نماینده جدید ولی‌فقیه در مازندران را بیشتر بشناسیم
نماینده جدید ولی‌فقیه در مازندران را بیشتر بشناسیم
به گزارش سوک، پس از استعفای آیت‌الله نورالله طبرسی نماینده ولی‌فقیه در مازندران و امام جمعه ساری به علت بیماری از این مسئولیت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین محمد باقر محمدی لائینی را به سمت نماینده ولی‌فقیه در مازندران و امام جمعه ساری منصوب کردند.

حجت‌الاسلام محمد باقر محمدی لائینی در سال 1332 هجری شمسی در نجف اشرف متولد شده است. پدر وی آیت‌الله محمدی لایینی در سال 1324 هجری شمسی برای تحصیل عازم حوزه علمیه نجف اشرف شده و در طول اقامت 14 ساله در آن حوزه با برکت سه فرزند پسر و دختر خداوند به آنان عنایت فرمود.

آیت‌الله محمدی لائینی در سال 1338 به ایران مراجعت و به دستور حضرت آیت‌لله کوهستانی(ره) در کوهستان بهشهر مستقر و به تدریس در حوزه علمیه مشغول شد.

وی پس از مراجعت خانوادگی به ایران و رسیدن اوان تحصیل و آموزش تا سال 1344 هجری شمسی در محیط خانواده و حوزه‌های کوهستان و لائی ادامه تحصیل داده در این سال به حوزه علمیه قم رفت.

لائینی درس خارج فقه را در محضر اساتیدی چون حضرات آیات عظام سید ابوالفضل موسوی تبریزی، دوزدوزانی، صلواتی، ستوده، اعتمادی، سلطانی و فاضل لنکرانی تلمذ کرد. وی همچنین یک دوره خارج اصول را نزد مرحوم آیت‌الله میرزاهاشم آملی به مدت 9 سال دوره دید.
 
وی از سال 1360 وارد موسسه در راه حق آیت‌الله مصباح یزدی شده و مدت شش سال در برنامه‌های آموزشی آن شرکت کرد. کتاب‌های فلسفتنا و اقتصادنا، مکتب‌های فلسفی غرب، معارف قرآن، فلسفه اخلاق، نهایه الحکمه، برهان شفا، جلدهای 8 و 9 اسفار، دروس فلسفه و برخی برنامه‌های آموزشی جنبی در زمینه تاریخ، حقوق،‌ ادبیات فارسی، تحلیل سیاسی را در این مرکز علمی مطالعه کرد.

وی شروح منظومه سبزواری را محضر آیت‌الله صالحی مازندرانی(ره)،‌ جلدهای 1 و 16 اسفار و درس خارج اجاره و ولایت‌فقیه و بخش‌هایی از تفسیر قرآن را در محضر استاد آیت‌الله جوادی آملی و اشارات بوعلی و درس هیئت را خدمت استاد حسن‌زاده آملی تلمذ کرد.

نماینده ولی‌فقیه در مازندران پس از بازگشایی دانشگاه در سال 61 در دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران به تدریس معارف اسلامی، اخلاق و تربیت اسلامی و تاریخ اسلام مشغول شد و به همراه چند روحانی دیگر به تدریس در دانشگاه بعد از انقلاب اسلامی مامور شد. وی یک سال در دانشگاه صنعتی شریف و تا سال 72 در  دانشگاه تهران و از آن به بعد تاکنون در دانشگاه علوم پزشکی مازندران به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران فعالیت علمی دارد.

همکاری علمی و فرهنگی با نهاد مقام معظم رهبری، عضویت و ریاست هیئت تجدیدنظر  تخلفات کارکنان از سال 77 تاکنون، عضویت در هیئت رسیدگی به تخلفات اعضای هیئت علمی، عضویت در کمیته اخلاقی دانشکده پیراپزشکی، عضویت در کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز برخی از سوابق دانشگاهی نماینده جدید ولی‌فقیه در مازندران است.

وی در سال 72 پس از وفات پدرش به درخواست مردم به شهر نکا مراجعت و به ارشاد و تبلیغ و اداره مسجد و حوزه و دفتر مراجعات مردمی مرحوم پدرم و حل و فصل امور مشغول شده و از مهرماه سال 75 مسئولیت امامت جمعه شهرستان نکا را عهده دار شده است. در سال 80 به عنوان امام جمعه نمونه کشوری معرفی و قبل از آن در سال 77 از سوی شورای سیاست‌‌گذاری ائمه جمعه کل کشور به عنوان امام جمعه ممتاز شناخته شد.

لائینی همچنین به مدت سه ماه به‌صورت متناوب در جبهه‌های غرب و جنوب توفیق حضور داشته و در جمع سربازان اسلام و امام زمان(عج) به تبلیغ و ارشاد مسائل دینی مشغول شد.

کتاب استعدادهای زن، نگرشی به تصوف، تحقیقات و تالیفات، معیارها و عوامل تمدن از نظر قرآن کریم بخشی از تالیفات منتشره از سوی محمدی لائینی است.

وی در حصر مدرسه فیضیه در سال 54 جزو محصورین بوده و در داخل محوطه فیضیه در آن دو سه روز به جنب و جوش‌های اعتراض‌آمیز همراه با دیگران در حوزه دین و انقلاب پرداخته است.

منبع:تسنیم