شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 08
کد خبر: ۲۳۴۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
سازمان سرمایه‌گذاری ایران
شاید یکی از عمده ترین دلایل این وضعیت را ابتدا باید در استانداری بوشهر و زیرمجموعه اقتصادی آن در دستگاه های اجرایی جستجو کرد که تلاش چندانی برای تسهیل در جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی به دلیل حجیم بودن بروکراسی اداری انجام نمی دهند.
به گزارش سوک، بر اساس گزارش سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران در 6 ماهه نخست امسال در کل کشور 60 طرح سرمایه‌گذاری خارجی با 2 میلیارد و 467 میلیون و 476 هزار دلار سرمایه‌ مصوب شده است.

استان فارس با 466 میلیون دلار، خوزستان با 365 میلیون دلار و یزد با 346 میلیون دلار جلب سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ترتیب جایگاه اول تا سوم را کسب کرده‌‌اند و استان‌های گیلان با 445 هزار دلار، مرکزی با 500 هزار دلار و سمنان با 2 میلیون و 155 هزار دلار کم‌ترین میزان جذب سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده‌اند.

البته در بین 31 استان کشور، استان بوشهر در کنار تعدادی استان هیچ طرح مصوبی در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی نداشته‌اند، این در حالی است که به دلیل مجاورت استان بوشهر به کشورهای حوزه خلیج فارس و صنعتی بودن این استان، انتظار می رفت که حداقل در این بخش حرفی برای گفتن داشته باشد.

هر چند تشدید تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا جلب سرمایه‌گذاری خارجی را در شرایط سخت‌تری قرار داده، اما مدیران اقتصادی استان بوشهر می توانستند با الگوبرداری از استان‌های موفق، بسترسازی مناسب و اقداماتی چون معافیت‌ها و مشوق‌های سرمایه‌گذاری، راه‌اندازی نرم‌افزار و سخت‌افزارهای درخواست سرمایه‌گذاری خارجی و غیره در خصوص جذب سرمایه‌گذاری خارجی سهمی را به خود اختصاص دهند.

شاید یکی از عمده ترین دلایل این وضعیت را ابتدا باید در استانداری بوشهر و زیرمجموعه اقتصادی آن در دستگاه های اجرایی جستجو کرد که تلاش چندانی برای تسهیل در جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی به دلیل حجیم بودن بروکراسی اداری انجام نمی دهند.


ارائه بسته سرمایه‌گذاری استراتژیک، بسته سرمایه‌گذاری مجدد، بسته توسعه زنجیره ارزش و بسته تبدیل تجارت به سرمایه‌گذاری برای توسعه سرمایه‌گذاری خارجی تنها بخشی از شیوه های نوین جذب سرمایه گذاری خارجی است که متاسفانه در استان بوشهر به آن پرداخته نشده است.

البته عده ای ضعف و ابهام در شفافیت و ماهیت قوانین و مقررات از جمله قانون کار، بیمه، مالیات و سایر قوانین مرتبط به حوزه کسب و کار و نقل و انتقالات ارزی، عدم توسعه یافتگی بازارهای مالی و پیش‌بینی پذیر نبودن سیاست‌های پولی، مالی و ارزی، نوسان‌ها و تغییر در نرخ ارز و چند نرخی بودن آن و بعضا ذهنیت منفی جامعه به حضور اشخاص خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی را از موانع موجود در جذب سرمایه‌گذاری خارجی بدانند اما نباید فراموش کرد که با همین شرایط، استان فارس ، خوزستان و یزد بیشترین سطح سرمایه گذاری خارجی را به خود اختصاص داده و استان بوشهر با صفر درصد از آن بی بهره بوده است.

به هر ترتیب طی شش ماه آینده و تا پایان دولت دوازدهم از استانداری بوشهر، انتظار معجزه ای برای جذب سرمایه گذاری خارجی جدید وجود ندارد اما بهتر است از بخش عمده ای از صنایع و کارگاه های تولیدی که به دلیل عدم حمایت به خاک سیاه نشسته اند، توجه ای شود شاید از تعداد بیکاری روزافزون کارگران جلوگیری به عمل آید.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد