چهارشنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 27
کد خبر: ۲۳۵۲۷۳
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۲
یک نشریه آمریکایی مدعی شد هراس دولت ترامپ از احتمال انتقام ایران موجب شده‌ تا محافظت از پمپئو پس از پایان دولت ترامپ به مدت نامحدود توسط سرویس امنیت دیپلماتیک ادامه یابد.
سوک: واشنگتن اگزماینر با اعلام این خبر نوشت: کنگره در قالب بخشی از لایحه کلیات بودجه که یه تازگی به تصویب رسید، مبلغی بالغ بر ۱۵ میلیون دلار به امر محافظت از مقامات اختصاص داد. در این مصوبه آمده است که محافظت از آن دسته از مسئولان ارشد وزارت امور خارجه که «به تشخیص وزیر امور خارجه و مشورت رئیس اطلاعات ملی... با تهدید جدی و باورپذیر از طرف یک قدرت خارجی مواجهند، مجاز است. این محافظت «در ابتدا به مدت حداکثر تا ۱۸۰ روز» تمدید می‌شود و «برای دوره‌های متوالی ۶۰ روزه قابل تمدید است.»

حفاظت از پمپئو سال‌ها ادامه می‌یابد

این نشریه آمریکایی مدعی شد: با این حال، انتظار می‌رود که حفاظت از پمپئو نه ماه‌ها بلکه سال‌ها ادامه یابد. تمدید حفاظت با تکیه بر گزارشات و تحلیل‌های اطلاعاتی در خصوص تمایل ایران نسبت به انتقام‌جویی به خاطر ترور [سردار] قاسم سلیمانی به دست آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۰ صورت می‌گیرد. شخص پمپئو در این گزارشات مورد اشاره قرار گرفته و تیم حفاظت از وی با توجه به این نگرانی‌ها بارها و آشکارا تقویت شده است. تیم حفاظت پمپئو علناً از لحاظ تعداد و قابلیت‌ها تقویت شده است. سرویس امنیت دیپلماتیک طی سال جاری در جریان سفرهای خارجی پمپئو خواستار پشتیبانی فزاینده از طرف سرویس‌های امنیتی خارجی شده و معمولاً از این پشتیبانی بهره‌مند شده است.

مایک پمپئو در فهرست اهداف انتقامی ایران

این گزارش می‌افزاید: با این وجود، با اینکه ایران دست به یک حمله انتقامی فوری در پاسخ به ترور [سردار] سلیمانی زد و ده‌ها موشک بالستیک به سمت یکی از پایگاه‌های آمریکا در عراق شلیک کرد، اما آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران (از جمله در جدیدترین مورد طی هفته گذشته) اظهار کرده که پاسخ موشکی به تنهایی کافی نیست.

کارنامه پمپئو در حمایت از سیاست‌های جنگ‌طلبانه ضد ایران موجب شده تا وی به ‌عنوان یک هدف مطرح شود. پمپئو زمانی که رئیس سازمان سیا بود، مجوز افزایش چشمگیر عملیات‌ها ضد ایران و عوامل نیابتی‌اش را صادر کرد. او در آن مقطع حتی نامه‌ای به [سردار] سلیمانی نوشت و به وی هشدار داد که در صورتی که جان آمریکایی‌ها را تهدید کند، جان خودش در خطر خواهد افتاد. اما خصومت ایران نسبت به این عضو سابق کنگره از ایالت کانزاس زمانی پررنگ شد که پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا شد. هر دوی عوامل تندرو و میانه‌رو در ایران پمپئو را مغز متفکر راهبرد فشار حداکثری دولت ترامپ ضد ایران می‌دانند.

دغدغه‌ آمریکا در خصوص امنیت پمپئو

در شرایطی که دوران زمامداری ترامپ رو به پایان است و با توجه به ترور یکی از دانشمندان ارشد ایران به دست اسرائیل که همین اواخر اتفاق افتاد، احتمال انتقام گرفتن ایران بسیار پررنگ‌تر شده است.

واشنگتن اگزماینر در پایان تصریح کرد: این نگرانی وجود دارد که پس از روی کار آمدن بایدن رئیس‌جمهور منتخب، ارزیابی ریسک ایران ممکن است به سمت حمله علیه پمپئو متمایل شود. در نهایت، دغدغه‌ها در خصوص امنیت پمپئو پس از کنار رفتن دولت مستقر مبتنی بر گزارشات و تحلیل‌های اطلاعاتی موثق هستند. این اقدام امنیتی مکمل قابل توجیه است و برای آینده قابل پیش‌بینی لازم و ضروری است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد