شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 08
کد خبر: ۲۳۲۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۰
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: بهبودیافتگان کرونا به شکرانه سلامتی در روز عرفه پلاسمای خون خود را اهدا کنند.
                          بهبودیافتگان کرونا در روز عرفه پلاسما اهدا کنند

به گزارش «سوک» به نقل از فارس، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران به مناسبت روز انتقال خون در برنامه تهران کلینیک رادیو تهران گفت: با توجه به اینکه امسال روزجهانی انتقال خون با روز عرفه مصادف شده است از بهبودیافتگان کرونا درخواست می‌کنیم به شکرانه سلامتی به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسمای خود را اهدا کنند.

وی درباره اهدا پلاسما توسط بیماران بهبود یافته کرونا گفت: طی چهار ماه اول سال، ۴۵۶۶ نفر از بهبود یافتگان، جهت انتقال پلاسما به مراکز انتقال خون کشور مراجعه کرده اند و حدود ۳۵۹۵ واحد پلاسما اهدا شده است. بیشترین میزان مراجعه در استان‌های تهران، خوزستان، کرمانشاه، خراسان رضوی و اصفهان بوده است. افرادی که از بیماری کرونا بهبود پیدا کرده اند و ۲۸ روز از زمان بهبودی شان گذشته است، می‌توانند جهت اهدا پلاسما برای درمان بیماران به مراکز انتقال خون مراجعه کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال ۹ مرداد برابر شده با روزجهانی انتقال خون و از طرفی مصادف شده با ۹ ذی الحجه و روز عرفه که افراد بسیاری با انجام فریضه‌های دینی و معنوی سعی در نزدیکتر شدن به خداوند دارند، افراد واجد شرایط می‌توانند به شکرانه برخورداری از سلامتی مجدد، به مراکز انتقال خون مراجعه کرده و پلاسما خود را به عنوان نذر سلامتی اهدا کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره اهداء پلاسما و انتقال ویروس کرونا در مراکز انتقال خون افزود: اهدا پلاسما بصورت رایگان صورت می‌گیرد. مراکز انتقال خون، مانند مراکز بیمارستانی نیست. این محیط کاملا بهداشتی و پاکیزه است و تمامی وسایل یک بار مصرف هستند. همچنین شایان ذکر است که ویروس کرونا به واسطه اهدا خون منتقل نمی‌شود.

حاجی بیگی از وضعیت ذخایر خونی در کشور گفت: در بسیاری از کشور‌ها شاهد ۷۰ درصد کاهش آمار اهدا کنندگان خون را هستیم. در ایران و در اسفند ماه این آمار ۳۵ درصد بوده و این رقم تا اردیبهشت ماه ادامه داشته است و هم اکنون به ۱۳ درصد رسیده است. خوشبختانه توانسته ایم این شرایط را مدیریت کنیم و تا به امروز هیچ بیماری دچار کمبود خون نشده است. در استان‌های گلستان، مازنداران، گیلان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان به واسطه حضور زیاد بیماران تالاسمی ۲۰ درصد از ذخایر خون کشور به این بیماران خاص اختصاص دارد.

وی در رابطه با کمبود پلاسما افزود: پلاسما در دو صورت رندوم و هایپر ایمیون وجود دارد که پلاسمای نوع دوم تنها در بیماران بهبود یافته از کرونا یافت می‌شود. با توجه به بالا رفتن میزان مصرف این پلاسما و درخواست مکرر پزشکان برای دریافت پلاسما، همچنان نیاز به اهدا کنندگان بیشتری داریم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران درباره واردات و صادرات خون گفت: واردات و صادرات خون و فرآورده‌های آن به دلیل شرایط اپیدمیولوژیکی خاص هر کشور در تمامی نقاط جهان ممنوع و غیرقانونی است.

حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون ایران در پایان این گفتگو از تمامی اهداکنندگان پلاسما به بیماران کرونایی تشکر کرد و به تمامی فعالان عرصه سلامت و رسانه خدا قوت گفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد