شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 28
کد خبر: ۲۳۴۶۴۸
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۵
سوک بررسی می کند
نکته اساسی این که پیچیدگی انتخابات در آمریکا نه رای گیری از مردم در قبل ، روز انتخابات و پس از آن بلکه آراء 538 الکتور یا همان مقامات ایالتی یا ارشد حزبی است که از 50 ایالت امریکا برای هر یک از دو نامزد انتخابات ( ترامپ و بایدن) به صندوق های اخذ رای سرازیر می شود که در صورتی که هر کدام از این کاندیداها بتوانند 270 رای الکترال را کسب کنند برنده انتخابات نام خواهند گرفت و رییس جمهوری امریکا خواهند بود.
سوک: شیوع کرونا در آمریکا که بالاترین آمار مبتلایان در سطح جهان را به خود اختصاص داده سبب شده تا روند شکل گیری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور به شکل غیابی نیز انجام شود.

بر این اساس و بنا به نوشته  «نیویورک تایمز»، تاکنون بیش از 80.5 میلیون برگه رای غیابی به متقاضیان در سراسر امریکا ارسال شده که این موضوع می تواند در شمارش زود هنگام آراء و اعلام به موقع تاثیرگذار باشد.

هر چند برخی شرکت کنندگان امریکایی زودتر از سوم نوامبر (13 ابان ماه) ، برخی در این روز و برخی پس از این روز به شرطی که پیش از سوم نوامبر اقدام به پست کردن رای خود کرده باشند می توانند در انتخابات آراء خود را به کاندیدای مورد حمایت خود بدهند اما اگر ترامپ یا بایدن بتوانند اراء فلوریدا و آریزونا که قبل از سوم نوامبر شمرده می شود را بدست آورند ، می توانند برنده انتخابات امسال آمریکا لقب گیرند.

البته نقش رای آوری هر کدام از این دو کاندیدا در کارولینای شمالی و جورجیا دست کمی از آراء فلوریدا و آریزونا ندارد و این دو ایالت نیز می توانند نقشی حساس در انتخابات امریکا داشته باشند. مضاف بر این که در هر دوی ایالت کارولینای شمالی و جورجیا، تکلیف شمارش آراء تا شب انتخابات مشخص می شود.

نکته اساسی این که پیچیدگی انتخابات در آمریکا نه رای گیری از مردم در قبل ، روز انتخابات و پس از آن بلکه آراء 538 الکتور یا همان مقامات ایالتی یا ارشد حزبی است که از 50 ایالت امریکا برای هر یک از دو نامزد انتخابات ( ترامپ و بایدن) به صندوق های اخذ رای سرازیر می شود که در صورتی که هر کدام از این کاندیداها بتوانند 270 رای الکترال را کسب کنند برنده انتخابات نام خواهند گرفت و رییس جمهوری امریکا خواهند بود.

به واقع رأی‌گیری غیابی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از روز 18 سپتامبر( 28 شهریور ) در ایالت‌های مینه‌سوتا، ویرجینیا، داکوتای جنوبی و وایومینگ آغاز و تا روز 23 ابان ماه مقارن با 13 نوامبر ادامه خواهد داشت و پس از آن در روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر) الکترال ها آراء خود را به صندوق های آراء می ریزند تا پس از این که در ششم ژانویه (17 دی) شمارش آراء الکترال ها در واشنگتن توسط اعضای کنگره آمریکا به پایان رسید در 20 ژانویه سال 2021 (اول بهمن) رئیس‌جمهور جدید و معاون وی سوگند ریاست‌جمهوری بخورند و مراسم تحلیف انجام شود.

با این شرایط و در حالی که آمارهای "پروژه انتخابات آمریکا" در دانشگاه فلوریدا نشان می دهد که تا روز یکم ابان ماه امسال 35 میلیون نفر در انتخابات زودهنگام و پستی شرکت کرده‌اند و نظرسنجی موسسه یوگاو آمریکا پس از آخرین مناظره ترامپ و بایدن در روز 22 اکتبر ( ا ابان ماه)  نشان از اقبال ۵۴ درصدی مردم امریکا به جو بایدن در مقابل ۳۵ درصدی ترامپ و 9 درصدی ممتنع است ، زمزمه هایی به گوش می رسد که در صورت شکست ترامپ در انتخابات 2020 امریکا ، وی هرگز نتایج انتخابات را نخواهد پذیرفت و به آن اعتراض خواهد کرد.

البته در قانون اساسی آمریکا قید شده  که هر رئیس جمهوری می‌تواند به نتیجه انتخابات اعتراض و اعلام تقلب کند که در این صورت پرونده به دیوان عالی این کشور می رود تا آنجا رسیدگی شود هر چند که اگر اختلاف تعداد آرای الکترال بین دو کاندیدا زیاد باشد، اعتراض به نتیجه انتخابات بی فایده است.

شواهد نشان می دهد که ترامپ به آسانی حاضر به کنار کشیدن از قدرت نیست و از هم اکنون با اعلام این که انتخابات به شکل دریافت آراء مردم از طریق پست را قبول ندارد و عملا تعداد 80.5 میلیون آرائی که تاکنون از طریق اداره پست امریکا برای رای غیابی مردم ارسال شده را به نوعی غیرقانونی می داند، خود را آماده می کند که در صورت شکست در انتخابات ، آمریکا را وارد یک کارزار وسیع اغتشاشات داخلی نماید.

اظهار نظرهای ترامپ نیز طی این مدت نشان می دهد در صورتی که در انتخابات 2020 آمریکا شکست خورد، می تواند کشور را به سمت یک دو قطبی شدید به همراه شکاف اجتماعی بکشاند.

تشویق طرفداران به آمدن آنها به خیابان ها جهت اعتراض به نتایج انتخابات، یکی از مهمترین پیامدهای شکست ترامپ در انتخابات سال جاری است که در مجموع می تواند مشکلات داخلی فراوانی را برای این کشور ایجاد و به بی ثباتی آمریکا در عرصه بین المللی دامن زند.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، دانش آموخته علوم سیاسی در مقطع دکتری
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد