سه‌شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 26
جدیدترین اخبار
کد خبر: ۲۳۵۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۷
رئیس اسکودا:
وی با رد گرفتن سه پرونده توسط یک وکیل در طی یک ماه گفت: با توجه به این که قراردادها الکترونیکی شده، بررسی های ما نشان می دهد که در ماه گذشته 177 هزار قرارداد فیمابین وکلا و جامعه حقیقی و حقوقی هدف منعقد شده که با وجود 60 هزار وکیل عضو اسکودا و 40 هزار مشاور حقوقی قوه قضاییه، عملا به هر وکیل کمتر از دو پرونده رسیده است.
به گزارش سوک، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در گفتگو با خبرنگاران در بوشهر اظهار داشت: این کانون حلقه اتصال حاکمیت و مردم است و تلاش می کنیم با استفاده از ابزار قانونی و استقلال وکلا و تربیت وکلای تخصصی به جامعه خدمت کنیم.

دکتر جعفر کوشا، رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران

*بر اساس ماده 187 برنامه سوم توسعه کشور،بر موضوع اشتغال فارغ التخصیلان رشته حقوق برای امر وکالت با ایجاد ساز و کارهایی مورد تاکید قرار گرفت و قوه قضاییه از این ماده استنباط به کارگیری این فارغ التحصیلان داشته است.

* تربیت وکیل توسط اسکودا و قوه قضاییه موازی کاری است ،به دلیل خدشه به استقلال وکیل، این موضوع را قبول نداریم که قوه قضاییه اقدام به تریبت وکیل کند .


*فرایند موازی کاری برای تریبت وکیل سبب ضرر و زیان به مردم، حاکمیت ، استقلال و کلا می شود که در هیچ جای دنیا مرسوم نیست. اتحادیه سراسری کانون وکلا در دنیا، از ایران فقط اسکودا به عنوان یک عضو این اتخادیه به رسمیت می شناسد و اگر متوجه شود نهادی موازی با اسکودا در ایران در زمینه تریبت وکیل اقدام می کند، می تواند زمینه اخراح اسکودا از این اتخادیه بین المللی را فراهم سازد.

*در خصوص مشکلات پیش آمده بیت اسکودا و قوه قضاییه برای تربیت وکیل، وجود افکار تندرو در هر دوی این مجموعه ها طی سنوات گذشته ، سبب شد که رسیدن به یک وحدت مطلوب که با یک عقلانیت هراه باشد، اتفاق نیافتد و شاهد دیدگاه های احساسی و غیرقانونی باشیم. به عنوان یک نهاد دیرینه در تربیت وکیل و اعتمادی که به شخص ریاست قوه قضاییه داریم، آماده ایم که در یک فرایند قانونی عقلانیت محور، مشکلات موجود را با علم به استقلال وکیلا، مجدد مورد بررسی قرار دهیم.

*در پاسخ به وضعیت نقل و انتقال وکلا از یک کانون در استانی به استان دیگر، بر اساس آیین نامه داخلی انتقالات وکلا در اسکودا، هر وکیل می تواند پس از سه سال اقامت در محلی که پروانه فعالیت از کانون‌ وکلای دادگستریدریافت کرده درخواست انتقالی بگیرد که پس از بررسی در کمیسون های مربوطه داخلی ، زمینه انتقال پروانه کاری وی فراهم می شود.


* با رد دریافت هرگونه وجهی برای این نوع انتقالات و به خصوص قبل از طی شدن مدت سه ساله، ، کانون های استانی مجوزی برای دریافت هزینه برای انتقال وکلا ندارند و اصولا این مباحث در این کانون ها اتفاق نمی افتد.

* با رد گرفتن سه پرونده توسط یک وکیل در طی یک ماه ، با توجه به این که قراردادها الکترونیکی شده، بررسی های ما نشان می دهد که در ماه گذشته 177 هزار قرارداد فیمابین وکلا و جامعه حقیقی و حقوقی هدف منعقد شده که با وجود 60 هزار وکیل عضو اسکودا و 40 هزار مشاور حقوقی قوه قضاییه، عملا به هر وکیل کمتر از دو پرونده رسیده است.

* این کانون حلقه اتصال حاکمیت و مردم است و تلاش می کنیم با استفاده از ابزار قانونی و استقلال وکلا ، به تربیت وکلای تخصصی به جامعه خدمت کنیم تا در تصمیمات مهم قضایی تاثیرگذار باشد.


* با اشاره به کارکرد مهم اداره معاضدت این اتحادیه در کانون های سراسر کشور،برای این که حقوق مردم در فرایند دارسی دجار اشکال نشود و بر سوگندی که برای دفاع از افراد ضعیف جامعه خورده ایم، تاکید کاربردی شود، این اداره شکل گرفت تا زمینه خدمت رایگان حقوقی به اقشار آسیب پذیر جامعه، خانواده های تحت پوشش نهادهای حمایتی و کودکان انجام شود.

* در خصوص آخرین وضعیت وکلای بیکار عضو اسکودا، اگرچه اشتغال وکلای عضو ، جزء وظایف ذاتی و سازمانی اسکودا نیست اما موضوع وکالت خانواده، تفاهم نامه با برخی از کسب و کارها مانند آژانس های املاک برای حضور هر وکیل پای هر قرارداد و بکارگیری وکلا در سازمان ها و شرکت های دولتی به عنوان جایگزین کارشناسان حقوقی را پیگیری می کنیم.

*امسال تعداد ٨0 هزار و 500 داوطلب برای شرکت در آزمون وکالت ثبت نام کرده‌اند و این آزمون ٢٢ اسفند ماه برگزار می‌شود. آزمون وکالت قرار بود ٢٨ آذر ماه برگزار شود اما به دلیل شرایط کرونایی به تعویق افتاد.


* همه تلاش کانون‌های وکلا این است که آزمون در بهترین و سالم ترین شرایط ممکن برگزار شود و متولی برگزاری آزمون وکالت سازمان سنجش آموزش کشور است. قرار است از این جمعیت سه هزار نفر پذیرش شوند . تلاش می‌شود آزمون وکالت، آزمونی سالم و بدون حاشیه برگزار شود.

وی در خصوص شفافیت در کار وکالت اضافه کرد: هیچ شغلی و صنفی به اندازه فعالان در این حرفه شفاف نیست به این صورت که از وکیلان تمر مالیاتی گرفته و در پایان سال مالی برای تمدید پروانه باید مالیات پرداخت شود.

* هیچ وکیلی حق تمدید پروانه ندارد مگر اینکه مفاصا حساب خود را پرداخت کند. برخی ها معتقد هستند حق الوکاله‌ها شفاف نیستند و نجومی پرداخت می‌شود این درحالی است که ما وکیل داریم که در اسنپ کار می‌کند و کارآموزان بیکار وکیلانی هستند که به دلیل مشکل بودجه نمی‌توانند پروانه خود را تمدید کنند.


* کسانی که ادعا می‌کنند وکیلان حق الوکاله نجومی می‌گیرند، این افراد را باید معرفی کنند، امروز در راستای شفاف سازی حق الوکاله‌ها ، تمام قراردادها الکترونیکی شده است با این وجود برخی‌ها برای ایجاد هجمه برعلیه این نهاد ادعا می‌کنند "این نهاد شفاف نیست".

*کسانی که در این 40 سال اختلاس، دزدی و رشوه گرفتند کدام یک از اینها وکیل بوده و خارج از چارچوب قانونی حرکت کردند و اگر هم این کار شده که ممکن است در هر صنفی باشد باید معرفی شوند چون ما در سیتم خود دادستان انتظامی، دادیار برای برخوردهای قانونی با متخلفان داریم.

*این اتحادیه در سال 82 با هدف ایجاد اتحاد و رسیدن به ارتقا تشکیل شد و بنادارد به همه سلیقه‌ها و نظرها در کانون احترام بگذارد. وکیل بعنوان حلقه اتصال حاکمیت و مردم بایستی از حقوق موکل خود دفاع کند و ابزار او حاکمیت قانون است و با استقلالی که نهاد وکالت دارد میتواند بعنوان یک نهاد مردمی، قانونی و صنفی از حقوق موکل خود دفاع کند.


* وکالت یک امر مقدسی است که باید به آن توجه کرد چون وکیل قسم یاد می‌کند و به این شغل و حرفه منصوب و از حقوق موکل خود دفاع می‌کند. نهاد وکالت نهاد مستقلی است که بنا دارد این استقلال را حفظ کند و اگر این استقلال باشد جامعه به ترقی می‌رسد.

* جامعه وکالت امروز به دلیل برخی طرح‌هایی که در مجلس ارائه، لایحه‌هایی که در قوه مجریه و مسائلی که در قوه قضائیه مطرح می‌شود همواره با مشکلاتی در این سال‌ها روبرو بوده و امروز در اوج این مشکلات قرار دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد