چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - 2020 October 28
کد خبر: ۲۳۴۴۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۴
با عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
ساخت 265 بوستان به وسعت 570 هزار مترمربع، 150 زمین چمن مصنوعی به مساحت 199 هزار و 200 مترمربع، بهسازی معابر به طول 561 کیلومتر و پیاده روسازی به مساحت یک میلیون و 59 هزار مترمربع از دیگر طرح‌هایی به شمار می‌رود که به منظور عمران روستاهای استان اجرا شده است.
به گزارش سوک، در حالی که بیش از 71 درصد از مردم استان بوشهر شهر نشین هستند اما این عامل سبب نشده که موضوع آبادانی روستاها مد نظر قرار نگیرد.

استان بوشهر با بیش از 23 هزار کیلومترمربع مساحت یک و چهار دهم درصد از وسعت کشور را به خود اختصاص داده است و در این گستره 40 شهر و 700 روستا و آبادی با بیش از یک میلیون و 177 هزار نفر جمعیت در خود جای داده است.

مروری بر آخرین جامعه آماری استان بوشهر نشان می دهد که 71.5 درصد جمعیت این استان در شهرها و 28.5 درصد در روستاها زندگی ‌می‌کنند.

اگر چه جمعیت روستاهای استان بوشهر در سال‌های اخیر کاهش یافته اما نقش آن‌ها در عرصه‌های مختلف از جمله تولید محصولات کشاورزی و دامی، نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش هم یافته است.

همین امر سبب شده که عمران روستاها با هدف افزایش عملکرد کار روستاییان، بهبود معیشت و رفاه زندگی در روستاها، جلب سرمایه گذاری در روستاها، تکمیل و اصلاح چرخه تولید و مصرف روستایی، و پیشگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها، در دستور کار مسئولان قرار گیرد.
یکی از طرح‌های مهم در حوزه عمران روستایی، طرح هادی است که از سال‌های گذشته به منظور فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا شده است.

پایه چنین طرحی در کشور ما از سال 1362 و با عنوان «روان بخشی روستاها» به اجرا درآمد و در سال‌های بعد به خصوص از سال 1366 به همت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد .

طرح هادي روستايي طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری و کشاورزی، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی یا طرح‌های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌کند.

مهم‌ترین اهداف اجرای طرح هادی روستایی ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی ، تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی ، تولیدی و رفاهی ، ایجاد تسهیلات لازم به منظور بهبود مسکن روستائیان و خدمات بهزیستی و عمومی ، ایجاد شبکه ارتباطی منظم، و ساماندهی منطقی نظام توزیع خدمات در روستاها و ایجاد زمینه بهبود وضعیت اقتصادی روستاها از طریق تسهیلات تولیدی، اشتغال، و ارتقاء درآمد روستاییان است.

از میان ۷۰۰ روستا و آبادی در استان بوشهر، ۴۰۶ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که مشمول اجرای طرح‌ هادی هستند. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر به عنوان متولی توسعه روستاهای این استان، از سالیان گذشته اجرای طرح هادی را در این روستاها آغاز کرده و تا کنون 95 درصد از آن‌ها صاحب طرح هادی شده‌اند.

بر این اساس، از ابتدای اجرای طرح هادی تا کنون هزار و 792 طرح در استان بوشهر به اجرا درآمده است.

ساخت 265 بوستان به وسعت 570 هزار مترمربع، 150 زمین چمن مصنوعی به مساحت 199 هزار و 200 مترمربع، بهسازی معابر به طول 561 کیلومتر و پیاده روسازی به مساحت یک میلیون و 59 هزار مترمربع از دیگر طرح‌هایی به شمار می‌رود که به منظور عمران روستاهای استان اجرا شده است.

طرح هادی چشم انداز 10 ساله توسعه روستا را مشخص می‌کند و هدف آن تنها عمران یا رشد زیر ساخت‌های فیزیکی و کالبدی روستا نیست، بلکه توسعه روستا به عنوان فرایندی جامع و چند بعدی از اساسی ترین اهداف مورد نظر این طرح به شمار می‌رود.

این در حالی است که بخش اعظم این فعالیت ها از نیمه دوم سال 1393 و با روی کار آمدن حمید حیدری بریدی به عنوان مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان بوشهر محقق شده که طی این هفت سال گذشته ادامه دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد