شهردار بوشهر:
از داستان اسپانسر جدید شاهین و توقعات آنها تا ریزش کمک های دولت به شهرداری بوشهر
به گزارش سوک، سید نورالدین امیری صبح امروز در چهارمین نشست رسانه ای خود، آخرین فعالیت های شهرداری بوشهر در عرصه های مختلف را رسانه ای کرد.

دکتر سید نورالدین امیری؛ شهردار بندر بوشهر

* وضعیت کشور در مجموع دچار مشکلاتی در عرصه مالی است که شهرداری های از جمله شهرداری مرکز استان بوشهر از این شرایط مصون نیست. این شرایط حتی به بخش های خصوصی نیز سرایت کرده است به گونه ای که در کمیسیون ماده 100 می بینیم که بخش عمده ای قادر به پرداخت جرائم نیست.


* رکورد درامد در شهرداری صرفا به کم کاری کارکنان شهرداری مرتبط نیست بلکه وضعیت  مالی مردم در کنار رکود ساخت مسکن به این سمت رفته که مشکل درآمد برای شهرداری ایجاد کند.

* با وجود بودجه 230 میلیارد تومانی برای سال جاری ، شاید بتوانیم 190 میلیارد تومان وصول کنیم که فقط 140 میلیارد تومان هزینه حقوق و دستمزد کارکنان شهرداری است. پیش بینی می کنیم که 30 میلیارد تومان هم به شاهین بوشهر تعلق می گیرد و باید با 20 میلیارد تومان کلی پروژه عمرانی را ایجاد کرد که عملا مقدور نیست.

* قصد ندارم بگویم که برای حل مشکلات و اجرای پروژه های شهری و خدمات عمومی با 20 میلیارد تومان معجزه می کنیم اما نوع فعالیت همکاران برای اجرای پروژه ها به گونه ای است که با این درآمد پایین کمتر از معجزه هم نیست.

* شاید زیبا نیست بگویم که بخشی از خدماتی که در قالب های مختلف به مردم می دهیم توسط عده ای محدود به سرقت می رود که نمونه آن مشکلات عمده برای سرقت لامپ ها و تجهیزات دستشویی ها در کنار تجهیزات بوستان هاست که مشکلاتی فراهم کرده است.

* سال گذشته دولت کمک های خوبی به شهرداری استان کرد اما این کمک ها به گونه ای نبود که پول وسیعی به شهرداری تزریق شود. متاسفانه امسال کمک های بسیار کم و تخصیص ها به حداقل رسیده است. چند سال است که سوبسیدها بلیط اتوبوس رانی فطع شده است. از ابتدای امسال تا کنون یک ریال از محل عوارض ارزش افزوده به شهرداری بوشهر پرداخت نشده است. در خصوص گرفتن عوارض از تریلی هایی که به گمرک می آیند پس از اعتصاب تریلی ها در سال گذشته ، از ما خواسته شده که عوارضی در این خصوص از تریلی ها دریافت نکنیم.

* بخش امنیت بوستان ها و حتی پیاده روها به عهده شهرداری نیست بلکه نیروی انتظامی موظف به تامین امنیت است. حال این که گفته می شود که بخشی از بوستان ها محلی برای مصرف موادمخدر و جرم خیز شده در حیطه مسئولیت ما نیست . فقط در عرصه روشنایی باید فضا را آماده کنم تا جرمی ایجاد نشود.

* بخش عمده ای از فعالیت های ما در محلات جنوبی بوشهر انجام شده است. متاسفانه به این محلات در حد یک روستا هم توجه نشده بود. محلات جنوبی از کم ترین حد امکانات بهره مند بودند که سعی ما این بوده توجه بیشتری به این محلات داشته باشیم.

* وقتی شاهین به لیگ برتر آمد موافق نبودم که شهرداری در لیگ برتر تیم داری کند. اسپانسرهای زیادی برای کمک به شهرداری اعلام موجودیت کردند که جزء بوشهری فروشی چیزی نمی خواستند. سطح توقعات آنها به نحوی بود که کل امکانات شهرداری را می خواستند که جفا به حال مردم بود. 15 درصد اعتبارات شهرداری را به شاهین اختصاص داده ایم اما 50 درصد وقتم برای رفع مشکلات این تیم قرار گرفته که سبب می شود وقتم برای سایر فعالیت های شهری گرفته شود.

* یک اسپانسر به من گفت 13 بازیکن می آورم، مربی و مدیرعامل هم خودم انتخاب می کنم ، هیات مدیره را خودم انتخاب می کنم و کلی امکانات از ما هم می خواست در عوض می خواست فقط هفت میلیارد تومان به شاهین پول بدهد. از ایشان تضمین خواستم که اگر فردا تیم را با کلی بدهی ول کرد دستمان جایی بند باشد. هر اسپانسری بیاید که 20 میلیارد تومان تضمین بانکی دهد همین فردا این تیم را تحویل اسپانسر می دهیم. مجوز ما از وزارت کشور برای تیم داری در لیگ برتر تا خردادماه است.