يکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
کد خبر: ۲۳۲۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۵
مدیرکل تامین اجتماعی استان:
شرایط کرونایی این روزهای استان بوشهر سبب شد تا عبدالله شیرکوند مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر پیش از ظهر امروز میزبان تعداد معدودی از خبرنگاران هم استانی باشد تا در روزی که در تقویم کشور به نام روز تامین اجتماعی نامیده شده ، به دغدغه های آنها پاسخ دهد.
به گزارش سوک، شرایط کرونایی این روزهای استان بوشهر سبب شد تا عبدالله شیرکوند مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر پیش از ظهر امروز میزبان تعداد معدودی از خبرنگاران هم استانی باشد تا در روزی که در تقویم کشور به نام روز تامین اجتماعی نامیده شده ، به دغدغه های آنها پاسخ دهد.

-ضمن تبریک روز تامین اجتماعی خدمت شما و همه همکاران خدومتان در سطح استان بوشهر، مشکل اساسی بیمه ملوانی در استان بوشهر را چگونه ارزیابی می کنید و چه راه حلی برای رفع آن پیشنهاد می دهید ؟

ضمن تبریک این روز به جامعه بزرگ سازمان تامین اجتماعی و به خصوص بیمه شدگان ، مستمری بگیران و شرکاء سازمان در سطح استان بوشهر، امیدواریم که بتوانیم خدمات شایسته‌ای را به جامعه هدف خود ارائه کرده و خدمتگزار خوبی برای این عزیزان باشیم.

درحال حاضر وضعیت بیمه ملوانان براساس توافقنامه سال ۷۴ است که به ازای تعداد روزهایی که با لنج به دریا می روند و بر اساس آن لیست ارسالی از سوی صاحب لنج ارسال می شود، سوابق بیمه ای برای ملوانان ثبت می شود. لذا بر همین اساس سوابق این عزیزان ماهانه ممکن است ۵ یا ۱۰ و یا ۱۵ روز لحاظ شود. از طرفی باتوجه به اینکه این عزیزان رابطه کارگری کارفرمایی با یکدیگر ندارند مشمول قانون کار نبوده و به تبع آن نمی توانند از مشاغل سخت و زیان آور نیز استفاده کنند.


در نهایت اینکه مسائل و مشکلات این عزیزان به ستاد مرکزی سازمان ارسال شده و براساس آخرین اطلاع ، پیشنهادی از سوی سازمان به وزارت کشور ارسال شده که انشالله با پیگیری های انجام شده بتوان هرچه سریعتر نسبت به حل مشکل این عزیزان اقدام کرد.

- جامعه ما با حقوق خود و جایگاه بیمه تامین اجتماعی چقدر آشنایی دارد؟

سازمان تامین اجتماعی بزرگترین و گسترده ترین نهاد بیمه ای کشور است که کلیه طبقات جامعه از کارگران گرفته تا کارمندان دولتی، کارفرمایان، صاحبان مشاغل و مسئولان همگی در طول فعالیت کاری و پس از بازنشستگی با این سازمان سروکار دارند.

با وجود نقش پررنگ رسانه ها و فضای مجازی و با افزایش سطح آگاهی و مطالبه گری جامعه، و از طرفی اطلاع رسانی های مستمر سازمان تامین اجتماعی با رویکرد تحول دیجیتال و ارائه خدمات نوین به منظور جلوگیری از حضور فیزیکی در شعب و کارگزاریهای سازمان همچنین شیوع ویروس کرونا، قطعا مردم به خوبی دریافته اند که می بایست برای دریافت خدمات درحوزه های مختلف به سامانه های تعریف شده از سوی سازمان مراجعه کنند. مشارکت رسانه های خبری در اطلاع رسانی می تواند سطح آگاهی توده مردم را ارتقاء بخشیده و موجب کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب وکارگزاریها شود.

- آمار تحت پوشش خود در استان بوشهر را لطفا ارائه کنید؟

در استان بوشهر در حال حاضر ۳۴۰ هزار بیمه شده اصلی داریم و با درنظر گرفتن افراد تبعی یک میلیون نفر از خدمات سازمان استفاده می کنند و میزان آن ۸۰ درصد است. براساس آمارهای موجود تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش نیز بالغ بر ۲۹ هزار نفر است و ماهیانه ۷۰ میلیارد تومان از بابت حقوق به این عزیزان پرداخت می شود.

- تامین اجتماعی چه نقشی در تشویق شهروندان به مشارکت بیشتر در طرح فاصله گذاری و رعایت پروتکل های بهداشتی داشته است؟

هم زمان با ابلاغ دستورالعمل های ستاد کرونای استان بوشهر، کارگروهی در اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر با این موضوع شکل گرفت و پروتکل های بهداشتی برای محافظت همکاران و ارباب رجوع ابلاغ گردید.

با همه تلاش های انجام شده ، تا کنون 21 نفر از همکاران ما در سطح استان بوشهر که یک نفر از آنها شاغل در اداره کل بوده به بیماری کرونا مبتلا شده اند.اکنون و در اداره کل ، روزانه 5 کارشناس در ورودی ساختمان مستقر هستند تا صفر تا صد مشکلات و نیازهای ارباب رجوع را پیگیری منتج به نتیجه کنند.

سازمان تامین اجتماعی و به تبع آن اداره کل تامین اجتماعی استان بوشهر در خصوص اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری و کنترل شیوع ویروس کرونا و حفظ پروتکل های بهداشتی و نیز جلوگیری از بروز هر گونه وقفه در ارائه خدمات به جامعه تحت پوشش تامین اجتماعی، اقدامات متعددی را انجام داده است که مهم ترین آنها هدایت بیمه شدگان به سمت استفاده از خدمات غیر حضوری سازمان و ثبت نام در سامانه های مذکور است.

دقیقا در چارچوب مصوبات ستاد ملی و استانی کرونا حرکت کرده ایم. خوشبختانه بر اساس اعلام استانداری بوشهر این اداره کل با مدیریت صحیح، همت و مشارکت همه کارشناسان توانسته رتبه برتر را در بین ۸۵ دستگاه هم تراز در استان بوشهر به لحاظ ارائه میز خدمت و رعایت پروتکل های بهداشتی به خود اختصاص دهد.

- تعداد مقرری بگیران کشوری و استانی و نحوه محاسبه مقرری بیمه بیکاری در ایام مذکور چگونه است؟

در سال گذشته تعداد مقرری بگیران کشوری ۲۲۰ هزار نفر بوده که پس از شیوع ویروس کرونا این تعداد به ۶۸۰ هزار نفر افزایش یافته است.

از طرف وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اسامی متقاضیانی که جهت برقراری بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند جهت پالایش و مشخص شدن افراد واجدالشرایط به سازمان تامین اجتماعی ارسال شده که این سازمان پس از مشخص کردن افراد واجد الشرایط لیست اسامی آنان را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال تا پرداخت از طریق صندوق توسعه ملی کشور انجام شود. لازم به ذکر است مقرری اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ قبلا پرداخت شده و اخیرا پرداخت مقرری اردیبهشت ۹۹ نیز شروع شده است که پس از پرداخت مقرری بیکاری ، مراتب در سوابق بیمه ای این عزیزان نیز لحاظ خواهد شد.ضمنا تعداد متقاضیان مقرری بیمه بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا در استان بوشهر که درسامانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کرده اند نزدیک به ۱۳ هزار نفر است.

- اگر کارگاهی همچنان به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل باشد، تکیلف کارگران آن کارگاه چه خواهد شد؟
به استناد تبصره ماده ۲ قانون بیمه بیکاری چنانچه بر اثر حادثه غیر مترقبه از قبیل سیل، جنگ، زلزله و .... به صورت موقت کارگاه ها تعطیل گردند می بایست به بیمه شدگان آنها مقرری بیمه بیکاری پرداخت گردد . لذا شیوع ویروس کرونا هم حادثه غیر مترقبه بوده و بیمه شدگان کارگاه ها می توانند به ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه و جهت برقراری مقرری بیمه بیکاری ثبت نام نموده تا پس از طی فرایند های قانونی اقدام لازم درخصوص پرداخت مقرری بیکاری انجام پذیرد.

 نحوه محاسبه مقرری که ملاک پرداخت از طرف سازمان برنامه بودجه قرار گرفته است به چه شکل می باشد؟

نحوه محاسبه بدین شکل است که ۵۵ درصد حداقل دستمزد شورایعالی کار درسال مربوطه به اضافه به ازای هرفرد تحت تکفل ۵ درصد حداقل دستمزد سال پرداخت و حداکثر ۴ نفر تحت تکفل.

در فروردین ماه ۹۹ پرداختی ها از یک میلیون تا حداکثر یک میلیون و ۳۶۰ هزارتومان براساس تعداد افراد تحت تکفل انجام شده است . وبا توجه به فرمول بند 5 پرداختی در اسفند ۹۸ از ۵۵۰ هزار تومان تا ۸۵۰ هزار تومان انجام شده است که باتوجه به تاریخ بیکاری هریک از این عزیزان می باشد.

ادامه پرداخت مقرری دوره کرونا و کسانی که از خردادماه ۹۹ به بعد بیکار می شوند با توجه به دستورالعمل اداری مشترک شماره ۲ بیمه بیکاری مورخ ۹۹/۰۴/۰۲ فی مابین سازمان و وزارت رفاه طبق روال قبل مقرری پرداخت می شود.

- سازمان تامین اجتماعی در جهت رسیدگی بهتر به وضعیت مخاطبین سازمانی چه برنامه هایی را در دستور کار خود قرار داده است؟

باتوجه به اینکه در حال حاضر نزدیک به ۴۵ میلیون نفر از خدمات سازمان استفاده می کنند لذا مراجعه حضوری این عزیزان به شعب و کارگزاریها مشکلاتی را قطعا در پی خواهد داشت. لذا سازمان تامین اجتماعی با برنامه ریزی های دقیق توسعه خدمات الکترونیکی و تحول دیجیتال را در دستور کار خود قرار داده قطعا تا پایان سال ۹۹ بسیاری از خدمات سازمان بصورت غیرحضوری ارائه خواهد شد که این موضوع موجب کاهش حضور فیزیکی به شعب سازمان خواهد شد.

از جمله خدمات غیر حضوری انجام شده می توان به حذف تاریخ اعتبار دفترچه های درمانی و استفاده از شش روش استحقاق درمان اشاره نمود که در نتیجه اجرای این طرح ، ۴۰۰ هزار مراجعه در استان بوشهر به شعب و کارگزاریها کاهش خواهد یافت. بر این اساس کلیه مخاطبین سازمان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام نموده و با دریافت یوزر و پسورد از خدمات غیر حضوری بهره مند شوند.

بحث حذف خود دفترچه های درمانی نیز در دستور کار قرار دارد وانشاءالله بزودی اجرایی خواهد شد. همچنین با نصب اپلیکشن my tamin نیز می توانند از بخش دیگری از خدمات الکترونیک غیرحضوری استفاده کنند.

موضوع دیگر بحث متناسب سازی و یا همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران بوده که با دستور ویژه رئیس محترم جمهور، تلاشها پیگیری های مستمر وزیر محترم تعاون کار و رفاه اجتماعی و آقای دکتر سالاری محقق گردیده و این موضوع موجب افزایش حقوق مستمری بگیران گردیده و از مرداد ماه سال جاری اجرا خواهد شد.

ضمنا مبلغ دو هزار میلیارد تومان جهت پرداخت وام قرض الحسنه نیز برای بازنشستگان ومستمری بگیران درسال جاری درنظر گرفته شده که با هماهنگی کانونهای بازنشستگی استانها پرداخت خواهد شد.

موضوع دیگر پرداخت مطالبات مراکز درمانی دانشگاهی بوده که براساس سوابق موجود کلیه این مطالبات پرداخت ودرحال حاضر بروز می باشد که این موضوع موجب اعتبار بخشی به دفترچه های درمانی این سازمان گردیده است.

تنقیح بخشنامه های سازمان است که این موضوع قطعا در کاهش اعتراضات و شکایات مراجعین تاثیر گذار بوده و در کاهش مراجعات به دیوان عدالت اداری نیز تاثیرگذار است.

یک بحث هم انتصاب مدیران سازمان است که قطعا افرادی که در آزمون مدیران آینده شرکت کرده و در کانون ارزیابی نیز مصاحبه خواهند شد ودرنهایت باتوجه به تعهد و تخصص انتصاب خواهند یافت.

- فرایند اعتبار دفترچه های تامین اجتماعی به چه نحوی می باشد؟

استحقاق درمان به صورت غیرحضوری انجام می‌شود و بیمه‌شدگان می‌توانند از ۶ طریق نسبت به این امر اقدام کنند. استعلام دفترچه درمانی از طریق بارکدخوان تعبیه شده(با استفاده از دوربین موبایل) و یا ورود کدملی در وب اپلیکیشن به نشانی pwa.tamin.ir، از طریق بستر USSD با شماره گیری کد دستوری #۱*۱۴۲۰*۴* یا #۱۴۲۰*۴*، کد دستوری #۱۶۶۶*بیمه سلامت و سامانه اینترنتی به نشانی medical.tamin.ir

- فعالان رسانه‌ای فاقد بیمه چگونه خود را بیمه کنند؟

بیمه شدگان فعال درحوزه رسانه که بعنوان کارگر مشغول بکار هستند براساس قانون کارفرمایان مکلفند نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه این عزیزان اقدام کنند.

از طرفی به منظور پوشش بیمه ای به نویسندگان و پدیدآورندگان کتاب تسهیلاتی در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته و در این خصوص توافق نامه ای نیز فی ما بین وزارت مذکور، موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر و سازمان تامین اجتماعی منعقد گردیده است. مرجع معرفی پدید آورندگان، نویسندگان کتاب و هنرمندان صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان وابسته به وزارت مذکور به سازمان می باشد.
این قبل افراد به دو صورت معافیت بیمه ای دارند: 1-مشمول کمک دولت 2-مشمول یارانه که از تاریخ 1/1/98 فقط به صورت مشمول کمک دولت جهت بیمه شدن معرفی می شوند.

- همسان سازی حقوق بازنشستگان چگونه است و از چه زمانی آغاز می شود؟

بنابر پیگیریهای انجام‌ شده و موافقت ریاست جمهور و مصوبه هیات محترم وزیران متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان از اول مردادماه انجام خواهد شد. باتوجه به اینکه اجرای این طرح متضمن تامین منابع مالی بوده، بر همین اساس مبلغ ۳۲ هزار میلیارد تومان در قالب خرید سهام از شرکتهای فعال و سود ده به سازمان تامین اجتماعی اختصاص یافته که به موجب آن طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان از اول مرداد ماه سال جاری اجرا خواهد شد.

با توجه به اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و نظر به میزان سوابق این عزیزان افزایش حقوق محاسبه و پرداخت خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد