فرمانده انتظامی استان بوشهر:
توقیف 4 هزار خودرو شوتی با وجود مصوبه منع توقیف این خودروها توسط شورای تامین
به گزارش سوک، سردار خلیل واعظی بعد از ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه ضمن ارائه گزارشی از آخرین دست آوردهای پلیس در عرصه های مختلف، پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود

سردار واعظی، فرمانده انتظامی استان بوشهر

* در این سه ماه گذشته ، میزان قدردانی مردم از پلیس با سامانه 110، 50 درصد نسبت به مدت سال گذشته در مدت مشابه افزایش یافته است.در این مدت 146 هزار تماس با سامانه 110 با رشد 6 درصدی نسیت به سال گذشته وجود داشته که 47 هزار مورد عملیات پلیسی انجام شده است.

* در ایجاد آرامش برای مردم شاهد رشد 37 درصد رشد کشف جرائم خشن و جنایی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته ایم. البته در این مدت هیچ گونه سرقت از بانک، طلافروشی، آدم ربایی و بخشی از جرائم خشن وجود نداشته است.

* در این مدت سه ماه شاهد کاهش 37 درصدی خودرو، کاهش 35 درصدی کیف قاپی، کاهش 63 درصدی سرقت محموله و کاهش 21 درصدی سرقت خودرو بوده ایم.

*در طی سه ماه امسال، رشد 92 درصدی کشف قاچاق نسبت به مدت مشابه نسبت به سال گذشته داشته ایم که میزان آن 757 میلیارد تومان بوده است.

* افزایش 31 درصد کشفیات جرائم سرقت در سه ماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته داشته ایم. شناسایی و دستگیری خریداران اموال مسروقه ، 28 درصدی جرم زمین خواری با بیش از 28 هزار هکتار با 309 میلیارد ریال بوده که رشد 132 درصدی از نطر عددی داشته است.

* بحث برون سپاری انگشت نگاری در چهار شهرستان استان انجام شده که در نهایت از 25 روز به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.

* افزایش 38 درصدی وقوع جرائم سایبری همراه با افزایش 42 درصدی کشفیات داشته ایم که بخشی از این کشفیات مربوط به سال گذشته است. برداشت اینترنتی غیرمجاز با 42 درصد بیشترین حجم با کلاه برداری با 35 درصد بیشترین حجم از جرائم در فضای مجازی است.

* در حوزه راهنمایی رانندگی پس از این که سه سال شاهد کم شدن کشته شدگان در این بخش داشتیم اما امسال و در طی سه ماه گذشته 48 درصد افزایش÷کشته شدگان داشته ایم که در حوزه درون درون شهری تصادفات فوتی 43 درصد مربوط به موتورسواران و 19 درصد نیز عابرین پیاده بوده است.

* البته با کارشناسی لازم در صحته تصادفات اگر دستگاهی مقصر باشد میزان جزیمه از بالاترین مقام آن دستگاه اداری و از هزینه فرد به جای بیت المال ، دریافت می شود.

* نرخ وقوع سرفت نسبت به یک صدهزار نفر جمعیت ، 1353 فقره است که این آمار در استان بوشهر 881 فقره است. سرفت به عنف در کشور 27 و در استان 13 است. نرخ وقوع شرارت در کشور نزدیک به ده است که در استان دو دهم درصد است. نرخ وقوع تصادفات در کشور 1483 فقره است که در استان بوشهر 912 است .

* در موضوع سرقت استان 23 کشور ، شرارت آخرین استان کشور، نزاع و درگیری در 28 کشوری، تصادفات در کشور در جایگاه 24 کشور است.

* برابر نظر سنجی ها و آماری که در سطح کشور، تعداد افرادی که حجاب رعایت نمی کنند زیاد نیستند که البته بیش از این که موضوع بدحجابی پشت این داستان قرار دارد، برخی به دنبال سیاسی کردن موضوع حجاب و عفاف هستند. روز گذشته با جوانان انقلابی بوشهر جلسه داشته ایم و در حضور آیت الله صفایی بوشهری هم . البته اگر دستگاه ها به فعالیت خود بپردازند نیاز نیست که واردفضای سلبی باشیم. بیشتر کار ما زبانی است و خیلی نادر . 480 گروه امر به معروف و نهی از منکر در استان داریم که تاثیر روانی این افراد در مقوله حجاب بسیار است.

* بوشهر به دلیل نظارت اجتماعی در حوزه حجاب مشکل ندارد و بیشتر به دلیل وجود افراد از خارج از این استان شاهد صحته هایی از بدحجابی هستیم.

* اگر چه با مصوبه شورای تامین استان بوشهر برای عدم برخورد با خودروهای شوتی حامل کالای قاچاق مواجه هستیم اما در این مدت سه ماهه حدود چهار هزار خودرو شوتی توقیف شده است.

*سامانه 197 در اختیار مردم است و مردم می توانند هر نوع شکایت، انتقاد، قدردانی و پیشنهاد را به این سامانه اعلام کنند. در خصوص پیامک های کشف حجاب امکان اشتباه وجود دارد اما ذرصد آن بسیار ناچیز است که نسیت به کل هدد قابل بیانی نیست.

* در موضوع کودک آزاری در بوشهر، صرفا به دلیل این که کودک قادر به تکلم نبود ، دستگیری مجرمین زمان بر شد هر چند دادستان ، دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی در این فقره هم خوب عمل کند.