یک مدیرکل خبر داد
اطلاعات تکان دهنده از بی توجهی شهرداری ها و برخی سازمان های دولتی به جان مردم
به گزارش سوک، دکتر محمد رحیم بهره مند صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه  به مناسبت روز ملی استاندارد فعالیت های یک ساله این ازمان را تشریح و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

دکتر بهره مند، مدیرکل استاندارد استان بوشهر

* سازمان جهانی استاندارد هر ساله با توجه به نیازهای جامعه و اعضاء این سازمان یک شعاری انخاب می کند امسال استاندارد ویدئویی خالق صحنه جهانی نام گذاری کرده است. فیلم برگزیده امسال سازمان استاندارد جهانی از ایران بوده است.

* هدف از برگزاری روز جهانی استاندارد نمادین نیست بلکه زمینه ای است تا مردم با فرهنگ استاندارد آشنا شوند. کیفیت یک موضوع فانتزی نیست بلکه با زندگی و مرگ افراد آمیخته است.

* استاندارد یک محصول نیست بلکه وارد فرایندها شده به گونه ای که تولید یک محصول را به شکل کیفی از آغاز تولید تا استفاده مردم را شامل می شود. در دنیا استانداردهای اجباری مفهوم ندارد بلکه تابعی از الزامات کار در عرصه های مختلف از قانون کار تا محیط زیست است.

* در سطح دنیا، سازمان های استاندارد ضوابط استفاده از یک محصول را اعلام می کند و به تولید کنندگان که مجوز می دهند می گویند که اگر این الزامات وجود داشته باشد قابلیت تولید و استفاده خواهد داشت. از خصوصیات استاندارد، این است که زبان مشترکی در دنیا ایجاد و با کاهش تنوع اما تعویض پذیری به دنبال رونق تولید است. بدون استاندارد مطلقا قادر به رونق تولید نخواهیم بود هر چند به خداقل های تدوین استاندارد نیز خرده گیری هایی ان

* بیش از ۷۰۰ استاندارد ملی در استان بوشهر تدوین شده است. سال گذشته ۱۲۶ درصد افزایش تدوین استاندارد ملی را در استان داشتیم. بخش خصوصی در این زمینه مشارکت بالایی داشته است.

* ۴۱۲ مورد بازرسی از شهر بازی‌های استان بوشهر در طی یک سال گذشته انجام شده است. استاندارد مصرف در صنایع انرژی‌بر استان پیاده شده است تا شاهد کاهش آلاینده‌ها و کاهش مصرف انرژی باشیم.

* 88 مورد استانداردسازی با 128 درصد افزایش نسبت یه سال قبل در استان بوشهر انجام شده است که این موضوع را با استفاده از 90 درصد برون سپاری  به شرکت های خصوصی انجام شده است.

* مهمترین مشکل برای استانداردهای مراکز درمانی و مطب ها ،غیر ایمنی بودن اسانسورها و به خصوصی اسانسورهای بیماربر بوده که حتی موضوع را به دادستانی کشیده و از طرف دادستان هم موضوع پیگیری شده که به دلیل شرایط خاص بیمارستان ها و اطاق عمل ها امکان پلمپ وجودندارد.

* وظیفه استاندارد صرفا گفتن نیست بلکه پلمب در دستور کار است که در هتل ها، مراکز دولتی و خیلی بیمارستان ها این امکان وجود ندارد. البته برای سلامتی مردم، خود مردم به عنوان یک فرهنگ به دنبال اخذ پروانه های اسانسور برای ایمن بودن آسانسورهایشان هستند.

* براساس دستورالعمل های سازمان بیمه مرکزی، اگر اسانسوری فاقد پروانه بهره برداری و یا انقضاء پروانه باشد با وجود داشتن بیمه ، این بیمه کارایی ندارد و در صورت وقوع هر گونه پیشامد بیمه زیربار پرداخت خسارات احتمالی نمی شود.

* معضلی که الان به شدت امنیت مردم را دچار مشکل کرده، سلیندهای گاز غیر استاندارد است. البته مجوز تعویض 15 هزار سیلندر را سازمان مرکزی گرفته ایم و هر سیلندر را به شکل رایگان عوض کنند . متاسفانه شرایط به گونه ای شده که عده ای سودجو با آوردن سیلندرهای گاز غیر استاندارد از خارج از استان و بدور از نگاه پلیس ، زمینه مشکلاتی ایجاد شده است. از پلیس می خواهیم که در این خصوص نظارت بیشتری انجام دهد تا این سلیندرها وارد استان نشوند.

* ایجاد خانه های بازی در قالب مینی پارک ها در استان به شکل قارچ گونه ای و به خصوص در مراکز سرپوشیده ایجاد شده که بخش عمده ای از این خانه ها فاقد استاندارهای لازم هستند . از سازمان های مجوز دهنده مانند شهرداری ها می خواهیم که قبل از هر گونه مجوز اجازه دهند که از استاندارد مجوز های لازم اخذ کنند.

* متاسفانه شهرداری های استان بوشهر خود را به خواب زده اند و گویا نمی خواهند بپذیرند که باید در وسائل بازی بوستان ها و هر آن حوزه ای که مجوز می دهند استاندارد سازی انجام شود. بازهم از آنها می خواهیم به قوانینی استاندارد که حافظ امنیت مردم است احترام بگذارند .

* سیستم قضایی برای شکایت از متخلفین استاندارد دارای پیچیدگی های خاصی است به گونه ای که حتی پرونده هایی داریم که هنوز سه سال است که به نتیجه نرسیده است.

* شهرداری بوشهر جوابگو نیست و حتی آمار وسائل بازی اش را ندارد تا بدانیم استاندارسازی شده است یا خیر . احساس مسئولیت در حد صفر است . نمی دانیم با چه زبانی با شهرداری های استان و به خصوص شهرداری مرکز استان سخن بگوییم . بیایید و به جان و سلامت مردم اخترام بگذارید.

* در برخی از اسانسورها دیده شده که چاهک آنها پر از آب است که چون الکترونیکی و سیستم برقی است هر آن امکان دارد اگر سقوطی هم نباشد اما دیواره را برق دار کند که خطرناک است.نیاز است که فکر اساسی در این خصوص شود.

* سال گذشته از 31 جایگاه سوخت سی ان جی ، 16 جایگاه در استان به دلیل نداشتن الزامات 15 گانه استاندارد پلمب کردیم که پس از رفع مشکلات ، رفع پلمب شده است.