دکتر رمضانی مطرح کرد
اخباری جدید با تنوع خدمات به بیمه شدگان / فراخوان به مددجویان کمیته امداد برای استفاده از بیمه سلامت
به گزارش سوک، دکتر پرویز رمضانی پبش از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه آخرین برنامه های در حال اجرا و قابل اجرا در سال جدید در حوزه بیمه سلامت را اعلام و پاسخگوی سوالات بیشمار خبرنگاران بود.

دکتر پرویز رمضانی؛ مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر

* سال 98 ، سال پرکاری در سطح استان برای بیمه سلامت است. در سه بخش پوشش فراگیر ، ارتقاء بسته بیمه پایه و سلامت محوری و حفاظت مالی مردم در برابر هزینه های سلامت اقدام به ارائه خدمات به مردم استان بوشهر می کنیم.

* در پوشش بیمه ای در قالب پنج صندوق کارکنان دولت، سایر اقشار شامل مددجویان بهزیستی ، کمیته امداد  ، صندوق روستایی شامل عشایر، بیمه سلامت همگانی و بیمه ایرانیان با مشارکت 50 درصدی حق بیمه افراد اقدام به بیمه مخاطبین این سازمان می کنیم.

* از سال 84 مددجویان کمیته امداد استان بوشهر در روستاها و شهرهای زیر بیست هزار نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که بر اساس قانون برنامه و تفاهم نامه با کمیته امداد از ابتدای امسال کلیه بیمه شدگان این نهاد بیمه شده سازمان بیمه سلامت می شوند.

* تعداد مددجویان کمیته امداد استان بوشهر که از امسال تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند 20 هزار نفر هستند که تا قبل از خرداد ماه می توانستند از بیمه کمیته امداد هم استفاده کنند. از ابتدای تیرماه کارت بیمه کمیته امدادباطل می شود. تا کنون پنج هزار نفر از مددجویان کمیته امداد با مراجعه به پیشخوان های دولت در سراسر استان، صاحب دفترچه بیمه سلامت شده و نیاز است که مابقی نیز به این پیشخوان ها مراجعه کنند.

* بر اساس قوانین بالا دستی و تفاهم با مدیریت امور زندان ها، پوشش بیمه ای پایه زندانیان از خرداد ماه امسال به بیمه سلامت واگذار شد. از زمان ورود به زندان تا ترخیص، برای زندانیان و خانواده های آنها خدمات بیمه ای بیمه سلامت انجام می شود. برای این زندانیان ، خدمات بیمه ای در بیمارستان های دولتی گام اول است و در گام دوم نیز می توانند از خدمات پاراکلینیک استفاده کنند. حق بیمه برای زندانیان و خانواده هایشان رایگان است .پرداختی زندانیان در بخش بستری به مانند سایر بیمه شدگان این سازمان، 10 درصد و در بخش سرپایی 30 درصد است.

* کارکنان دولت و بازنشستگان کمتر از دو درصد حق بیمه پرداخت می کنند . بیمه شدگان صندوق اقشار، بیمه سلامت همگانی و روستاییان حق بیمه پرداختی رایگان ، صندوق بیمه ایرانیان نیز 50 درصد حق بیمه توسط افراد پرداخت می شود. نرخ حق بیمه در سال جاری 48 هزار تومان ات که کسانی که هیچ بیمه ای ندارند می توانند با 24 هزار تومان در قالب بیمه ایرانیان ، بیمه شوند.

* در حال حاضر ، حدود 500 هزار نفر در سطح استان تحت پوشش بیمه سلامت است که بدون احتساب بیمه شدگان کمیته امداد و زندانیان است.بیشترین تعداد بیمه شدگان درشهرستان دشتستان و کمترین سطح آن در شهرستان عسلویه و دیلم است.

* با حدود 470مرکز تشخیصی و درمانی در سطح استان قرارداد داریم. سطح تعهدات ما به بیمه شدگان بیمه سلامت، در بخش سرپایی و بستری موقت 70 درصد و بستری در مراکز دولتی 90 درصد تعرفه دولتی است . فرانشیز بیماران روستایی دارای بیمه سلامت ، 5 درصد است.

* کل هزینه های بیمه شدگان بیمه سلامت در سال 92 در استان بوشهر، 38 میلیارد تومان بوده که در سال 98 ، این میزان به 144 میلیارد تومان رسیده که حدود 273 درصد رشد داشته است.

* در سال گذشته تمامی مطالبات مراکز دولتی را تا پایان آذر ماه سال گذشته پرداخت کرده ایم. امسال نیز 75 درصد هزینه های مراکز درمانی مربوط به فروردین ماه پرداخت شده است. اگر اسناد اردیبهشت ماه هم توسط مراکز دولتی تحویل داده شود اماده پرداخت 75 درصد آن هستیم. کل بدهی ما در سال گذشته به مراکز دولتی 15 میلیارد تومان و مراکز خصوصی 5 میلیارد تومان بوده و تقریبا تا پایان آذر ماه با مراکز خصوصی نیز تسویه حساب کرده ایم. این مطالبات از طریق بودجه سنواتی و اوراق خزانه پرداخت خواهد شد.حداکثر تا پایان شهریورماه پیش بینی می شود این بدهی ها به مانند سال گذشته پرداخت شود.

*هزینه بیمه سلامت از 102 میلیارد تومان در سال 96 به 92 میلیارد تومان در سال 97 کاهش یافته که حدود 10 درصد کاهش نشان می دهد بدون این که تاثیری در ارائه خدمات به بیمه شدگان بیمه سلامت داشته باشد.

* بیماران کلیوی شامل دیالیزی ، تالاسمی، هموفیلی و ام اس جزء بیماران خاص هستند که هزینه های دارو و خدمات مرتبط با این بیماری به شکل 90 تا 100 درصد پرداخت می شود. سرطان ها جزء بیماری خاص نیست اما هزینه های شیمی درمانی و بخشی دیگر از هزینه به جای 70 درصد تا 90 درصد هم پرداخت می کنیم.در استان بوشهر حدود 1000 هزار بیمار خاص وجود دارد.

* در سال 97 همه هزینه های درمانی به نسبت سال 96 کاهش داشتم.برای بیماران خاص با افزایش به ازاء هر بیمار 11 میلیون تومان هزینه پرداخت شده مواجه هستیم در حالی که هزینه یک بیمه شده تقریبا 240 هزار تومان است که نشان می دهد برای هر بیمار خاص حدود 45 برابر یک بیمه شده معمولی هزینه شده است.

* در سال گذشته سازمان بیمه سلامت استان بوشهر موفق شد بانک اطلاعات بیمه شدگان ایجاد کند که مبنایی برای هم پوشانی بیمه شدگان شده است. این رفع هم پوشانی در سال گذشته به شکل الکترونیکی انجام و افرادی که از چند بیمه پایه استفاده می کردند شناسایی شوند. سامانه ما به صورت هوشمند از هم پوشانی های جدید نیز جلوگیری می کند.

* راه اندای سرویس استحقاق سنجی در بیمارستان های استان از مهرماه سال گذشته انجام شد که صرفا با کد ملی در بیمارستان های دولتی ( 16 بیمارستان دولتی استان بوشهر) بیماران دارای بیمه سلامت بدون دفترچه است.این شرایط به بهبود پذیرش بیماران در هر ساعتی از شبانه روز و حتی بدون ناظر بیمارستانی بیمه سلامت کمک می کند.

* از اسفندماه سال گذشته تا خرداد ماه امسال با بررسی نسخه های الکترونیکی شهرستان گناوه به عنوان اولین شهر در ایران، مشخص شد که 50 درصد نسخه ها به شکل الکترونیکی انجام شده است هر چند هیچ الزامی به نسخه نویسی طرف الکترونیکی در این شهرستان اعلام تکرده بودیم. از تیرماه به پزشکان گناوه اعلام کرده ایم که صرفا نسخه نویسی الکترونیکی انجام شود.

* از تیرماه امسال، شهرستان های دیلم و دشتی نیز مشمول نسخه نویسی الکترونیکی به شکل آزمایشی شده اند و از اول مرداد ماه صرفا نسخه نویسی الکترونیکی از پزشکان طرف قرارداد در این دو شهرستان پذیرفته می شود . این طرح تا پایان امسال مشمول کلیه شهرستان های استان می شود.

* در سه ماه امسال،25 میلیارد تومان به مراکز طرف قرارداد غیر دولتی پرداخت شده است که از این میزان 14.5 میلیارد تومان بابت بدهی به موسسات تشخیصی درمانی خصوصی و 8.5 میلیارد تومان بابت بدهی امسال به این موسسات پرداخت شده است. طی همین مدت دو میلیارد تومان نیز مربوط به سطح یک به مراکز خدماتی روستایی پرداخت شده است .