جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - 2021 January 15
کد خبر: ۲۳۵۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۳
مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت:تعداد ۷۶۳ هزار و ۴۸۵ نفر از افراد مشمول در بوشهر برای دریافت کارت ملی هوشمند درخواست داده‌اند که معادل ۹۸.۵ درصد از کل مشمولان دریافت این کارت است و این استان در زمینه درخواست و صدور کارت جایگاه دوم کشور را دارد.
به گزارش سوک به نقل از ایرنا؛ اسکندر پاسالار در نشست با خبرنگاران، افزود: تاکنون تعداد ۶۶۴ هزار و ۷۴ کارت صادر شده است و ۶ هزار و ۵۰۰ کارت در دفاتر مانده است و صاحبان آن برای دریافت مراجعه نکرده‌اند.

بوشهر دارای رتبه دوم درخواست و صدور کارت ملی کشور است

وی یادآورشد: ۱۱۹ هزار و ۱۱۱ کارت ملی هوشمند شهروندان بوشهری در انتظار صدور است که پیش‌بینی می‌شود در ۱۰ ماه آینده همه این کارت‌ها صادر و به صاحبان آنها تحویل شود.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اعلام کرد: روزانه یک میلیون کارت هوشمند از سوی چاپخانه دولتی تولید می‌شود که با ادامه همین روند حداکثر تا ۱۰ ماه آینده کارت همه افرادی که درخواست داده‌اند صادر می‌شود و تا آن زمان امکان دریافت خدمات با رسید درخواست به همراه شناسنامه فرد امکان‌پذیر است و افراد می‌توانند در صورت مفقود شدن رسید برای دریافت مجدد آن به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

صدور شناسنامه فرزندان حاصل از زنان ایرانی و مردان خارجی در بوشهر

پاسالار گفت: صدور شناسنامه برای فرزندان متولد شده از مادران ایرانی و پدران خارجی پس از سال‌ها محقق شده است و در این راستا تاکنون اطلاعات ۱۷۱ پرونده از ثبت احوال استان استعلام شده است.

وی با بیان اینکه صدور اولین شناسنامه‌ها در برخی از استان‌ها آغاز شده است، افزود: مرجع و پیشخوان تشکیل پرونده برای این فرزندان اداره کل امور اتباع خارجی استانداری است و تا سه ماه آینده با تکمیل پرونده‌ها برای این افراد شناسنامه صادر می‌شود.

ثبت ۱۱ هزار و ۶۷۷ تولد در ۹ ماهه سال کرونایی

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اعلام کرد: جمعیت استان بوشهر تا پایان آبان‌ماه ۹۹ تعداد یک میلیون و ۱۸۱ هزار و ۷۲۲ نفر است که میزان ۸۴۵ هزار و ۲۵۸ نفر معادل ۷۲ درصد در شهرها و ۳۳۶ هزار و ۴۶۴ نفر در روستاها زندگی می‌کنند.

پاسالار افزود: بوشهر با ۲۵.۷ درصد پرجمعیت‌ترین شهرستان و دیلم با ۳ درصد کم جمعیت‌ترین شهرستان‌های استان بوشهر هستند و ۵۳.۳ جمعیت استان را مردان و ۴۶.۷ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

وی بیان کرد: اکنون ۷۰ درصد از جمعیت بوشهر در پنجره طلایی جمعیت (۱۵-۶۴) سال قرار دارند که نشان می‌دهد بوشهر به لحاظ جمعیتی استانی جوان است و بیشترین سهم از این پنجره جمعیتی را عسلویه با میانگین ۷۷.۴ درصد و کمترین سهم را  دشتی با ۶۶.۶ درصد به خود اختصاص داده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر اضافه کرد: سهم جمعیت ۶۵ ساله و بیشتر استان نیز ۲/۴ درصد است و شهرستان دشتستان با ۸/۵ درصد بیشترین تعداد جمعیت را در این گروه سنی دارد.

پاسالار گفت: متوسط بعد خانوار در استان بوشهر ۳.۶۱ نفر است و شهرستان دیر با ۳.۷ نفر خانواده‌هایی با جمعیت بیشتر دارد.

وی افزود: در ۹ ماه اخیر تعداد ۱۱ هزار و ۶۷۷ واقعه ولادت در استان ثبت شده است که بوشهر با ۲۶.۲ درصد بیشترین و دیر با ۳.۱ درصد کمترین سهم را از ولادت‌های امسال داشتند و میانگین سن مادر ۲۹.۸ سال است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر ادامه داد: میزان عمومی ولادت استان در این ۹ ماه ۱۳.۳ در هزار نفر جمعیت است در حالی که این میزان برای سال ۹۸ میزان  ۱۳.۹ هزار نفر در جمعیت بوده است.

پاسالار اضافه کرد: نسبت جمعیتی امسال نشان می‌دهد که به ازای هر ۱۰۰  دختر ۱۰۵ پسر متولد شده است.

وی اعلام کرد: همچنین امسال سه مورد سه قلوزایی و ۱۶۹ مورد دوقلوزایی در استان ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۳ هزار و ۷۰۱ واقعه ازدواج و هزار و ۱۶۴ واقعه طلاق در استان ثبت شده است.

پاسالار افزود: میزان عمومی ازدواج استان در این بازه زمانی ۵.۳ و میزان عمومی طلاق ۱.۷ در هزار نفر است در حالی که در سال ۹۸ به ترتیب ۵.۱  و ۱.۶ در هزار نفر بوده است.

وی گفت: بیشترین تعداد ازدواج را زوجین همسن با ۱۰.۲ درصد از ازدواج‌های ثبت شده دارند و میانگین سن ازدواج برای مردان ۲۹.۹ و برای زنان ۲۴.۷ بوده است.

پاسالار اضافه کرد: بیشترین میزان طلاق نیز برای مردان در سن ۲۶ سالگی و برای زنان در ۱۸ سالگی رخ داده است.

پر طرفدارترین نام‌ها در میان بوشهری‌ها

مدیرکل ثبت‌احوال استان بوشهر یادآورشد: از ۱۰۰ سال گذشته تاکنون همواره نام‌های مذهبی مورد استقبال مردم این استان قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: امسال نیز بیشترین نام‌های ثبت شده برای دختران به ترتیب فاطمه، زهرا، زینب، رستا، رقیه، فاطمه زهرا، حلما، آوا، نازنین زهرا و ریحانه و برای پسران محمد، حسین، علی، امیرعلی، امیرحسین، رضا، علیرضا، آریا، محمدحسین و محمدرضا بوده است.

تغییر ۳۹۹ نام و ۳۱۳ نام خانوادگی در ۹ ماه گذشته

پاسالار گفت: در ۹ ماه نخست امسال تعداد ۳۰۱ نام از سوی اداره ثبت احوال و ۹۸ نام با رای دادگاه عوض شده است که بیشترین تغییر نام در شهرستان بوشهر با ۸۴ مورد ثبت شده است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر افزود: ۳۱۳ نام خانوادگی نیز در سال جاری تغییر یافته است که دشتستان با ۳۲ مورد بیشترین تعداد را در این زمینه داشته است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد