در نشست خبری
از آخرین وضعیت پرونده مضاربه صوری تا اظهار نظر در خصوص تصاویر سران فتنه و سناتور های پهلوی در بوشهر
به گزارش سوک؛ نشست رسانه ای رئیس دادگستری استان بوشهر و روسای سازمان های تابعه قوه قضاییه در استان بوشهر به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور خبرنگاران برگزار شد.

* رئیس کل دادگستری: یک از مظلومیت ها در دستگاه قضایی استان ، عدم اطلاع رسانی به موقع است که سبب شده مردم نسبت به عملکرد ما اطلاعات کافی نداشته باشند. در ارتباط با پرونده ها و به خصوص پرونده های کیفری منع اطلاع رسانی داریم و این امکان وجود ندارد اما در بخشی از پرونده ها، که امکان اطلاع رسانی وجود دشته باشد. سیاست های دستگاه قضایی به سمت اطلاع رسانی به نحو صحیح  پیش می رود. امسال وضعیت متفاوت تر در عرصه اطلاع رسانی خواهیم بود.

* در استان بوشهر به تبعیت کشور ،  در حوزه معاونت ها ادغام هایی صورت می گیرد اماین ادغام ها سبب نمی شود که کار مردم بخوابد یلکه از چتلکی بیشتری هم برخوردار خواهد شد. یکی از اولویت ها کاری ما مبارزه جدی و قاطع و اثرگذار در داخل سازمان و خارج از سازمان با عوامل فساد است که به صورت ویژه در دستور کار قرار داده ایم. در دستگاه قضایی نیز به مانند هر دستگاهی امکان هر نوع لغزش وجود دارد که شامل عوامل درونی و پیرامونی است. در سال گذشته در زمینه مبارزه با فساد یکی از دستگاه هایی بودیم که بهترین عملکرد را داشتیم به گونه ای که از طرف مرکز دستگاه های ما مورد تقدیر قرار گرفت.قضاتی داشتیم که به دلیل تخلف از مجموع دستگاه قضا کنار گذاشته شدند.

* رئیس شورای حل اختلاف استان: از سال 94 تا سال 97، 27 فقره پرونده در استان منجر به سازش شده است. البته در شورای حل اختلاف نگاه ما صلح و سازش بوده است. در سال 97 حدود یک سوم پرونده ها منجر به سازش شده است.

* دادستان بوشهر: در پرونده مضاربه صوری نزدیک به چهار هزار نفر در این پرونده شاکی وجود داشت. استعلامات متعدد از بانک های کل کشور به همراه حسابرسی فراوانی با ریز مطالبات در دادسرا انجام شد که در نهایت منجر به صدور کیفرخواست گردید. پرونده در دادگاه انقلاب در مرحله دادرسی است و جرم آن هنوز مشخص نشده است. نزدیک به 40 درصد مطالبات شاکیان پرداخت شده است و حدود 100 میلیارد تومان هنوز باقی مانده که در مراحل رسیدگی نهایی در صورتی که متهم دارای مبالغ و یا احیانا املاکی باشد، این میزان نیز  پرداخت می شود.

*در خصوص نصب تصایور سناتورهای پهلوی در بوشهر، به عنوان مدعی العموم ورود کردیم و هم اکنون در شعبه هفتم در حال بررسی و در دادسرا در حال طی شدن روند دادرسی است. در خصوص سرقت فراوردهای نفتی در شعبه دوم پرونده تشکیل ، فرد مذکور جلب و کیفرخواست صادر گردیده  و اکنون در دادگاه در حال بررسی است. پرونده مهدی قائدی هم حرم آن صادر شده که یک سال حبس از جنبه عمومی و پرداخت دیده آسیب دیدگان و فوتی به عنوان حکم ابلاغ شده است. البته حبس هم به به جزای نقدی و 200 ساعت آموزش فوتبال به نونهالان است که در کل این حکم در دادگاه تجدید نظر در حال بررسی است.

* پرونده های عدیده ای در خصوص اختلاس در سطح استان باز شده که در حوزه اطلاع رسانی اقدامات خوبی توسط ما انجام نشده است. یک مورد این اختلاس ها مربوط به پرونده ای با 1400 شاکی است. کارشناسی پرونده به شکل هیاتی بوده که یک سال طول کشید تا میزان مطالبات آن مشخص شود تا رای مستدل و با استناد قانونی توسط قاضی انجام شود. پرونده تخلف در گمرک استان در سطح ملی قرار گرفت که به مرحله اجرا رسید و در حال صدور حکم نهایی است. این پرونده ها به شکل خاصی بررسی شد.

* در دادگستری استان بر کیفیت آراء و آرای مستند و مستدل و علمی تاکید داریم و اگر می بینید در یک پرونده زمان بر می شود ناشی از سهل انگاری نیست بلکه به دنبال استدلال قوی هستیم.

* در مورد لزوم وجود کارت خوان در مطب پزشکان اگر چه دادستان به عنوان  مدعی العموم در راستای تسهیل امور  ورود کرده اما صرف داشتن یا نداشتن کارت خوان جرم نیست. اگر موضع فرار مالیاتی هم مدنظر باشد دستگاه های متولی می توانند موضوع را پیگیری کنند.

* بالاترین جرائم در استان بوشهر سرقت و سپس موادمخدر است که بیشترین مجازات ها هم در حوزه موادمخدر انجام شده است.

* در سال گذشته ورودی پرونده ها به دادگستری استان ، 214 هزار و 282 بوده که 43 هزار و 140پرونده مختومه اعلام شد. در سال گذشته یک هزار و 967 هکتار از اراضی استان از دست سودجویان رفع تصرف شد.

* در ارتباط با 10 اتهام اول، اگر چه سرقت در رده اول قرار دارد اما سرقت های مستوجب تعزیر ناچیز است و شامل سرقت های کلان و مسلحانه نیست. پس از سرقت، ضرب و جرح ،نزاع فردی، صدمات بدنی، توهین و  تهدید قرار دارد.

* افرادی که برای سخنرانی در دانشگاه و یا سایر مراکز دعوت می شوند اگر دارای حکم محرومیت از طریق محاکم قضایی باشند که اجازه سخنرانی به آنها نمی دهیم اما اگر این افراد فاقد حکم باشند نباید از خطوط قرمز نظام بگذرند که اگر از خطوط قرمز گذشتند بر علیه آنها اعلام جرم می شود.

*در خصوص نصب تصاویر سید محمد خاتمی و میرحسین موسوی در دانشگاه ها برای هر گونه سخنرانی و همایش صرفا به دلیل نصب این تصاویر نمی توانیم حکمی صادرکنیم چون در این زمینه قانونی وجود ندارد اما اگر موضوع هنجارشکنانه و با یک سری قواعد مجرمانه باشد ، می توانیم جلوی آن بگیریم که البته در یک چارچوب و بستر قانونی انجام می شود.

* رئیس سازمان بازرسی استان: در سال گذشته در بازرسی برنامه ای، 34 بازرسی از دستگاه های اجرایی و 95 بازرسی موردی در سطح استان بوشهر انجام شده است.139 فقره گزارش اصلاحی در طی این بازرسی ها ابلاغ شده است. متاسفانه مصادیقی از جرائم در دستگاه های اجرایی وجود دارد اما نباید اذهان عمومی را با بزرگ نمایی از این دسته از اخبار آشفته کنیم. تصرف های قانونی، تضییع غیرقانون اموال عمومی و جابجایی اعتبارات به عنوان تخلف در دستگاه های اجرایی وجود دارد که نیاز به اموزش های قانونی در این بخش وجود دارد که عمدتا به دلیل جعل قانون بوده است. تسهیل مال از طریق غیر مشروح هم در بازرسی ها در سطح دستگاه های اجرایی دیده شده است.طی این بازرسی ها، 126 پرونده اختصاصی که تعقیب اداری و کیفری داشته تشکیل و  هر پرونده حداقل یک نفر در آن به عنوان مظان اتهام معرفی شده است.