جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - 2021 January 15
کد خبر: ۲۳۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۲
یک روانپزشک با اشاره به ابتلای بیشتر مردان به بیماری شک گفت: بیماری پارانوئید کاملا درمان نمی‌شود؛ اما تحت نظر پزشک قابل کنترل است.


بیماری نمایه افسردگی نمایه پارانوئید نمایه

به گزارزش سوک، مرجان رضایی، پزشک متخصص روانپزشکی در خصوص بیماری پارانوئید اظهار کرد: پارانوئید یک اختلال روانی است که فرد مبتلا به این بیماری دچار شک زیاد و سوء ظن شدید است و نمی‌تواند به کسی اعتماد کند. بیمار مبتلا به پارانوئید همیشه نسبت به وفاداری همسرش شک دارد و به اطرافیان با سوء ظن نگاه می‌کند.

این روانپزشک همچنین اظهار کرد: عوامل این بیماری کاملا شناخته شده نیست، اما می‌تواند ژنتیکی باشد. این بیماران زود رنج هستند و ممکن است در محل کار هم این بی اعتمادی را داشته باشند و دچار مشکل شوند. روابط اجتماعی بیماران پارانوئید نیز محدود است.

وی افزود: تنها زندگی کردن بیماران پارانوئید می‌تواند باعث شدیدتر شدن اختلال آن‌ها شود و مشکلات آن‌ها را بیشتر کند.

این روانپزشک در خصوص درمان پارانوئید بیان کرد: بیماری پارانوئید کاملا درمان نمی‌شود، اما با دارو درمانی قابل کنترل است. حمایت و همراهی خانواده بیمار نیز بسیار موثر است. این بیماران به تدریج با مصرف دارو الگوهای شناختی و ساختارهای فکری خود را تغییر می‌دهند که البته بسیار سخت است.

وی افزود: بیماران پارانوئید معمولا خودشان به روانپزشک مراجعه نمی‌کنند، زیرا مشکل خود را قبول ندارند. این بیماری ممکن است با افسردگی و اضطراب همراه باشد و اغلب بیماران پارانوئید به این دلیل به روانپزشک مراجعه می‌کنند.

رضایی در پایان گفت: این بیماری در مردان بیشتر است. فرد بیمار نیز ممکن است علائمی در سال‌های اولیه زندگی داشته باشد، اما علائم پارانوئید بیشتر در اوایل بزرگسالی بروز پیدا می‌کند.

منبع: ایسکانیوز

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد