دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - 2021 March 08
کد خبر: ۲۳۵۶۶۰
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با وجود شرایط کرونایی اما این دانشگاه از میان ۵۶ دانشگاه کشور با سه پله ارتقا در زمینه اهدای عضو از رتبه ۱۹ به ۱۶ ارتقا یافته است.
به گزارش سوک؛ علیرضا باقری در گفت و گو با ایرنا افزود: این ارتقا رتبه در شرایطی محقق شده‌است که بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر به عنوان مرکز ریفرال کرونا تعیین شده‌است.

رتبه بوشهر در اهدای عضو ارتقا یافت

 وی بیان کرد: اهدای عضو در استان بوشهر از سال ۱۳۸۴ آغاز شد اما تا سال ۹۴ وضعیت قابل توجهی و تنها حدود ۱۰ اهدا در همه این سال‌ها انجام شده بود اما از سال ۹۵ تاکنون با انجام کارهای زیربنایی و فرهنگ سازی بیش از ۲۲۰ عضو از ۷۴ بیمار مرگ مغزی در این استان اهدا و برداشت شده‌است.

مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همچنین از ابتدای سال جاری تاکنون با وجود شرایط کرونایی ۹ اهدای عضو در این استان انجام گرفت.

باقری بیان کرد: در استان بوشهر تاکنون عمل پیوند انجام نشده‌است و همه عضوهای اهدایی این استان به استان‌های فارس و تهران منتقل می‌شود.

به گفته باقری استان بوشهر از نظر فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای انجام عمل پیوند مشکلی ندارد و امکان فراهم کردن امکانات لازم در این زمینه وجود دارد اما آنچه لازم و ضروری است تامین نیروی انسانی متخصص است که باید در این زمینه منابع انسانی مقیم تامین شود.

وی با بیان اینکه روزانه هفت تا ۱۰ نفر از افراد نیازمند به پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهند ادامه داد: در زمان حاضر بیش از ۳۰ هزار نفر در کشور در فهرست انتظار پیوند هستند و سالانه چهار تا هشت هزار بیمار مرگ مغزی در کشور وجود دارد که حدود نیمی از آنها شرایط اهدای عضو را دارند.

باقری یادآور شد: اهدای عضو و نجات افراد اقدامی خداپسندانه است که به عده‌ای فرصت دوباره نفس کشیدن و زندگی کردن می‌دهد و بدون تردید این کار برای همیشه ماندگار، تمرینی زیبا برای بخشندگی است.

به گفته باقری مرگ مغزی مترادف با مرگ قلبی است و ثابت شده افراد مرگ مغزی دیگر به زندگی باز نمی‌گردند اما با پیوند اعضای خود، می‌توان حیاتی دوباره به بیماران نیازمند و در انتظار پیوند بخشید.
وی تاکید کرد: خانواده‌های اهدا کننده به طور یقین بنده خاص، نظر کرده و ویژه خداوند هستند که از امتحان سخت الهی سربلند بیرون آمده‌اند.

مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: همه مردم می‌توانند با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۴۳۲ سریع و آسان کارت اهدای عضو دریافت کنند.

باقری بیان کرد: همچنین افرادی که قصد دریافت کارت اهدای عضو دارند می‌توانند کد #۳۴۳۲*۳* را در تلفن همراه خود شماره‌گیری تا کارت اهدای عضو به نشانی آنها ارسال شود یا به صورت حضوری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر واحد فراهم آوری اعضای پیوندی نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند.

وی بیان کرد: داوطلبان اهدای عضو علاوه بر آن نیز می‌توانند در سایت اینترنتی اهدای عضو ایرانیان ehda.center ثبت‌نام کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد