شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 08
کد خبر: ۲۳۴۸۵۷
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۷
نشستی در تهران
بعد از ظهر امروز دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری میزبان هر چهار نماینده استان بوشهر به همراه استاندار این استان بود تا مشکلات استان را بررسی کند.
به گزارش سوک، بعد از ظهر امروز دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری میزبان هر چهار نماینده استان بوشهر به همراه استاندار این استان بود تا مشکلات استان را بررسی کند.

عبدالکریم جمیری ، رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر

* نشست نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی با معاون اول رئیس‌جمهور با هدف بررسی مهم‌ترین نیازها و چالش‌های استان برگزار شد.

* تکمیل پروژه راه‌آهن بوشهر - شیراز و توسعه بندرها استان دو پروژه اولویت‌دار استان ذکر شد. راه‌آهن بوشهر - شیراز یکی از پروژه‌های زیرساختی و مهم استان است که از مجموع 450 کیلومتر آن 200 کیلومتر در حوزه استان بوشهر قرار دارد.

*مهم‌ترین چالش این پروژه، تأمین مالی آن است که پیشنهاد شد طرح در قرارداد بلندمدت ایران و چین گنجانده شود و یا به‌صورت بیع متقابل به قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار گردد.

* با اشاره به استقبال معاون اول رئیس‌جمهور از طرح‌های پیشنهادی برای اجرای راه‌آهن بوشهر - شیراز، به دلیل محدودیت‌های بودجه، دولت برای سرعت بخشیدن به روند اجرای این پروژه یکی از پیشنهادهای مطرح شده را عملیاتی خواهد کرد.

* در خصوص دغدغه نمایندگان مردم برای توسعه بندرهای استان بوشهر ، بندرهای استان ظرفیت پذیرش کشتی‌های پهن‌پیکر برای تخلیه و بارگیری کالاها را ندارد، در این نشست معاون اول رئیس‌جمهور متعهد گردید دولت با اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بندر بوشهر، زمینه توقف و پهلو گرفتن کشتی‌های با ظرفیت بیش از ۵۰ هزار تن را فراهم کند.


*در این نشست معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر لزوم توجه به روستاهای استان بوشهر، از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور که در جلسه حضور داشت خواست از محل اعتبارات ایجاد اشتغال پایدار روستایی، منابعی را برای بهبود وضعیت روستاهای استان بوشهر و ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب در این روستاها اختصاص دهد.

* یکی از دغدغه‌های مردم استان اجرا و تکمیل فاضلاب برخی از شهرهای استان است که نمایندگان استان درخواست تخصیص بودجه مناسب برای رفع این معضل را داشتند و معاون اول رئیس‌جمهور از طرف دولت متعهد گردید با تخصیص منابع مالی، طرح‌های فاضلاب شهرهای استان تا پایان دولت تکمیل شود.

* پرداخت عوارض آلایندگی مطابق قانون و بر اساس نظر کارشناسی، سرمایه‌گذاری برای توسعه صنعت توریسم و تفویض اختیارات بیشتر به مدیریت استان، استقرار دفاتر شرکت‌های بزرگ نفتی در استان، ساماندهی موضوع ته لنجی و توسعه شهرک‌های صنعتی در شمال استان از جمله دغدغه‌ها و درخواست‌های نمایندگان مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی بود که در این جلسه موردبحث و تبادل نظر قرار گرفت.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری

* از استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی کشور یاد کرد. مردم استان بوشهر به عنوان پایتخت انرژی کشور نباید با برخی محرومیت ها و کاستی ها مواجه باشند و لازم است راهکارهایی برای رفع مسایل و ایجاد رضایتمندی در مردم این استان تدوین شود.

* با تأکید بر لزوم عمل به مسئولیت اجتماعی از سوی سرمایه گذاران طرح ها و پروژه های اقتصادی ، پذیرفته نیست مردمی که ساکن مناطق پیرامونی طرح ها و پروژه های بزرگ اقتصادی هستند از امکانات بی بهره باشند و لازم است که سرمایه گذاران این طرح ها به مسئولیت اجتماعی خود در قبال ساکنین این مناطق عمل کنند.

* با اشاره به پروژه راه آهن بوشهر و منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل و اجرای این طرح، برای سرعت بخشیدن به روند اجرای این پروژه باید به دنبال منابع مالی مطمئن و تکمیل هر چه سریعتر این طرح از طریق فاینانس باشیم چرا که اگر منتظر باشیم تا این پروژه با منابع و بودجه دولت عملیاتی شود، ممکن است به دلیل محدودیت های بودجه، مدت زمان زیادی برای آن سپری شود.

* با اشاره به درخواست مردم استان بوشهر در خصوص اجرا و تکمیل فاضلاب برخی شهر های استان بوشهر، دولت تلاش خواهد کرد با تخصیص منابع مالی، طرح های فاضلاب این شهرها را تا پایان دولت تکمیل کرده و به اتمام برساند.

* لازمه پیشرفت و ترقی استان بوشهر توسعه بندر بوشهر و سایر بنادر این استان است. باید با اجرای طرح های توسعه ای در بندر بوشهر، زمینه توقف و پهلو گرفتن کشتی های با ظرفیت بیش از 50 هزار تن در این بندر فراهم شود.

*با تأکید بر لزوم توجه به روستاهای استان بوشهر، از معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور که در جلسه حضور داشت خواست از محل اعتبارات ایجاد اشتغال پایدار روستایی، منابعی را برای بهبود وضعیت روستاهای استان بوشهر و ایجاد فرصت های شغلی مناسب در این روستاها اختصاص دهد.

* با همدلی و هماهنگی خوبی که میان مسئولین اجرایی استان و نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی وجود دارد، تمرکزی جدی بر طرح ها و پروژه های اصلی استان معطوف شود تا ضمن رفع مسایل و موانع پیش رو، شاهد رشد و توسعه هر چه بیشتر استان بوشهر در زمینه های مختلف باشیم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد