سه‌شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - 2021 January 26
جدیدترین اخبار
کد خبر: ۲۳۵۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
قابل توجه ساختارهای نظارتی
پاسخگویی به افکار عمومی که مدت هاست در مدیریت شهری با وجود ارتزاق از بودجه عمومی مغفول مانده تا کی باید امروز و فردا شود؟ چرا رییس شورای شهر و فرماندار بوشهر پاسخگوی این مصوبه نیستند؟
به گزارش سوک، انتشار خبری پیرامون هزینه نجومی تامین مسکن استیجاری و تجهیز منزل شهردار جدید بوشهر که قریب به 900 میلیون تومان بر روی دست شهروندان بوشهری قرار داده، اگر چه با واکنشی توسط نهادهای نظارتی مواجه نشده اما بررسی ها نشان می دهد که با هیچ کدام از  ‌آیین‌نامه حقوق و مزایای شهرداران و اصلاحات‌بعدی آن که توسط وزارت کشور ابلاغ شده هم خوانی ندارد.

این وضعیت در حالی با تخلف آشکار شورای شهر بوشهر و سکوت فرمانداری به عنوان یکی از ارکان تایید کننده مصوبات شورا در کمیته تطبیق همراه بوده که انتظار می رفت دستگاه های نظارتی ورود جدی بر این موضوع داشته و به افکار عمومی توضیح دهند.

بر اساس ماده سه نامه شماره 51898ت25528‌ تاریخ  1381.11.07 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور - وزارت کشور، در صورتی که شهرداری فاقد محل مسکونی برای شهردار باشد تا میزان بیست درصد (20%) حقوق‌مبنا و فوق العاده شغل شهردار به عنوان حق مسکن به او قابل پرداخت است.

همچنین در تبصره این ماده آمده است در صورتی که شهرداری دارای محل مسکونی برای شهردار باشد به شرط استفاده از محل مسکونی هر‌ماه به میزان ده درصد (10%) حقوق مبنا و فوق العاده شغل او به عنوان حق استفاده از خانه سازمانی از حقوق وی‌کسر خواهد شد.

طبق قانون اگر شهرداری منزل سازمانی دارد شهردار باید از منزل استفاده کند که حقوق مبنا و فوق العاده شغل او به عنوان حق استفاده از خانه سازمانی از حقوق وی‌ کسر خواهد شد، که با وجودی که منزل سازمانی شهرداری بوشهر  در آن زمان خالی هم بود ولی مورد قبول آقای شهردار جدید بوشهر واقع نشد و درخواست رهن منزل با هزینه 650 میلیون کرد.

همچنین در دستورالعمل ماده 5 آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار  مصوب 1397.9.25 هیات وزیران آمده است در صورتی که شهرداری فاقد منزل سازمانی باشد شهرداری می تواند با پذیرش حداکثر 50 درصد اجاره بهاء منزل شهردار توسط شهرداری و آن هم بر اساس عرف موافقت نماید .

 با این شرایط به نظر می رسد اعضای شورای شهر بوشهر که نقش پارلمان شهری را ایفا می کنند از قوانین و مقررات و بخشنامه های قانونی کشور مطلع نیستند و همه مصوبات آنان به این شکل تصویب می گردد و حق و حقوق قانونی را رعایت نمی کنند.

سوال اساسی این است که نقش فرمانداری بوشهر در تاییدیه این مصوبات غیر قانونی چیست؟ چرا باید مصوبه ای که مغایر با قوانین و مقررات است در بوشهر تصویب شود ؟ فرماندار تا چه اندازه در عقب ماندگی شهر و مشکلات شورا و شهرداری دخیل است ؟

نقش کمیته تطبیق مصوبات شورا در فرمانداری و جلوگیری از هدر رفت بودجه عمومی شهر بوشهر که بخش عمده ای از آن از جیب شهروندان تامین می شود، چقدر است ؟

افکار عمومی حق دارند بدانند که با چه مجوزی 650 میلیون از حق و حقوق شهر بوشهر و عوارض شهروندان بوشهری که می بایست به عمران و آبادی شهر اختصاص یابد باید حیف و میل رهن منزل 220 متری شهردار بوشهر شود .

آیا همه شهروندان بوشهری برای رهن یک منزل در شهر بوشهر 650 میلیون تومان هزینه می کنند؟ آیا عرف رهن منزل در شهر بوشهر همین 650 میلون تومان است؟ بررسی ها نشان می دهد که عرف رهن یک واحد خوش ساخت بسیار لاکچری در بوشهر بین 300 تا 350 میلیون تومان است .

حتی به فرض این که همین 650 میلیون تومان هم عرف رهن منزل در بوشهر در نظر بگیرید که البته عرف نیست ،  طیق قانون بایست 50 درصد آن توسط شهردار پرداخت شود. آیا پرداخت شد؟

معاون مالی شهرداری با چه مجوزی و از چه ردیف بودجه ای هزینه خرید مبل 70 میلیون تومانی و یخچال، ماشین لباسشویی و سایر لوازم منزل که نزدیک به 250 میلیون تومان هزینه بر دست مردم گذاشته، برای خانه آقای شهردار خریداری کرده است ؟ چه افرادی اسناد این خریدهای غیر قانونی را امضا نموده اند ؟ نقش سازمان بازرسی این وسط چیست؟

پاسخگویی به افکار عمومی که مدت هاست در مدیریت شهری با وجود ارتزاق از بودجه عمومی مغفول مانده تا کی باید امروز و فردا شود؟ چرا  رییس شورای شهر و فرماندار بوشهر  پاسخگوی مصوبه منزل 650 میلیونی شهردار نیستند؟

برای یک بار هم که شده، بیایید ردیف قانونی که به شورا و شهرداری بوشهر اجازه پرداخت هزینه های رهن منزل شهردار و خرید لوازم منزل از جمله مبل و لباسشویی و یخچال و ... داده را جهت تنویر افکار عمومی نشر دهید.

آمادگی نشر تمامی توضیحات یا تکذیب شورا و شهرداری بندر بوشهر در خصوص این موضوعات هستیم.نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد