سه‌شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 26
جدیدترین اخبار
کد خبر: ۲۳۵۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۹
رهبر معظم انقلاب در پاسخ به نامه رئیس جمهور مبنی بر کاهش سهم صندوق به 20 درصد در لایحه بودجه 1400، برداشت مازاد بر ۲۰ درصد از صندوق توسعه را فقط تا سقف ۱ میلیون بشکه در روز مجاز دانستند و نیز هرگونه برداشت از صندوق را برای مصارف اجازه ندادند.
به گزارش«سوک» به نقل از فرارو؛حسن روحانی پیش از این از رهبری تقاضا کرده بود که سهم صندوق توسعه ملی در بودجه سال آینده از 38 درصد به 20درصد کاهش یابد.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توییتر از نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور مبنی بر نحوه هزینه‌کرد از صندوق توسعه ملی خبر داد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نوشت: «رهبر معظم انقلاب، برداشت مازاد بر 20 درصد از صندوق توسعه را فقط تا سقف یک میلیون بشکه در روز مجاز دانستند. همچنین هرگونه برداشت از صندوق را برای مصارف اجازه ندادند.»

زنگنه همچنین در ادامه خطاب به دولت نوشته است: "پیشنهاد می‌کنم دولت اصلاحات را انجام و مجدد لایحه را ارسال کند."

احسان خاندوزی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در پیامی توئیتری با اشاره به شروط اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی توسط دولت گفت: "جدا از پیامهای اقتصادی خطرناک، حکم 23 آذر رهبر معظم انقلاب درباره قاعده استفاده بودجه 1400 از منابع نفتی (واریز سهم 38درصدی صندوق برای بیش از 1 میلیون بشکه صادرات) دلیل دیگری است بر اینکه لایحه بودجه فعلی، قابل تایید نیست."

نامه رهبر انقلاب

متن نامه حجت‌الاسلام گلپایگانی رئیس دفتر رهبر انقلاب خطاب به رئیس‌جمهور به این شرح است:

جناب آقای رئیس جمهور

«با کاهش سهم صندوق به 20 درصد مشروط به رعایت نکات ذیل موافقت می‌گردد:

1- سهم صندوق توسعه ملی برای فروش نفت خام، میعانات گازی و مازاد بر یک میلیون بشکه در روز، 38 درصد منظور گردد و کلیه تسهیلات سررسید شده دولت از صندوق توسعه ملی از محل سهم دولت از مازاد مذکور پرداخت گردد.

2- کلیه مصارفی که در بودجه سال 1399 از محل منابع صندوق توسعه ملی تأمین مالی گردیده‌اند (موضوع بند ه تبصره 4 ماده واحده)، در بودجه سال 1400 از محل منابع بودجه عمومی تأمین مالی گردند. برداشت از منابع صندوق توسعه ملی برای مصارف بودجه سال 1400 مجاز نمی‌باشد.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد