جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 05
کد خبر: ۲۳۵۵۰۱
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
در نشستی مطرح شد
دکتر عبدالصمددولاح رییس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر، به نمایندگی از هيئت مديره و جامعه وکالت این استان ، در جلسه هم انديشى با حجت الاسلام دكتر محمد مصدق معاون حقوقى و امور مجلس قوه قضائيه به تشریح ساختار و خدمات موثر کانون وکلای بوشهر به شهروندان و جامعه ، دغدغه ها و خواسته های وکلا پرداخت.
به گزارش سوک، دکتر عبدالصمددولاح رییس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر، به نمایندگی از هيئت مديره و جامعه وکالت این استان ، در جلسه  هم انديشى با حجت الاسلام دكتر محمد مصدق معاون حقوقى و امور مجلس قوه قضائيه به تشریح ساختار و خدمات موثر کانون وکلای بوشهر به شهروندان و جامعه ، دغدغه ها و خواسته های وکلا پرداخت.

*دکتر عبدالصمد دولاح رئیس کانون وکلای دادگستری استان بوشهر

*با تشریح چایگاه استان بوشهر از نظر امنیت خاورمیانه و امنیت بین المللی و جایگاه ژئوپلتیک، از سی و دو تریلیون متر مکعب گاز کل کشور، 65 درصد این پشتوانه در استان بوشهر قرار دارد. در بحث نفت فلات قاره نیز 85 درصد ذخیره نفت در این استان است.غرض از بحث این است که استان بوشهر در کشور از جایگاه ویژه برخوردار است.مردم این دیار در طول تاریخ خصیصه های  بارز ی داشته اند. صبور ،قانع و مبارز البته با دستان خالی. آنچه که درسال های 1886 و 1913 به نقل از تارخ ایران ،موجب افتخار است.


*  از سیاست گذاری جدیدی که در قوه قضاییه شروع شده از جمله سند تحول قضایی و سند امنیت قضایی که باعث ایجاد امید در دل وکلا، قضات وحقوقدانان شده است، تشکر می کنم .

* با توجه به بندهای 65 و 67 برنامه توسعه، جامعه وکالت در کنار دستگاه قضایی به دنبال همان هدف مشترک که در قرآن ذکر شده گام بر می دارد. عقیده ای که ما داریم این است که به عنوان یک آرمان به این موضوع نگاه می کنیم آرمان از نظر فلسفی ، بعد از نگاه قرآنی ،این بحث پیش می آید که آیا ایده پردازی وایده آلیست بودن می تواند از مباحث نظری خارج شود؟ یعنی ازمباحث فلسفی خارج شد و در عین حال در مسائل اجتماعی ورود نمود و آن را طرح  کرد؟ آیا می توانیم این نگاه را داشته باشیم که بگوییم باید عدم بزه کاری را آرمان گرایانه نگاه کنیم و آن را کاهش دهیم یا خیر؟ در مقابل ایدآلیسم مکتب رئالیسم وجوددارد. شاید بتوان گفت نگاه ایدآلیسم یک درجه بالاتر از نگاه رئالیسم است. ولی من اعتقاد دارم ما می توانیم چه در قوه قضاییه - همانگونه که یک حرکت رو به جلو آغاز شده است -چه جامعه وکالت هم در رعایت دادخواهی و هم دادرسی منصفانه آنچه که حقوق ملت است با همان نگاه آرمان گرایی باشد. با نگاه  آرمان گرایانه ما می توانیم معتقد به مدینه فاضله باشیم.


* این سقف را نباید کوتاه در نظر بگیریم ، سقف خواسته های ما باید بالا باشد.علی القاعده نیل به مدینه فاضله و برای اینکه بتوانیم آن را به نتیجه برسانیم با موانعی مواجه هستیم ، ولی همین که این نقطه امید پیش روی ما دیده می شود باعث دلگرمی است.

*در مطالعه خاطرات مرحوم شیخ مدرس می خوانیم که اعتقاد داشت که ایران نیاز به یک نهضت حقوقی دارد.این نیاز  ضروری و پایه ی تحول حقوقی است.

*به عنوان یک شهروند عرض می کنم که آنچه در معاونت حقوقی انجام شده است جای تقدیر و تشکر دارد. مجموعه لوایح، دستورالعمل ها ،آیین‌نامه ها در حوزه محیط زیست در اداره آپارتمان ها آیین دادرسی کیفری ، بحث مجازات های جایگزین و مجموعه زحماتی که جنابعالی مدیریت نموده اید .


* حدود 9 سال است که کانون وکلای دادگتری استان بوشهر شروع با همان نگاه آرمان گرایانه و عاشقانه شروع به کار کرده است .از این باب عرض کردم که با عشق به مملکت ، مردم و خون شهیدان و آنچه که شعار رییس محترم قوه قضاییه بود مبنی بر استقرار قانون و مبارزه بافساد.

* بدون ریا آنچه توان داشتیم را با علاقه مندی در طبق اخلاص گذاشتیم.از نظر سخت افزاری ساختمانی در شأن این صنف مهیا ساختیم . در بحث معاضدت ، 761 مورد مکتوب کار معاضدتی انجام داده ایم. کمیسیون صلح وسازش بیش از 371 پرونده داشته که بین مردم و وکلا حتی اگر وکیل مقصرنبوده سعی بر رضایت مردم داشتیم و به سازش ختم شده اند. در بحث خودانتظامی و درون سازمانی 284 پرونده تشکیل دادیم که برخی از این آرا خدمت رییس کل دادگستری استان بوشهر ارسال شده است.

* ما منکر نظارت عالیه نیستیم و اگربحث از استقلال می کنیم از بعد علمی و حقوقی و پایبندی به هنجارهای که مشترکاً پیرامون آن در تلاش هستیم. ما در کانون بوشهر مرکز داوری تشکیل دادیم و با کسانی که جهت حل اختلاف خود مرکزی داوری کانون را انتخاب کنند همراهی می کنیم.


* امروز بحث حقوق کودک بود . مدت ها قبل کمیسیون حمایت از زنان و کودک تشکیل دادیم و تفاهمنامه ای جهت همکاری با سازمان بهزیستی جهت حمایت از کودکان بی سرپرست، کودکان طلاق نیز تهیه شده است .

*از طرفی با توجه به اصل 135 قانون اساسی مبنی بر خدمت به مردم و جامعه همچنین نظر مدیران قوه در ارائه خدمات حقوقی تمام وقت به مردم ، دو خط تلفن به این کار اختصاص داده ایم.نمی گویم که همه چیز کامل و بدون نقص انجام شده و اغراق آمیز بیان نمی کنم ولی با همراهی تمامی وکلای استان تلاش کردیم زیرساخت هاو مدیریت کار در راستای خدمت به مردم و جامعه باشد.

*همه ما تلاش می کنیم که کرامت انسان حفظ شود.حالا شهروند جای خود مورد احترام است، اما وکیل هم درکنار قاضی باید حرمت شود. مدت ها وکلا در دادگستری بازرسی می شدند که این امر صورت خوبی نداشت که ما با تعامل رییس کل دادگستری  استان بوشهر جز اولین استان های پیش قدم در امر نصب دستگاه و اعطا کارت تردد به وکلای استان و حتی قابل استفاده برای وکلای استان های دیگر هستیم.


*وقتی دیباچه سند تحول را مطالعه می کنیم چنین عنوان شده  "علی رغم تلاش همه دلسوزان، میان وضع موجود و وضع مطلوب قوه قضاییه فاصله زیادی است. استقرار عدالت ،در جمهوری اسلامی ایران باید به نحوی باشد که حتی‌الامکان هیچ حقی از مردم عزیزمان تضییع نشود. در موارد خاص نیز قوه قضاییه با اقتدار،استقلال وبی طرفی در کمال سرعت و دقت و همراه با حفظ کرامت ارباب رجوع، موضوعات را حل و فصل و احقاق حق نماید.

* این سند تحول قضایی پنج ساله قوه قضاییه تدوین و با تایید مقام معظم رهبری اجرای آن از ابتدای دوره جدید در دستور کار قرارگرفت. "این وظیفه سنگینی است ولی بعضی مشکلات واقعا باید دیده شوند.


* منظور استان بوشهر نیست. ولی بسیاری از ضابطین دادگستری آموزش لازم ندیده اند و به دلیل عدم آگاهی حقوقی کافی ،پرونده ها را علیه شهروندان پیچیده ترکرده اند، این راعرض کردم که به جدیت در دستور کار قرار گیرد.

* پرونده هایی که ارجاع به  شعبه می شوند نگاه  آماری است، بسیاری از احکام بصورت عبارات  کلیشه ای صادر می شود ما می گوییم احکام باید مستدل و مستند باشند طبق اصل167 قانون اساسی ولی وقتی به برخی احکام صادره  از محاکم داخلی نگاه می کنیم و با احکام صادره جهانی مقایسه می کنیم می بینیم پشت آرا آنها یک دنیای علمی نهفته که باعث ناراحتی ما می شود.


*بیشتر قرارهای صادره از دادسراها بی حساب و کتاب صادر می شوند به راحتی حاضر به تبدیل نیستند توجه لازم برای تحقیق و بررسی صورت نمی گیر، .اگر ما از رفتن شهروندان به زندان حساس باشیم این امر باید در دستور کار قرار گیرد.

* وقتی قاضی شعبه دیوان عالی کشور اعلام می کند د رراستای ماده 474 در طی یک ماه بین هفتصد تا یک هزار پرونده اعاده دادرسی کیفری به شعبه ما ارجاع شده می تواند محل اشکال باشد .

*جناب دکتر مصدق کانون بوشهر همیشه با حساسیت مسائل را دنبال نموده حتی در بحث مسائل جهانی مانند شهادت سردار سلیمانی از کوتاهی های که از طرف دادستان تهران و یا دادستان بغداد صورت گرفت.

* از باب حقوق بین المللی كيفرى ایده های علمی و حقوقی داشتند . ما امیدواریم بتوانیم وظیفه و رسالت خود را به خوبی انجام دهیم ولی واقعا گرفتن وکیل بی حساب وکتاب به زیان جامعه و دستگاه قضا می باشد.


* بحث دو مرکز گرفتن وکیل هم عرض که هم زمان مجوز و پروانه وکالت صادر کنند نه از باب شخصی و صنفی بلکه با نگاهی که در جوهره وکالت وجود دارد محل اشمال است. ما واقعا دوست نداریم همانگونه که در دیباچه سند تحول به استقلال دستگاه قضا اشاره شده است استقلال جز لاینفک دادرسی عادلانه است.

*ما دوست داریم در دنیا الگوی دادرسی عادلانه باشیم و الگوی حسنه باشیم و از تمام جنبه های مختلف در سطح جهانی به جایگاه احکام مان مان اعتبار ببخشیم.


حجت الاسلام محمد مصدق؛ معاون حقوقی قوه قضاییه

* این که گفته شده آیین نامه وکالت توسط قوه قضاییه نگارش شده دروغ محض است. رئیس قوه قضاییه بر اساس ماده 22 به کانون های دادگستری در سراسر کشور اعلام کرده که آیین نامه وکالت مربوط به 70 سال پیش است و نیاز است که آیین نامه جدید توسط کانون وکلا نوشته شود .

* به عنوان یک فرد مسئول در این بخش،با اعضاء هیات مدیره سابق کانون مرکز صحبت کرده و موضوع اصلاح آیین نامه را متذکر شدم و حتی طی یک سال گذشته نامه های محرمانه به کانون نوشتم و درخواست داشتم که این آیین نامه توسط کانون وکلای مرکز نوشته شود.

* با وجود این که انتظار داشتم طی یک سال گذشته ، کانون وکلای مرکز به ما نامه بزند و برای اصلاح آیین نامه فرصتی بخواهد اما کانون مرکز اعلام کرد که نیازی به اصلاح ایین نامه ندارد.

* پس از این موضع گیری کانون وکلای مرکز، رئیس قوه قضاییه از ما خواست که اصلاح آیین نامه جدید وکالت را در دستور کار قرار داده و جهت بررسی های نهایی به دفتر رئیس قوه قضاییه ارسال نماییم.

* وجود دو نهاد موازی برای تربیت وکیل را به مصلحت نمی دانم. نظر قوه قضاییه این است که یک مرکز باید برای تربیت وکیل باشد. نیاز است یک قانون جامع برای وکالت نوشته شود و این دو نهاد کانون وکلای دادگستری و مرکز مشاوره دادگستری یکی شود.

* رویکرد قوه قضاییه در حمایت از استقلال کانون وکلاست که در کنار این حمایت به هیچ عنوان دخالتی در کار کانون انجام نمی دهد بلکه نقش آن نظارت جدی است. رئیس قوه قضاییه معتقد است در جریان بررسی یک پرونده اگر انحرافی مشاهده شود باید جلوی آن گرفته شود ، حال این انحراف از یک کارمند دادگستری، قاضی و یا یک وکیل می تواند باشد.


* قوه قضاییه معتقد به استقلال کانون وکلا در چارچوب قانون است. قانون می گوید هر نظام نامه جدید باید به تایید رئیس قوه قضاییه برسد حال اگر کانون وکلای دادگستری بخواهد یک نظام نامه جدیدی تدوین کند نیاز است که بر اساس قانون به تصویب قوه قضاییه نیز برسد . این که کانون وکلای دادگستری می گوید برای تدوین یک نظام نامه باید مستقل عمل کنیم و به تایید قوه قضاییه نرسانیم خلاف قانون است.

* قوه قضاییه اقدام به تدوین لایحه اصلاح پاره ای از قوانین کرده و از کانون های وکلای دادگستری کشور نیز خواستار مشارکت در این بخش شده که به غیر از کانون وکلای اصفهان سایر کانون های کشور تاکنون مشارکتی نداشته اند. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد