جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 04
کد خبر: ۲۳۲۶۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۷
نامه سرگشاده فعال سیاسی استان به نماینده دشتستان ؛
اینکه شما بخواهید رای خود را در انتخابات ریاست دیوان آشکار کنید تصمیم فردی خودتان است- هر چند همان گونه که در ابتدا بیان کردم این گونه از شفافیت ارزش تبلیغاتی و سیاسی برای شما دارد و نه منطبق بر مطالبات حقیقی مردم- اما سخن اصلی بر سر فضاسازی اخیر است که عده ای آن را به موضوع اصلی مبدل ساخته اند و جای موضوعات اصلی و فرعی را تغییر داده اند.
به گزارش سوک ، دکتر عزیز غضنفری از چهره های معروف سیاسی استان بوشهر در نامه ای سرگشاده دغدغه هایش را با نماینده جوان و انقلابی مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی در میان گذاشت.

در این نامه ، آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادر گرامی جناب آقای دکتر ابراهیم رضایی نماینده مردم بزرگوار دشتستان در مجلس شورای اسلامی

با سلام و عرض احترام

اجازه می خواهم در ابتدا از شما بخاطر تلاش هایتان در این مدت کوتاهی که نمایندگی مردم شریف دشتستان را بر عهده گرفته اید تشکر کنم؛ هر چند در اول راه خدمتگذاری به مردم قرار گرفته اید و بالطبع اکنون زمان مناسبی برای ارزیابی یک نماینده نیست، مجلسی که روزها و ماه های اول آن در حال سپری شدن است. اما آن چه در این زمینه برای همه مردم و عناصر انقلابی حائز اهمیت تلقی می شود این است که رویکرد در پیش گرفته از سوی جنابعالی بسیار امیدوار کننده و دقیقا منطبق با خواست و مطالبات مردم و اولویت-های اساسی آنها است. به شخصه اصرار شما بر پیمودن این مسیر درست را مبارک و به نفع مردم می دانم.

باز مایل هستم از فرصت استفاده کنم و از شما بخاطر در پیش گرفتن رویکرد شفافیت گرایی، سپاس و تشکر خود را ابراز نمایم. شفافیت به معنای حقیقی و جامع کلمه یکی از ضرورت های اساسی کشور است و نهایتا در افزایش سرمایه اجتماعی کشور نیز نقشی تعیین کننده دارد. شما با هوشمندی و شناخت دقیق از ضرورت های جامعه ایرانی، بر نقطه مناسبی متمرکز شده اید. حال که سخن بدین جا رسید عرض می کنم که اتفاقا آنچه بهانه شد تا حقیر چند نکته ای را محضر شما پیشنهاد نمایم همین موضوع شفافیت است.

همان گونه که در بالا مورد اشاره قرار گرفت، شفافیت یک موضوع و ضرورت بنیادین برای افزایش اعتماد عمومی جامعه به حساب می آید؛ اما تلقی و انتظارِ آشکار ساختن رای یک نماینده، فقط یک قسم از شفافیت و یا شاید نازل ترین سطح آن باشد. آن چه که مایه نگرانیست این است که رفتار نمایندگان محترم این تلقی را ایجاد نماید که شفافیت چیزی جزء همین آشکار ساختن رای نیست، و نهایتا از بخش های و مصادیق مهم شفافیت غفلت شود؛حال آنکه چنین نیست و اضلاع و ابعاد شفافیت به مراتب بیشتر از آن چیزی است که این روزها درباره آن سخن گفته می شود.

 دیگر آن که شفافیت منطبق بر مسائل و مطالبات عمومی مردم است و نه تمایلات سیاسی افرادی که از دریچه منافع فردی و گروهی به آن می نگرند. صادقانه بگویم و بر اساس شناختی که از لایه های عمومی و اجتماعی دارم صریح عرض می کنم، آشکار کردن رای یک نماینده به رئیس یا دادستان دیوان محاسبات و یا رای یک نماینده به کاندیداهای داوطلب در یک شورا مانند شورای پول و اعتبار، برای مردم اهمیت چندانی ندارد؛ مطالبه عمومی آنها نیست؛ ضمن این که اینگونه و در این سطح به شفافیت نگریستن لوث کردن شفافیت و بی اعتبار کردن معانی و مصادیق حقیقی از  آن شفافیتی است که مردم انتظار آن را می کشند. مهم تر اینکه درکِ  نیات و مقاصد کسانی که در پی هر اقدام معطوف به رای دادن که در مجلس، بلافاصله- با جوسازی و نه یک درخواست قاعده مند و عادی- شفافیت رای نماینده را می خواهند چندان روشن نیست؛ اگر نگویم که اغراض آنها مشکوک است.

برادر عزیزم آقای دکتر رضایی! من در زمانی در حال نگارش این متن هستم که شما تصمیم دارید بر اساس رویه ای که در پیش گرفته اید روز سه شنبه رای خود را  در خصوص انتخابات کاندیدای ریاست دیوان محاسبات اعلام کنید. من این اعلام را کار ضروری که نمی دانم هیچ، بلکه این را به خطا رفتن در مسیر تحقق موضوع مهم شفافیت نیز می دانم.

همه صادقانه و شجاعانه به قضاوت بنشینیم، آیا مردم روز سه شنبه مترصد آنند که برنامهlIVE  شما آغاز شود و از شما بشنوند که به آقای فروزنده رای داده اید یا آقای بذرپاش؟! البته برای برخی افرادی که ذائقه سیاسی دارند تولید هیجان و احتمالا انگیزه برای اقدامات دیگری می کند. هر چند شما به هر کدام از دو کاندیدای انقلابی و ارزشی دیوان که رای داده باشید، از نظر من تصمیم تان درست است و قابل احترام. از کی تا حالا نوع رای یک نماینده به رئیس دیوان محاسبات، مسئله مردم بوده است که این بار دفعه دوم آن باشد؟ مردم چنین شفافیتی را نمی خواهند و چنین امری را نیز متوقع نیستند. البته برخی افراد سیاسی با هر گونه مقاصدی که دارند، از این زاویه به شفافیت می نگرند؛ من می پذیرم که ممکن است برای آنها جذابیتی داشته باشد؛ ظاهرا موقتا قدری آنها را بر سر هیجان و شوق تحلیل می آورد و الا نگاه عامه مردم این نیست.

 عموم مردم اما حتما رای شفاف شما را در طرح های حوزه معیشتی، اقتصادی و اجتماعی مطالبه می کنند. مردم مایل هستند بدانند نماینده آنها در لوایح و طرح  های حساس و حلال مسائل اساسی آنها، که گره ای از حجم انبوه گرفتاری های آنها باز می کند چگونه رای داده است.

حتی مردم در سطحی بالاتر شفاف شدن نظام اقتصادی و بانکی کشور را انتظار می کشند. مردم در فردا روزی انتظار دارند بدانند نظر و رای شما در خصوص توافقنامه راهبردی ایران و چین چگونه ثبت شده است. شفاف شدن نظام استخدام و گزینش، شفاف شدنِ ساز و کارهای اداری، شفاف شدن در نظام و میزان پرداخت حقوق مسئولان کشور، شفاف شدن در اموال و دارایی مدیران و ده ها نوع از شفافیت دیگر می توان لیست کرد که سال هاست به مطالبات محقق ناشده مردم تبدیل گشته است.

خواسته مردم در زمینه شفافیت در حوزه مقابله با فساد  به یک آرزو تبدیل شده است. شفافیت را باید در مجلس تبدیل به قانون کرد که اثر آن در نگاه و ذهنیت اجتماعی مردم و روان سازی امور جاری کشور مشهود باشد. این وسط آیا کوشش برخی برای آشکار شدن رای یک نماینده به رئیس و دادستان دیوان محاسبات، به انحراف کشاندن شفافیت و دور کردن مطالبات مردم از مصادیق و ابعاد مهم  شفافیت نیست؟

اینکه شما بخواهید رای خود را در انتخابات ریاست دیوان آشکار کنید تصمیم فردی خودتان است- هر چند همان گونه که در ابتدا بیان کردم این گونه از شفافیت ارزش تبلیغاتی و سیاسی برای شما دارد و نه منطبق بر مطالبات حقیقی مردم- اما سخن اصلی بر سر فضاسازی اخیر  است که عده ای آن را به موضوع اصلی مبدل ساخته اند و جای موضوعات اصلی و فرعی را تغییر داده اند.

نکته اساسی اما بر سر این است که به غیر از بخش امنیتی و نظامی، سراسر بخش های اداری کشور تبدیل به یک اتاق شیشه ای باشد. من شفافیت را این گونه می فهمم.

در پایان از شما نماینده جوان متخصص و انقلابی که کوشش می کنید بر مسائل اصلی مردم متمرکز شوید درخواست می کنم، در امر شفافیت تلاش خود را معطوف به تقاضاهای حقیقی مردم و ضرورت های اساسی نظام سامان دهید. در این یک مورد خاص اهم و مهم کنید که آیا آشکار ساختن رای خود در فرآیند انتخابات مدیران دیوان محاسبات(رئیس و دادستان) کمکی به نهادینه ساختن موضوع شفافیت به صورت بنیادین می کند یا اینکه صرفا دارای کارکرد سیاسی و تبلیغاتی است. مشکل بر سر آشکار ساختن رای شما که می خواهید صادقانه مطرح کنید نیست، مشکل اما بر سر این است که این حرکات پایه گذار رویه نادرست در امر شفافیت و به خطا رفتن در تحقق لوازم و مصادیق واقعی شفافیت است.

بااحترام و آرزوی موفقیت
عزیز غضنفری
سه شنبه 7 مردادماه99


نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد