دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 28
کد خبر: ۲۳۲۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۰
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر:
مدیرکل انتقال خون استان بوشهر گفت: بیماران بهبودیافته کرونایی در بوشهر به پویش شکرانه سلامت بپیوندند.
بیماران بهبودیافته کرونایی در بوشهر به پویش شکرانه سلامت بپیوندند

به گزارش سوک،نرگس عبیدی  اظهار داشت: هدف از راه‌اندازی پویش شکرانه سلامت دریافت پلاسمای خون بهبودیافتگان از بیماری کرونا است.

وی تصریح کرد: در این پویش، پلاسمای خون افراد بهبودیافته از بیماری کرونا جمع‌آوری و با توجه به شرایط و نظر پزشک متخصص به بیمارانی کرونایی که وضعیت جسمی مناسبی ندارند تزریق می‌شود.

عبیدی اضافه کرد: در زمان حاضر دستگاه موردنیاز و کارکنان مجرب برای جمع‌آوری پلاسما در انتقال خون استان بوشهر مستقر هستند.

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر اظهار داشت: تنها مشکل تأمین فضا بود که با توجه به هماهنگی انجام‌شده با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر قرار شد دانشگاه در این زمینه اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه هر ۵۰۰ سی‌سی از پلاسمای خون بیماران بهبودیافته از کرونا برای درمان یک فرد استفاده می‌شود بیان کرد: به محض فراهم شدن فضا و امکان‌سنجی بعد از تأیید نهایی سازمان انتقال خون ایران در اسرع وقت این امکان برای جمع‌آوری پلاسما انجام و اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد.

مدیرکل انتقال خون استان بوشهر خاطرنشان کرد: بهبودیافتگان کووید ۱۹ در رده سنی ۱۸ تا ۶۵ سال با ترجیحاً مرد باشند و در صورتی که اهداکننده زن باشد باید سابقه بارداری و سقط‌جنین نداشته باشد و می‌تواند در این پویش شرکت کند.

به گزارش خبرنگار مهر، نتایج تحقیقات نشان داده است که پلاسما درمانی در مراحل اولیه بیماری اثربخشی بیش از ۶۰ درصد دارد و هرچه بیمار از نظر تنفسی مشکل بیشتری داشته باشند و دیرتر درمان انجام شود اثربخشی کمتر است.

بر اساس این گزارش، داوطلبان باید مدرکی که دلالت بر ابتلاء و بهبود آن‌ها به کووید ۱۹ باشد را به همراه داشته باشند و از بهبودی آن‌ها ۲۸ روز گذشته باشد تا سیستم ایمنی این افراد و میزان آنتی‌بادی و پادتن آن‌ها آزمایش شود و در یک فرایند ۴۰ دقیقه‌ای اهدای پلاسما قرار گیرند./مهر

کد خبر
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد