گروه هنری هومهر بوشهر در لهستان
از کارگاه آموزشی آیین سنتی عزاداری بوشهری در دانشگاه ورشو تا پوشش تلویزیون ملی لهستان
به گزارش سوک؛ گروه هنری هومهر بوشهر با ترکیبی از هنرمندان توانمند خود در کشور لهستان به اجرای برنامه پرداخت و نهضت عاشورا با زبان هنر بوشهری را به تصویر کشید.

کارگاه آموزشی آیین سنتی عزاداری بوشهری در دانشگاه ورشو

به دعوت مرکز شرق شناسی و ایران شناسی در دانشگاه ورشو کارگاه آموزشی با موضوع آیین های سنتی و عزاداری بوشهری توسط گروه فرهنگی و هنری هومهر برگزار شد.کارگاه آموزشی آیین های سنتی عزاداری بوشهر با حضور رئیس و دانشجویان رشته ایران شناسی دانشگاه ملی ورشو و اعضای گروه فرهنگی هنری هومهر برگزار و با استقبال دانشجویان مواجه شد .

در این کارگاه مهدی جلالی مدیر گروه فرهنگی هنری هومهر موضوع تعزیه و سابقه آن در بوشهر و ساز های مورد استفاده در آیین سنتی عزاداری بوشهر را تشریح کرد.

همچنین جلالی اهداف و رویکردهای فرهنگی هنری گروه هومهر را در سفر به لهستان بیان کرد .
در ادامه کریم آبادی کارشناس هنرهای نمایشی و از اعضای گروه فرهنگی هنری هومهر ویژگیها و روشهای آیین موسیقی تعزیت حسینی در بوشهر را تشریح کرد .

پس از پایان توضیحات هنرمندان بوشهری اعضای گروه فرهنگی هنری هومهر به سوالات دانشجویان و رئیس مرکز شرق شناسی دانشگاه ورشو پاسخ دادند .


در پایان رئیس مرکز شرق شناسی و ایران شناسی دانشگاه ملی ورشو هدایایی به رسم یادبود به مدیر گروه هومهر اهدا کرد .

اجرای نمایش عشق اعلی و عزاداری بوشهری در مرکز فرهنگی پراگا ورشو

گروه فرهنگی هنری هومهر در چهارمین روز از اجراهای خود در شهر ورشو لهستان در مرکز فرهنگی هنری پراگا به اجرای برنامه پرداخت.

در ادامه ویژه برنامه‌های طرح تجلی حقیقت گروه فرهنگی هنری هومهر در مرکز فرهنگی هنری پراگا از مراکز مهم و شناخته شده شهر ورشو به جای نمایش و آیین سنتی عزاداری بوشهر پرداخت .


در این برنامه که با حضور مهمانان لهستانی و سایر کشورها برگزار شد ابتدا نمایش عشق اعلی به کارگردانی مهدی جلالی و با بازی احمد رضا قربانی در نقش راهب و مهدی ضیغمی نژاد در نقش خود خولی روی صحنه رفت.

 در ادامه این مراسم آیین سنج و دمام زنی بوشهری توسط هنرمندان بوشهری اجرا شد پایان بخش این مراسم اجرای آیین موسیقی تعزیت حسینی همراه با نوحه های معروف بوشهر بود که مورد توجه ویژه تماشاگران قرار گرفت .


لازم به ذکر است در پایان این مراسم تماشاگران لهستانی از اجرای گروه فرهنگی هنری هومر ابراز رضایت کرده و برای دقایقی به صورت ایستاده هنرمندان بوشهری را تشویق کردند ، همچنین در حاشیه این مراسم از تماشاگران لهستانی با «رنگینگ» از غذاهای محلی و سنتی بوشهر که توسط هنرمندان بوشهری تهیه شده بود پذیرایی شد.

لازم به ذکر است گروه فرهنگی هنری هومهر فردا و در آخرین روز اجرای ویژه برنامه طرح تجلی حقیقت در موزه آسیا و پاسیفیک شهر ورشو لهستان به اجرای برنامه خواهد پرداخت.


موزه آسیا پاسیفیک ورشو میزبان آخرین اجرایی هنرمندان بوشهری

گروه فرهنگی هنری هومهر در آخرین اجرای ویژه برنامه های تجلی حقیقت در کشور لهستان، در موزه آسیا پاسفیک ورشو به روی صحنه رفت.

موزه آسیا پاسفیک یکی از میزبانان گروه فرهنگی هنری هومهر بوشهر بود که هنرمندان بوشهری  در آخرین روز اجرا در محل سالن آمفی تئاتر این موزه روی صحنه رفتند و آیین های سنتی عزاداری بوشهر را اجرا کردند.


در این مراسم ابتدا نمایش تعزیه مهلت با معین البکایی ( کارگردانی) غلامحسین بارونی و بازی احمد رضا قربانی و عباس بارونی به روی صحنه رفت و سپس آیین سنج و دمام بوشهری توسط هنرمندان گروه هومهر اجرا شد و در پایان هم آیین موسیقیایی تعزیت حسینی با استفاده از نوحه های معروف بوشهری اجرا شد .

در ادامه نمایش عشق اعلی به کارگردانی مهدی جلالی و با بازی مهدی ضیغمی نژاد و احمد رضا قربانی به روی صحنه رفت و مورد توجه تماشاگران قرار گرفت.


 نکته قابل توجه در این مراسم پوشش خبری و تصویری تلویزیون ملی لهستان از این آیین بود که در پایان با عوامل برگزاری این مراسم مصاحبه‌ای انجام دادند.

حضور سفیر ایران در لهستان، اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه ورشو و جمعی از ایرانیان مقیم ورشو از نکات قابل توجه آخرین اجرای گروه هومهر بود.

در این آیین گروه فرهنگی هنری هومهر هدایای شامل دمام، فلوت و آثار دیگری از جمله مجموعه عکس های هنرمندان بوشهری به رسم یادبود به مدیر موزه آسیا پاسیفیک ورزش اهدا کردند.
ضمنا ساز دمام و فلوت از طرف گروه فرهنگی هنری هومهر در موزه آسیاپاسفیک ثبت و در موزه قرار گرفت. 
عکس: ایمان ندومی، آریو انصاری