پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 21
کد خبر: ۲۳۵۰۰۰
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۰:۵۶
سوک بررسی می کند
دولتی که حتی در کوچک ترین مسائل به مانند مقابله دقیق با موضوع شیوع ویروس کرونا این قدر دچار سردرگمی و گیچی و عدم تبعیت استاندارانش از یک مرکز ثقل به نام هسته دولت است، در باقی ماجراها نیز داستان همین سبکی می باشد.
به گزارش سوک، پس از این که رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در گفت‌وگوی ویژه خبری سیما گفته بود هفته آینده ادارات تعطیل هستند و این تصمیمی است که آقای رئیس‌جمهور آن را ابلاغ کرده و من از همه از جمله همکاران خودم در دولت و دستگاه‌های اجرایی درخواست می‌کنم که این دستور را به طور جدی عملی کنند، خبر می رسد که استانداری های کشور مواضع متفاوتی را در این خصوص پیش گرفته اند.

بر اساس این گزارش، از 31 استان کشور، استانداری زنجان کاملا سکوت کرده و در این خصوص هیچ اظهار نظری نکرده است. مقامات مسئول 12 استان کشور از جمله اصفهان، ایلام، تهران، کردستان، قزوین، کرمانشاه، لرستان، مرکزی، مازندران، هرمزگان، همدان و یزد ادارات این استان ها را در شهرهای قرمز تعطیل اعلام کرده و 18 استان دیگر نیز به مانند هفته گذشته، از کارمندان دولت خواستند با یک سوم در شهرها قرمز در محل های کار خود حضور داشته باشند.

این که معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی کشور در یک برنامه زنده تلویزیونی در جلو دیدگان ملت ایران، اعلام تعطیلی ادارات دولتی می کند اما 12 استان از صحبت های وی تبعیت کرده، 18 استان ساز قبلی خود می زنند و یک استان هم هیچ گونه اظهار نظری نمی کند، معلول این نکته است که یک نوع خودمختاری در تصمیم گیری ها در سطح استان ها وجود دارد که نتیجه آن را می توان در خیلی چیزها به خوبی لمس کرد، از گرانی های سر به فلک کشیده تا عدم کنترل بازار و اشتغال و رونق و جهش تولید. این همان پاشنه آشیل دولت روحانی است. دولتی که حتی در کوچک ترین مسائل به مانند مقابله دقیق با موضوع شیوع ویروس کرونا این قدر دچار سردرگمی و گیچی و عدم تبعیت استاندارانش از یک مرکز ثقل به نام هسته دولت است. در باقی ماجراها هم داستان همین سبکی است.

1. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان‌شرقی: نظر ستاد ملی مقابله با کرونا، کاهش کارکنان ادارات به کمترین تعداد است که این موضوع از سوی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز اعلام شد. بر این اساس، مقرر شد به مدیران و روسای دستگاه‌های اجرایی و ادارات استان اختیار داده شود بنا به تشخیص، نیروهای خود را از یک‌سوم نیز کاهش داده و به حداقل ممکن برسانند.

2. معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری آذربایجان‌غربی : فعالیت ادارات در استان به روال هفته گذشته بوده و تغییری نکرده است.
 
3. معاون مدیریت منابع و توسعه استانداری اردبیل: ادارات استان در هفته پیش رو به صورت کامل تعطیل نخواهد بود و بنا به تشخیص مسوولان استانی و شهرستانی، کارکنان در ادارات حاضر خواهند شد.

4. سخنگوی ستاد استانی مقابله با بیماری کرونا اصفهان : بر اساس مصوبه هیات دولت، هفته آینده ادارات دولتی ۱۴ شهر قرمز کرونایی این استان تعطیل شدند.

5. سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز: در هفته دوم اعمال محدودیت های کرونایی ، ادارات این استان تعطیل نیستند.

6. استاندار ایلام : تمامی ادارات این استان در هفته آینده تعطیل هستند و کارکنان در سر کار حاضر نمی شوند اما بالاترین مقام دستگاه ها امکان فراخوانی تعدادی از کارکنان برای انجام امور ضروری را دارند.

7. معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری بوشهر : ضوابط اعلامی قبلی محدودیت‌ها در مورد شهرهای کشور (زرد، نارنجی و قرمز) بر اساس ابلاغ طرح جامع بوده و تعطیلی سراسری ادارات وجود ندارد.

8. معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری تهران : همه دستگاه‌های دولتی این استان به غیر از آن دسته که خدمات ضروری ارائه می‌کند، از امروز تا ۱۴ آذر تعطیل می‌شود.

9.معاون سیاسی، امنیتی استانداری چهارمحال و بختیاری: در شهرستان‌های قرمز، دستگاه‌های مرتبط با ماموریت‌های ضروری، خدماتی، مدیریت شهری، امدادی، امنیتی، انتظامی و بهداشتی و درمانی با 50 درصد کاهش پرسنل مشروط بر عدم اختلال در ارائه خدمات به مردم و سایر ادارات با حداکثر یک سوم ظرفیت در محل کار حضور خواهند یافت.

10. مدیرکل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری خراسان شمالی: در محدودیت های جدید کرونایی، شمار کارمندان حاضر در محل کار، به یک سوم کاهش یافته است و دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای دستورالعمل مزبور هستند.

11. معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خراسان‌رضوی: هنوز مصوبه تعطیلی ادارات به استانداری ابلاغ نشده ‌است.

12. معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان جنوبی: فعالیت ادارات استان با حضور حداکثر یک سوم کارکنان ادامه خواهد داشت و ادارات در شهرهای قرمز تعطیل نیست.

13.  سخنگوی ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ خوزستان: ادارات این استان تا پایان هفته جاری تعطیل نیستند. براساس مصوبه ستاد ملی کرونا در شهرهای قرمز استان که شامل اهواز و کارون می باشند حضور کارمندان در محل کار در هفته جاری به صورت یک سوم است و افزایش تعداد کارمندان در محل کار به تشخیص مدیر دستگاه مربوطه می باشد.

14. زنجان: هیچ مقامی در این استان اظهار نظر نکرده است.

15. استاندار سمنان : ادارات استان سمنان در هفته جاری با حداقل کارکنان دایر خواهد بود و تعطیلی مطلق وجود ندارد.

16. استاندار سیستان‌وبلوچستان : براساس تاکید رییس جمهوری در ستاد ملی کرونا، هیچ دستگاهی در هفته جاری تعطیل نیست و فعالیت دستگاه‌ها بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی در این استان انجام می‌شود.

17. معاون استانداری فارس: دستگاه های اجرایی به جز موارد ضروری و استثنا می توانند در شهرهای قرمز تعداد کارکنان خود را تا یک پنجم یا بیشتر کاهش دهند.

18. معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم: محدودیت‌های دوهفته‌ای کرونا را مورد توجه قرار داد و با نفی تعطیلی کامل ادارات، دستگاه‌های اجرایی استان با کمترین نیروی ممکن و بدون وقفه در ارائه خدمات عمومی به مردم فعال خواهند بود.

19. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان: فعالیت کارکنان ادارات در هفته جاری (حضوری و دورکاری) تابع نظر مستقیم مدیران کل استان و یا مدیران ارشد کشوری است و در این ارتباط مدیران تصمیم گیر هستند. به منظور کاهش حضور کارکنان دستگاه‌های اجرایی با هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، عدم حضور کارکنان در ادارات با تضحیص مدیر مربوطه بلامانع بوده اما مدیران باید در محل کارشان حاضر باشند.

20. استاندار قزوین: تمامی ادارات استان را از انجام امور اداری عام منع کرده و آنها را تعطیل کرده‌ایم چرا که مردم نباید با مراجعات غیرضروری جان خود و هموطنانشان را به خطر بیاندازند.

21. استاندار کرمان : در شهرهای استان با وضعیت قرمز به تشخیص رییس دستگاه وضعیت حضور کارکنان به حداقل برسد، اما نباید در فعالیت های ضروری اختلال ایجاد شود.تعطیلی و ساعت شناور کاری در ادارات نداریم و تمام مدیران برای تعطیلی ادارات خود موظف به هماهنگی با ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در استان هستند.

22. استاندار کهگیلویه ‌و بویراحمد: در شهرهای قرمز یک سوم نیروها، در شهرهای نارنجی نصف نیرو ها و در شهر های زرد دو سوم نیروها باید حضور یابند.

23. استاندار کرمانشاه: کلیه ادارات استان از فردا (شنبه) به مدت یک هفته در تمامی شهرستان‌های قرمز، نارنجی و زرد تعطیل است.  

24. استاندار گلستان: با تاکید بر کاهش حداکثری تعداد کارکنان دولت در هفته جاری برای کمک به مهار ویروس کرونا، هیچ اداره‌ و سازمانی در استان به طور کامل تعطیل نیست.


25. جانشین رئیس ستاد کرونای گیلان: این تعطیلی در شهرهای قرمز استان به گونه ای است که به جز اداراتی که خدمات ضروری انجام می دهند، سایر ادارات با حداقل نیرو فعالیت می کنند و تعطیلی مطلق نداریم.

26. سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری لرستان: فعالیت ادارات در استان فقط در مناطق با وضعیت قرمز تعطیل است.

27. استاندار مرکزی: هفته آینده همه ادارات غیر از دستگاه‌های خدمات رسان در شهرهای قرمز استان مرکزی تعطیل و غیرفعال هستند.

28. استاندار مازندران: تمامی ادارات استانی و شهرستانی از فردا شنبه به مدت یک هفته فقط در شهرستان ساری ، آمل و بهشهر به عنوان مناطق با وضعیت قرمز کرونایی تعطیل است.

29. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان: تعطیلی ادارات استان در طرح جدید شامل مناطق قرمز بندرعباس است

30. سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان همدان: همه سازمان ها و دستگاه‌های اداری استان غیر از سازمان‌های خدمات‌رسان، نیروهای نظامی و انتظامی، بهداشتی و درمانی، امدادی و بانک ها از فردا(شنبه) تا پایان هفته تعطیل است.

31. جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در یزد: همه اداره ها، سازمان‌های دولتی و عمومی به استثنا بخش‌های خدمات ضروری و بیمارستان‌ها به مدت یک هفته دیگر تعطیل و فعالیت کارکنان براساس بخشنامه سازمان اداری استخدامی به‌صورت دورکاری است.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد