معاون رئیس‌جمهور:
کنوانسیون بین‌المللی خلیج‌فارس به علت اختلاف‌های سیاسی فعال نیست
کنوانسیون بین‌المللی خلیج‌فارس به علت اختلاف‌های سیاسی فعال نیست

به گزارش سوک، عیسی کلانتری پنجشنبه‌شب در بدو سفر به استان بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امید می‌رود با رعایت ضوابط زیست‌محیطی از سوی کشورهای منطقه خلیج‌فارس کمتر خسارت ببیند، البته ایران نسبت به همه کشورهای همسایه بیشتر به محیط‌زیست دریا توجه دارد.

وی با بیان اینکه اختلاف‌های سیاسی محیط‌زیست خلیج‌فارس را به‌هم‌ریخته است گفت: هر کشوری باید خود بتواند محیط‌زیست خود و دریا را حفظ کند.

کلانتری اضافه کرد: با توجه به تراکم کشتی‌های نفتی و وجود بیشترین چاه‌های نفت و گاز، تخلیه و بارگیری نفت‌کش‌ها، گرمایش آب‌های منطقه به‌خصوص افزایش گرمای آب در چند سال اخیر و اثر مرجان‌ها حالت سفیدی به خود گرفتند همه این عوامل محیط‌زیست خلیج‌فارس را به‌هم‌ریخته است.

کشورهای حاشیه خلیج‌فارس همه باهم باید به محیط‌زیست این آبراه توجه کنند

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست افزود: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس همه باهم باید به محیط‌زیست این آبراه مهم و استراتژیک توجه کنند چرا که مسائل و اختلاف‌های سیاسی باعث شده تا محیط‌زیست تا حدودی قربانی شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست ادامه داد: مصوبه تشکیل کمیته ملی مقابله با آلودگی عسلویه در سازمان برنامه‌وبودجه است و در دولت مطرح می‌شود.

کلانتری گفت: هدف از این سفر بازدید از شمال استان است و تلاش می‌شود با تصمیم‌گیری درست بلایی که به سر عسلویه آمد سر منابع طبیعی و محیط‌زیست شمال استان بوشهر نیاید.

وی تصریح کرد: تلاش می‌شود توسعه در شمال استان بوشهر بدون لطمه به محیط‌زیست و منابع طبیعی انجام شود.

مصوبه راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر نهایی شده است

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست خاطرنشان کرد: مصوبه راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی شمال استان بوشهر تقریباً نهایی شده است و توسعه شمال استان بوشهر باید توأم با حفظ محیط‌زیست باشد و محیط‌زیست نباید قربانی توسعه شود./مهر