پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 24
کد خبر: ۲۳۳۷۲۴
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱
با حضور میدانی خبرنگاران
دومین تور رسانه ای عمرانی یادواره خبرنگار مرحوم "غلامعلی قاضی‌زاده" با همت معاون امور عمرانی استانداری بوشهر و تعداد 50 خبرنگار هم استانی در حالی تحت تدابیر ویژه بهداشتی برگزار شد که 48 ساعت قبل از آن همه خبرنگاران تست منفی کووید 19 انجام د اده و نتیجه منفی تست در دست داشتند.
به گزارش سوک، دومین تور رسانه ای عمرانی یادواره خبرنگار مرحوم "غلامعلی قاضی‌زاده" با همت معاون امور عمرانی استانداری بوشهر و تعداد 50 خبرنگار هم استانی در حالی تحت تدابیر ویژه بهداشتی برگزار شد که 48 ساعت قبل از آن همه خبرنگاران تست منفی کووید 19 انجام د اده و نتیجه منفی تست در دست داشتند.

گام اول

طرح 35 هزار متر مکعبی آب شیرین کن بوشهر که در جریان سفر دولت در 26 اسفند سال 97 عملیات اجرایی آن با حضور وزیر نیرو آغاز شد ، اولین پروژه ای بود که با حضور استاندار بوشهر، فرماندار بوشهر ، معاون امور عمرانی و مدیران حوزه عمرانی استانداری بوشهر و خبرنگاران مورد بازدید قرار گرفت.

طرحی که به گفته استاندار بوشهر روند اجرایی مطلوبی دارد و فاز نخست این پروژه بر اساس تعهد سرمایه‌گذار اوایل سال آینده وارد مدار تولید می‌شود. این پروژه که نقش مهمی در  افزایش ظرفیت منابع آب آشامیدنی دارد ، می تواند شهر و استان بوشهر را به وضعیت پایداری در تأمین آب آشامیدنی برساند.


گراوند به خبرنگاران گفت: اجرای زیرساخت این پروژه به صورت 100 درصد انجام شده و با تامین تجهیزات پروژه، عملیات نصب تاسیسات آن به‌زودی آغاز و تا فروردین ماه 25 درصد آن تکمیل می‌شود.

استاندار بوشهر میزان سرمایه گذاری آب شیرین‌کن 35 هزار متر مکعبی بوشهر که با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام شده را ، یک‌ هزار میلیارد تومان و برای اجرای خط انتقال آب و برق‌رسانی را 100 میلیارد تومان ذکر کرد.

به گفته مدیر پروژه ،هزینه احداث پروژه آب شیرین کن بوشهر ۳۰ میلیون یورو است که برای هر متر مکعب بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو هزینه شده که این صرفا سرمایه گذاری شرکت مپنا بوده است. برای اجرای خط انتقال نیز ۴۰ میلیارد تومان هزینه می شود.


گام دوم

در ادامه تور عمرانی رسانه ای ، خبرنگاران شاهد افتتاح "پارک ساحلی لیان" به عنوان بزرگترین پارک حاشیه خلیج فارس در استان بوشهر با سرمایه‌گذاری ۹۰ میلیارد ریال بودند که با جاذبه‌های بکر و منظره طبیعی می تواند مقصد گردشگری مردم بوشهر و افرادی باشد که بوشهر را در ایام پساکرونا برای بازدید و اقامت انتخاب می کنند.

سرپرست شهرداری بندر بوشهر مساحت پارک ساحلی لیان بوشهر در فاز نخست را 2.2 هکتار عنوان می کند که در تابستان سال گذشته عملیات اجرایی آن آغاز شده است.


چهار هزار و 500 متر مکعب عملیات خاکبرداریو دو هزار و 800 مترمکعب خاک‌ریزی در این پروژه انجام شده تا امکان ایجاد چهار هزار و 400 مترمربع فضای سبز، 8 چشمه سرویس بهداشتی ، نیمکت، سطل زباله و آلاچیق در آن ایجاد شود.

خورشیدیان مساحت پارک ساحلی لیان را  27.5 هکتار ذکر کرده که عملیات اجرایی فاز دوم آن به مساحت 4 هکتار به‌ زودی آغاز و 19 هکتار دیگر این بوستان ساحلی و منطقه نوریستی و گردشکری به عنوان پارک جنگلی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.


استاندار بوشهر نیز با هواداران شاهین بوشهر قول داد که پیگیر اخذ مجوز برای شهرداری بوشهر در تیم داری شهرداری از وزارت کشور است و از شورا و شهرداری بوشهر نیز خواست به مانند سال گذشته با تمام توان از شاهین حمایت کنند.


گام سوم

بازدید از موزه منطقه ای خلیج فارس در عمارت کلاه فرنگی واقع در سبزآباد بوشهر سومین پروژه ای بود که مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت.

این موزه که قرار است در اردیبهشت ماه سال آینده و هم زمان با هفته میراث فرهنگی مورد افتتاح رسمی قرار گیرد با مساحت سه هزار و ۲۰۰ مترمربع و با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان دارای پیشرفت فیزیکی بالای 80 درصدی است که هویت تاریخی ، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و علمی استان بوشهر را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهد داد.گام چهارم


سفر به جنوب استان بوشهر بخشی از برنامه تور عمرانی بود که با حضور در شهر آبدان شهرستان دیر و بازدید از مجموعه فرهنگ و هنر این شهر رقم خورد .

تالار فرهنگ و هنر شهر آبدان با مساحت یکهزار و ۶۰۰ متر مربع با ظرفیت ۲۱۰ صندلی دارای امکانات ویژه افراد معلول ، لابی تشریفات ، اتاق های گریم و دوربین های آنلاین پیشرفته امنیتی و سیستم های کامل و جامع سمعی و بصری کم نظیر در جنوب استان است .میزان اعتبار این پروژه هشت میلیارد تومان است که پیش بینی شده بزودی پنج درصد باقیمانده پروژه تکمیل و به بهره‌برداری برسد.


به گفته ستوده معاون امور عمرانی استانداری بوشهر، پس از ۸ سالی که عملیات اجرایی این پروژه گذشته بود تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت ولی از سه ماه گذشته این پروژه مورد توجه جدی استان قرار گرفت به گونه ای که با تامین نقدینگی های لازم هم اکنون و پس از ۷۵ روز کاری پیشرفت آن به ۹۵ درصد رسیده است.


گام پنجم

پروژه آب رسانی سیراف - جم نیز به وقت ظهر تابستان مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت تا بتوانند از نزدیک گوشه ای از تلاش های فنی متخصصین ایرانی در دل کوه های جم را مشاهده کنن.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر به خبرنگاران گفت: فاز نخست پروژه آبرسانی سیراف - جم این پروژه با 95 درصد پیشرفت فیزیکی به زودی و تا پایان شهریورماه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت ضمن این که در مجموع و با خطوط انتقال یک هزار و 300 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته و هزینه شده است.


مهرداد ستوده  اضافه کرد: در مورد خط انتقال ۲۸ هزار هکتار تامین آب پیش بینی شده ولی قابلیت شیرین سازی تا ۵۲ هزار متر مکعب آب را نیز دارد. تا قبل از دولت دوازدهم اثری از آب شیرین کن نبوده، خط مکانیکال تنها ۲۰ درصد و برق نیز صفر درصد کار شده بود که طی سه سال اخیر به این میزان از پیشرفت رسیده است.

بخش مکانیکال دارای ۶ ایستگاه است که هر کدام خود یک پروژه ای است. با وجود تمام تنگناهای اقتصادی، ادوات و متریال و اعتبارات موردنیاز با چانه زنی های زیادی از وزارت نفت و نیرو اخذ شده است.


این خط انتقال آب را از آب شیرین کنی که در سیراف در حال احداث است به شهر جم و شهرک های نفتی جم منتقل می کند. ظرفیت خط برای ۵۲ هزار متر مکعب در شبانه روز طراحی شده که در فاز اول سرمایه گذار قول داده است فروردین ماه حدود ۱۰ هزار متر مکعب آب را وارد مدار نماید.

خط آب رسانی این پروژه به طول ۴۰ کیلومتر و در اقطار 800 و 900 تا انتها که به شهرک های نفتی وصل می شود حدود ۶۰۰ میلی متر است. خط انتقال ۶ سایت دارد که ۵ سایت پمپاژ به ارتفاع حدود ۷۰۰ متر آب را پمپاژ کرده و سایت ششم در خروجی شهر جم، مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی را وارد شهر جم می کند.

گفته می شود برای تکمیل نهایی پروژه خط انتقال، غیر از بخش آب شیرین کن تقریبا ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

گام ششم

پنجمین پروژه مورد بازدید خبرنگاران در ساعت 14 روز چهارشنبه ، پروژه توسعه گردشگری بندر گنکان بود که با 170 میلیارد تومان در هفته دولت امسال عملیات اجرایی آن با هدف توسعه حوزه گردشگری استان بوشهر و تقویت زیرساخت های این حوزه آغاز و انتظار می رود طی 30 ماه آینده به بهره برداری برسد.

معاون عمرانی استانداری بوشهر با اشاره به اجرا طرح گردشگری ۲۰۲۰ در استان بوشهر به خبرنگاران گفت: توسعه بندر کنگان اقدامی مهم در این راستا است چراکه با برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی در کشور قطر اجرا این پروژه زمینه جابجایی گردشگر بین بندر کنگان و کشور یاد شده فراهم می‌ شود.

برای تکمیل پروژه های گردشگری با استفاده از ظرفیت سواحل  خلیج فارس، انقلاب بزرگی در حوزه گردشگری استان ایجاد می شود که باعث اشتغال زایی و جذب توریست خواهد شد. طرح های مختلفی برای اجرای پروژه ها در حال مطالعه است تا بتوانیم استان بوشهر از معبر به مقصد گردشگری تبدیل شود و دائما در حال جذب توریست باشیم.


معاون امور عمرانی استانداری بوشهر با بیان اینکه بندر خورشهاب به منطقه گردشگری تبدیل خواهد شد، عنوان کرد: پروژه اسکله توریستی شهرستان کنگان از مهمترین پروژه های گردشگری است که می تواند رابط بین کنگان و دوحه قطر باشد. این پروژه تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.

ستوده بیان کرد: پروژه اسکله توریستی کنگان با اعتبار ۱۷۰۰ میلیارد ریال که در فاز اول ۱۲۵۰ میلیارد ریال بوده است در حال اجرا است. این اسکله در کنار هدف گرشگری اهداف افزایش اشتغال و کاهش کالا، ساماندهی و ارتقاء ظرفیت ورود و خروج کالا، افزایش سطح حوضچه از ۸ به ۳۶ هکتار، افزایش عمق حوزچه ها و افزایش شناورها دارد.

گام هفتم

مقصد آخر این تور بازدید از منطقه گردشگری دلارام خور شهاب از توابع بخش دلوار تنگستان بود که معاون عمرانی این این روستا را به عنوان یکی از روستاهای هدف گردشگری استان معرفی کرد.


دهیار این روستا نیز با اشاره به فعالیت هایی که برای ساماندهی ساحل روستا صورت گرفته، تکمیل طرح های گردشگری دریایی در این روستا را نیازمند همراهی استان دانست.

ستوده ؛ معاون امور عمرانی استاندار بوشهر

*سدهای باغان، دالکی، دشت پلنگ، خاییز، ارغون کلمه، اخند عسلویه، آبپا دشتستان، قیزقلعه دشتی از جمله سدهای در دست ساخت است.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های شیرین‌سازی آب دریا با مشارکت بخش خصوصی در نقاط مختلف استان بوشهر تاکید کرد: در حال حاضر به ظرفیت ۳۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب طرح آب شیرین‌کن در مدار تولید است.

ستوده از افزایش هفت برابری ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا در استان بوشهر خبر داد و خاطرنشان کرد: ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا از ۲۰ هزار متر مکعب به ۱۵۰ هزار مترمکعب رسید.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری تور رسانه‌ای اظهار داشت: این تور رسانه‌ای به منظور آشنایی خبرنگاران با تعدادی از پروژه‌های حوزه عمرانی استان یادمان خبرنگار فقید غلامعلی قاضی زاده از خبرنگاران باسابقه استان برگزار شده است.

معاون امور عمرانی استانداری بوشهر با تجلیل از نقش خبرنگاران در انعکاس مشکلات و معضلات جامعه و تأثیرگذاری در رفع مشکلات افزود: نقش خبرنگاران در توسعه و عمران و پیشرفت بر هیچکس پوشیده نیست و بازدیدهای میدانی خبرنگاران از پروژه‌ها موجب شناخت بیشتر و دقیق‌تر خبرنگاران می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد