سه‌شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 26
جدیدترین اخبار
کد خبر: ۲۳۵۳۱۶
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۸
در ضعف مسئولان
به نظر می رسد که فصل وعده و وعید تمام شده و نیاز است که هرکس در هر جایگاهی که دستش می رسد فکری به حال محصول خرمای شیرین استان بوشهر کند که اینک در کام نخل داران به مثابه زهر هلاهل شده است. از پیگیری خرید تضمیمی خرما توسط دولت، تا مکلف کردن وزارت نفت، سازمان انرژی اتمی و بنادر و گمرکات برای بردن خرمای استان بوشهر بر سفره هایشان.
سوک: 6 میلون اصل نخل و رتبه سوم کشور در تولید خرما با تولید 150 هزار تن طول سالانه . این آماری است از جایگاه استان بوشهر در صنعت نخل داری.

اما این روزها حال نخلداران استان بوشهر به رنگ کروناست. کرونایی که سبب شده فقط 70 هزار تن از محصولات خرمای نخل داران استان بوشهر به فروش برسد و 80 هزارتن دیگر آن در انبارها همچنان دپو بماند. البته که نباید تمام تقصیر موجود را بر گردن کرونا انداخت. وقتی آینده پژوهی نیست، وقتی که فقط حرف می زنیم و وعده می دهیم بدون این که نتیجه عینی داشته باشد، همین می شود که زندگی نخل دار با عدم فروش محصولش ، بحران زا می شود.

نخل دار حس می کند که به جزء خداوند، فریادرسی ندارد. می بیند که دولتی ها فقط شعار می دهند که حامی کشاورز و نخل دار هستیم اما در عمل تاثیری در زندگیش و در فروش محصولش نمی بیند.حس نخل دار درست است، نه از نرخ تضمیم خرید خرما خبری است نه این که دولت خود را مکلف می کند که در قالب بسته های حمایتی ، محصولات خرمای مردم استان بوشهر را بر سر سفره وزارتخانه ها، ادارات دولتی و الزام برای خرید دستگاه های اجرایی برای جلسات کند. حتی برای مصرف آشپزخانه های مراکز شبانه روزی از مراکز نظامی ، سربازخانه ها و بیمارستان ها.

اگر دولت، حتی وزارت نفت را ملکف کند که خرمای استان بوشهر را برای سفره های صبحانه، نهار و شام صنایع نفت و گاز موجود در استان بوشهر از منطقه عملیاتی بهرگان در شمال استان تا جزیره خارگ، پتروشیمی های موجود در شهرستان دیر، کنگان و تاسیسات وزارت نفت در پارس جنوبی و جم تامین کند، وضعیتی پیش نمی اید که تنها ممر درآمد چند دهه هزار نفر مردم استان بوشهر، در گوشه ای خاک بخورد.نخل دار از یک طرف دغدغه تامین آب ، خاک، کود، سم و ادوات کشاورزی، شرایط نگهداری محصول، حفاظت و پرورش درخت خرما دارد و  از طرفی می داند که کشورهای هند، پاکستان، آسیای میانه، روسیه، حاشیه خلیج‌فارس و اروپا مشتری محصولش است، اما با این وصف و با مسدود شدن موضوع انتشار ویروس کرونا، عملا صادراتی انجام نمی شود، پس طبیعی است که ضرر و زیانی می بیند که تبعات هم می تواند در زندگی شخصی و اجتماعی اش ایجاد کند.

به نظر می رسد که فصل وعده و وعید تمام شده و نیاز است که هرکس در هر جایگاهی که دستش می رسد فکری به حال محصول خرمای شیرین استان بوشهر کند که اینک در کام نخل داران به مثابه زهر هلاهل شده است. از پیگیری خرید تضمیمی خرما توسط دولت، تا مکلف کردن وزارت نفت، سازمان انرژی اتمی و بنادر و گمرکات برای بردن خرمای استان بوشهر  بر سفره هایشان.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد