يکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
کد خبر: ۲۳۲۷۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
سخنگوی سازمان انتقال خون آمار اهدای خون در ۴ ماهه نخست سال ۹۹ را اعلام کرد.
تهران پیشتاز اهدای خون در کشور

به گزارش سوک، بشیر حاجی بیگی در خصوص آمار اهدای خون در ۴ ماهه اول سال گفت: در ۴ نخست سال جاری یعنی از اول فروردین تا پایان تیرماه ۹۹ بیشترین اهدای خون کشور در استان‌های تهران، فارس، اصفهان و مازندران صورت گرفته است.

وی ضمن اشاره به اینکه نزدیک به ۱۶ درصد از کل خون‌های اهدایی کشور در تهران اهد شده است، ادامه داد: شاخص‌های اهدای خون بانوان در ۴ ماهه اول سال ۹۹ در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی و فارس نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین میزان رشد را داشته است؛ همچنین اهدای خون بانوان در کشور در ۴ ماهه نخست سال با رشد یک درصدی همراه بوده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون بیان کرد: در ۴ ماهه اول سال جاری ۷۵۷ هزار و ۴۴۷ نفر جهت اهدای خون به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده اند، که از تعداد ۶۰۱ هزار واحد خون اهدا شده است.

حاجی بیگی با بیان اینکه بالاترین اهدای خون بانوان کشور در ۴ ماهه اول سال ۹۹ مربوط به به استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان شمالی هر کدام با ۸ درصد است، افزود: میانگین شاخص اهدای خون کشور در ۴ ماه نخست سال جاری ۵ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه  ۵۷ درصد خون‌های اهدایی کشور در ۴ ماه اول سال مربوط به اهدا کنندگان مستمر خون بوده است، اظهار کرد: ۸۹ هزار نفر برای اولین بار اقدام به اهدای خون کرده اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون توضیح داد: در این ۴ ماه نزدیک به یک میلیون ۵۰ هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما به مراکز درمانی و بیمارستان‌های کشور توزیع شده است.

حاجی بیگی عنوان کرد:۳۴ درصد از خون‌های اهدایی مردم مربوط به گروه خونیO مثبت بوده و تنها یک درصد از آن‌ها گروه خونی ABمنفی بوده است.

وی گفت: در ۴ ماهه نخست سال جاری ۴ هزار ۵۶۶ نفر از بهبودیافتگان کرونا جهت اهدای پلاسمای خون به مراکز انتقال خون ۲۴ استان کشور مراجعه  کرده اند و از این تعداد ۳ هزار ۵۹۵ واحد پلاسما اهدا شدا است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد