دوشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 28
کد خبر: ۲۳۳۱۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲
مدیرعامل شرکت گاز استان:
در ادامه نشست های تبیین کارکرد دولت یازدهم و دوازدهم در بوشهر، مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر با حضور در سالن کنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران دفتر بوشهر پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.
 به گزارش سوک، در ادامه نشست های تبیین کارکرد دولت یازدهم و دوازدهم در بوشهر، مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر با حضور در سالن کنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران دفتر بوشهر پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

مهندس مسلم رحمانی ،مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر

*از سال 1387 شاهد استقلال شرکت گاز  استان بوشهر از استان فارس بودیم . تا پیش از مستقل شدن این شرکت ، شهر جم که هنوز در تقسیمات کشور به شهرستان ارتقاء نیافته بود به همراه ۱۷ روستای پیرامونی این شهر از نعمت گاز بهره مند بودند اما امروز این آمار به 39 شهر به غیر از خارگ و 422 روستای استان بالغ شده است.

* از سال 87 تا سال 92 ، در مجموع 30 شهر از 40 شهر استان گاز دار شدند و  ۴۸هزار و ۵۰۰ مشترک شهری به شبکه گازرسانی متصل شده بودند ، در این راستا دو هزار کیلومتر شبکه‌گذاری و 67 هزار انشعاب انجام و ضریب نفوذ گاز شهری به 72 درصد رسید.


*در طی سال های 87 تا 92، یک هزار کیلومتر شبکه و 22 هزار و 800 انشعاب در سطح روستاهای استان انجام و با گاز رسانی به 12 هزار خانوار روستایی ، میزان ضریب نفوذ گاز به 36 درصد رسید. در این مدت فقط شهرک صنعتی یک بوشهر، فاز یک پتروشیمی مبین، نیروگاه تشان و نیروگاه بی او عسلویه گازدار شدند.کل سرمایه گذاری در طی این سال ها ، 230 میلیارد تومان بوده است.

* در طی هفت سال گذشته و با آغاز به کار دولت یازدهم در سال 92، شاهد کارکردی بسیار مناسبی برای گازرسانی به نقاط شهری و روستایی استان بوشهر بودیم که در مجموع و با صرف اعتباری معادل 926 میلیارد تومان ،318 روستا و 9 شهر استان گازدار شده است. در طی این هفت سال  ضریب نفوذ گاز شهری از 72 درصد به 99 و دو دهم درصد و ضریب نفوذ در روستاهای استان از 36 درصد به 96 درصد و نیم افزایش یافته است.

* اگر بخواهیم به کارکرد دولت یازدهم از سال 92 تا 96 در بخش گازرسانی به استان بوشهر بپردازیم ، با ذکر این نکته که در سال 1393 شاهد تصویب تبصره دو بودجه کشور در این سال برای سوخت رسانی به شهرها و روستاهای کشور از محل صرفه جویی و جایگزینی گاز طبیعی بودیم ، در مجموع و با اعتباری قریب به 456 میلیارد تومان ، 804 کیلومتر شبکه شهری و 43 هزار انشعاب شهری در استان بوشهر کار شد که سبب گردید تا پایان دولت یازدهم ، ضریب نفوذ گاز شهری به 95 درصد و ضریب گاز روستایی به 78 درصد برسد .

*طی عمر دولت یازدهم ، در بخش روستایی 211 روستا با یک هزار و 540 کیلومتر و 28 هزار انشعاب جدید انجام و گاز دار شدند تا در مجموع از سال 1387 تا سال 1396 ، 315 روستای استان بوشهر با 13 هزار مشترک به شبکه گاز وصل شوند.

* با اعتبار 470 میلیارد تومان از سال 1396 تاکنون ، دو شهر و 107 روستای استان بوشهر گازدار شدند تا در مجموع 39 شهر و 422 روستا از نعمت گاز برخوردار باشند و ضریب نفوذ گاز در مراکز شهری 99 و دو دهم درصد و در سطح روستاها به 96 و نیم رص بالغ شود.

* در طی دولت دوازدهم ، 508 کیلومتر شبکه شهری، ۲۳ هزار انشعاب شهری، ۵۶ هزار مشترک گاز شهری، 890 کیلومتر شبکه روستایی و 23 هزار انشعاب روستایی انجام شده است.


* در حال حاضر تعداد 215 هزار مشترک از خدمات گازرسانی بهره‌مند شده‌اند که از این تعداد، 212 هزار مشترک در بخش خانگی، 2 هزار و 700 مشترک در بخش تجاری و عمومی و 539 مشترک در بخش صنعتی است.

* در قالب مصوبه شورای اقتصاد، که همراه با دستور رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری در زمینه رونق تولید بوده است ، گازرسانی به شهرک صنعتی دلوار، دیر، کنگان، نواحی صنعتی برازجان، خوشاب و خوشمکان و بنه گز و پتروشیمی‌های متانول کاوه، نیروگاه ایران ان ال جی مستقر در کنگان و کارخانه‌های سیمان کنگان، دشتستان و مند دشتی انجام شده است .

* اگرچه افق ما در دولت تدبیر و امید گازرسانی به 374 صنعت در سطح استان بوشهر بوده است ، اما تاکنون 178 صنعت انجام شده و 26 واحد دیگر نیز تا هفته دولت و مابقی نیز تا پایان دولت دوازدهم در شهرک های صنعتی انجام خواهد شد.

*از 14 و 8 میلیارد متر مکعب گاز مصرف شده در سال گذشته در سطح استان بوشهر، 99 درصد در صنایع استان مصرف شده است. از این میزان 99 درصد گاز در صنایع، 76 درصد در صنعت پتروشیمی ، 21 درصد  در حوزه نیروگاهی، 2.6 درصد صنایع کوچک در شهرک‌های صنعتی و کارخانه‌های سیمان و دیگر صنایع کوچک و کمتر از 1 درصد در حوزه مشترکان خانگی، عمومی و اداری گاز مصرف شده است.


* ثبت 6 اختراع در زمینه گازرسانی از جمله استفاده از لوله های کامپوزیت و  دستگاه نشت یاب نقطه‌ای با دقت بالا ، کسب رتبه اول شهید رجایی در سطح استان بوشهر برای چندین سال متوالی، دریافت لوح و تندیس مدیریت مالی کشور ، دریافت تندیس زرین خدمات سبز از سال ۹۶ تاکنون، کسب گواهینانمه چهار ساله تعالی متوالی سازمانی، کسب رتبه برتر در بخش روابط عمومی پژوهشگر استان و وزارت نفت بخشی از موفقیت های این شرکت طی این سال ها بوده است.

* در کنار واگذاری 13 فرایند شرکت گاز استان به بخش خصوصی با محوریت دفاتر پیشخوان دولت واگذار، اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های ارتباط با مشتریان برای رسیدگی به شکایت، جی ای اس برای رسیدگی در شرایط بحران و 194 استانی کرده ایم که برآوردهای آماری نشان می دهد 78 درصد مردم استان بوشهر از خدمات شرکت گاز استان رضایت دارند.با راه اندازی سامانه پیامکی ، 98 درصد صورتحساب مشترکان گاز استان بوشهر به‌ صورت پیامکی و برخط  به دست آنها می رسد .

* در سال گذشته، 101 میلیارد تومان اعتبارات شرکت بوده که به شکل کامل جذب شده است. از 5 هزار و 900 میلیارد تومان وصول درامد گاز استان از مشترکین، 99 درصد در بخش صنعت اتفاق افتاده که با توجه به این که قبض ها ماهانه صادر می شود شاهد پرداخت به موقع بهای گاز از طرف صنایع استان و مردم هستیم.


* از اولین مشترکی که گاز دریافت کرده تا اکنون ، در مجموع 320 هزار انشعاب در سطح مراکز شهری و روستایی داریم که 110 هزار مشترک با وجود این که علمک گاز درب منزل آنهاست اما اقدامی به لوله کشی داخل منزل و اتصال به شبکه گاز نکرده اند که از آنها درخواست داریم از این نعمت استفاده کنند تا در زمان هایی که با کمبود گاز مایع به شکل سلیندر در سطح استان مواجه هستیم دچار مشکل نشوند.

* تنها شهری که در استان بوشهر فاقد اتصال به شبکه گاز است ، شهر خارگ می باشد که علت آن نیز نبود گاز شیرین در این شهر است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد