مدیریت ارشد استان بوشهر طی هفت سال گذشته دارم، اگر دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع یک کار مفید در استان بوشهر انجام داده می توان به اصلاح ساختاری موضوع آب شرب اشاره کرد که سبب می شود نام گراوند و حمزه پور به عنوان استاندار و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر، برای همیشه در اذهان باقی بماند.
به گزارش سوک، اولین ماه تابستان در حالی رو به سراشیبی است که مدیریت مناسب و بهینه آب در استان بوشهر کمترین میزان چالش به نسبت سال های گذشته را در این استان ایجاد کرده است.

این شرایط که محصول نگاه ویژه گراوند استاندار بوشهر، ستوده معاون امور عمرانی و حمزه پور مدیرعامل شرکت آبفای این استان است ، توانسته به شکلی مناسب ضمن این که در بن بست اعتبارات دولتی، پروژه های در دست ساخت آب شیرین کن های استان را تعطیل نکند، موضوع آب رسانی به استان بوشهر نیز تحت شعاع قرار ندهد.

هرچند به دلیل فرسودگی شدید شبکه آب در استان بوشهر ، بخش هایی از روستاهای استان بوشهر و به خصوص در بخش ساحلی شهرستان تنگستان ، روستاهای جم و عسلویه و بخش ارم دشتستان هنوز گرفتاری هایی برای گرفتن آب شرب دارند اما این مشکلات به تناسب سال های گذشته، قابل مقایسه نیست.
 
گراوند با انتخاب حمزه پور به عنوان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در دی ماه سال 1397، عزم خود را جزم کرد تا برای یک بار هم که شده به دغدغه تاریخی مردم استان بوشهر برای داشتن آب شرب پایدار پایان دهد که در این راستا ، ارائه بسته های پیشنهادی مناسب به دولت و وزارت نیرو برای سرمایه گذاری های بخش خصوصی در تاسیس اّب شرین کن ها با ظرفیت های متفاوت به عنوان یک نقطه عطف به شمار می رود.



تلاش برای متقاعد کردن وزارت نیرو در شرایطی که به شدت این وزارت خانه در مشکلات مالی دست و پا می زد و می زند، کار بزرگی بود که نتیجه آن ایجاد 14 سایت آب شرین کن در استان بوشهر با سرمایه گذاری یک هزار میلیارد تومان بود تا با اضافه کردن 150 هزار متر مکعب آب به استان بوشهر ، وابستگی اب استان بوشهر به منابع آبی خارج از این استان از حدود 90 درصد به کمتر از 60 درصد در دو سال آینده کاهش یابد.

استاندار بوشهر که یکی از اولویت های مدیریتی خود  را بر رفع مشکل تامین اّب شرب مناطق روستایی استان و به خصوص در فصل تابستان، متمرکز کرده بود، موضوع نوسازی، بازسازی شبکه، احداث مخازن و حفر و تجهیز چاه ها در کنار اجاره 10 حلقه چاه با اعتبار حدود 20 میلیارد تومان از منابع ملی را هدف گذاری کرد که نتیجه آن اکنون به شکل ملموسی با کاهش دردسرهای مردم برای داشتن آب شرب قابل رصد است.



نمونه ای از خانه باغ های استان

هر چند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در کنار مدیران میانی و کارشناسان فنی این شرکت ، در طی 17 ماه گذشته به شکل شبانه روزی تلاش کردند تا افق سه ساله رفع مشکل آب استان دچار وقفه نشود اما در سایه نبود یک ساختار قوی اطلاع رسانی در این شرکت ، بخش عمده ای از افکار عمومی چندان از فعالیت های جهادگونه این مجموعه در روزهای سخت و به خصوص در این ایام 140 روزه کرونایی اطلاع چندانی ندارند که ضروری است این نقیصه بزرگ رفع شود.



نمونه ای از خانه باغ های استان

از دیگر اقدامات خوب استاندار بوشهر به عنوان رئیس شورای تامین استان ،  ساماندهی موضوع انشعابات غیرمجاز و عدم استفاده از آب شرب برای آبیاری نخیلات و خانه باغ هاست که سبب شد از هشت هزار و 500 انشعاب غیر مجاز در سطح استان بوشهر و به خصوص در شهرستان های بوشهر و دشتستان ، زمینه مجوزدار کردن سه هزار انشعاب فراهم شود.

قطع ۲هزار انشعاب غیر مجاز آب شرب خانه باغ‌ها در این استان طی این مدت و با دستور رئیس شورای تامین استان که با هماهنگی و حمایت دستگاه قضایی صورت گرفت سبب شد تا در کنار اصلاح ۵۰۰ کیلومتر شبکه‌ آب روستایی در استان ، عملا آن تنش های آبی که در سال های گذشته و در پاره ای از موارد شکل امینتی به خود می گرفت به شکل کاملا بارز و برجسته ای مدیریت شود.



هرچند کارکرد تیمی متشکل از استاندار ، معاون امور عمرانی و شرکت اّب و فاضلاب استان بوشهر برای رفع دغدغه های مردم در داشتن منابع آبی پایدار و خروج از نوبت بندی در فصول مختلف سال، قابل تقدیر است اما هنوز روستاهایی در استان و به خصوص شهرستان عسلویه و نوار ساحلی شهرستان تنگستان وجود دارد که به شدت در مضیقه تامین آب هستند و نیاز است تا زمان ورود آب شیرین کن ها به شبکه توزیع،به شکل کوتاه مدت مشکلات آنها رفع شود.

با همه انتقاداتی که به مدیریت ارشد استان بوشهر طی هفت سال گذشته دارم، اگر دولت یازدهم و دوازدهم در مجموع یک کار مفید در استان بوشهر انجام داده می توان به اصلاح ساختاری موضوع آب شرب اشاره کرد که سبب می شود نام گراوند و حمزه پور به عنوان استاندار و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر، برای همیشه در اذهان باقی بماند.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد