در نشست خبری
مشخص شدن شرایط استفاده از بیمه خدمات سلامت/ تسهیلاتی برای معترضین به پرداخت سرانه
به گزارش سوک، دکتر پرویز رمضانی صبح امروز به مناسبت بزرگداشت دهه فجر، میزبان خبرنگاران بود تا ضمن ارائه گزار عملکردی از کارکرد این سازمان، پاسخگوی سوالات خبرنگاران باشد.

دکتر پرویز رمضانی، مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر

* در پایان سال 83 و پس از ده سال از آغاز کارکرد این سازمان، برای روستاییان امکان استفاده از تمامی خدمات بستری با ارائه دفترچه به جای کارت بیمه امکان پذیر شد. البته پس از آن به افرادی که در شهرها زندگی می کردند از طریق پرداخت های خویش فرمایی و یا به شکل رایگان نیز این خدمات توسط سازمات بیمه سلامت ارائه گردید.

* در حال حاضر ایجاد پوشش بیمه ای برای همه افراد جامعه فراهم شده و در قالب صندوق های بیمه ای به آنها خدمات می دهیم به گونه ای که حتی اتباع خارجی نیز مشمول بیمه این سازمان می شوند.

* 46 درصد جمعیت یک میلیون و 160 هزار نفری استان به میزان 500 هزار نفر تحت پوسس بیمه سلامت هستند که از این میزان 340 هزار نفر صندوق روستایی با بیش از 60 درصد جمعیت بیمه شدگان ، کارکنان دولت 80 هزار نفر،سایر اقشار 30 هزار نفر  و  بیمه سلامت همکانی 55 هزار نفر از جمعیت استان را در بر می گیرد.

* تا سال گذشته و با توجه به قانون تکلیفی بیمه سلامت رایگان کردن پوشش افراد فاقد بضاعت مالی در دستور کار بوده که  حدود 85 درصد جمعیت تحت پوشش به شکل رایگان از ما خدمات دریافت می کنند. از ابتدای امسال با توجه به مصوبه هیات وزیران افراد بر اساس آزمون وسع تحت پوشش قرار می گیرند که از آبان ماه برنامه ارزیابی وسع شروع شده است.

* اگر فردی بگوید توان پرداخت دارد که به شکل یک ساله پرداخت می کند اما اگر افرادی اعلام کنند که امکان پرداخت ندارند وضعیت درامدی این افراد را از طریق سامانه وزارت رفاه پیگیری می شود. بر این اساس افرادی که در دهک های یک و دو وسه قرار داشته باشند به شکل رایگان، در دهک چهارم با 50 درصد تخفیف و افراد دهک های 5و 6  به بالا باید کل سرانه را پرداخت کنند. اگر این دهک 5 و 6  اعتراض داشته باشند و تعهد بدهند که امکان پرداخت کامل ندارند همان 50 درصد تخفیف شامل آنها می شود.

* از ابان ماه امسال تعداد 4500 نفر خواستار استفاده از سوبسید حمایتی از بیمه سلامت شده که تاکنون 3500 نفر نتیجه ارزیابی به آنها اعلام شده که 1200 نفر جزء سه دهک اول بوده که به شکل رایکان می توانند بیمه سلامت شوند.

* بیمه شدگان صندوق همگانی و روستاییان بر اساس مصوبه هیات وزیران باید تعیین وسع شوند که تا شش ماه و نهایت اردیبهشت ماه با همان شرایط قبلی دفترچه برای آنها صادر می شود. این افراد از خرداد ماه تابع برنامه ارزیابی وسع قرار می گیرند و بر آن اساس برای آنها میزان پرداختی برای بیمه شدن مشخص می شود.

* در استان بوشهر با 470 موسسه تشخیصی درمانی در تماس هستیم که بیمه شدگان ما در بخش بستری دولتی تا 95 درصد و در بخش سرپایی 30 درصد پرداخت می کنند. اگر بیمه شدگان به مراکز غیر دولتی مراجعه کنندناچار هستند که مابه تفاوت بخش دولتی و خصوص را خود پرداخت کنند.

* 70 درصد اسناد را تا اول بهمن ماه از مراکز طرف قرار داد دریافت کرده ایم که بار مراجعات ما نسبت به سال گذشته تغییر پیدا نکرده که نتیجه هم پوشانی با سایر بیمه ها بوده است . البته میزان مالی اسناد دریافتی نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است.

* نسخه نویسی الکترونیکی از ماه پایانی سال گذشته آغاز و در سه شهرستان دیلم، گناوه و دشتی شروع کرده ایم و بیمه شدگان صرفا با استفاده از کد ملی خدمات دارویی و پاراکلینیکی و بدون دفترچه دریافت کنند که گامی مهم در صرفه جویی هزینه ها و صدور دفترچه و رسیدگی سریع و انلاین اسناد پزشکی دارد.

* تبادل الکترونیکی اسناد بستری در بیمارستان ها را از ابتدای مهرماه امسال آغاز کرده و  همه 10 بیمارستان طرف قرارداد ما به شکل الکترونیکی اسناد را تحویل می دهند. تهیه گزارش های مدیریتی در خصوص ارائه خدمات و شاخص های علمی به خوبی انجام می شود. این روند در سال آینده نیز تداوم پیدا می کند و اسناد بیمارستانی را به شکل الکترونیکی دریافت می کنیم.

* سالانه بالغ بر 40 هزار مورد بستری در استان بوشهر و در حوزه بیمه شدگان سلامت داریم که برای هر نفر حداقل 50 برگ کاغذ صرف می شد که با الکترونیکی شدن اسناد می توان در صرفه جویی کاغذ و و حفظ محیط زیست تاثیرگذار باشد.

* برنامه نظام ارجاع در قالب سطح بندی به بیمه شدگان روستایی را همچنان دنبال می کنیم به گونه ای که خدماتی که در مراکز روستایی به عنوان سطح یک است در شهرها و روستاهای زیر 20 هزار نفر با 66 مرکز طرف قرارداد هستیم که کی توانند این خدمات ارائه شود. جانشینی پرونده های الکترونیک به جای سنتی را از ابتدای امسال کلید زده ایم . برای خدمات تخصصی نیز از سیستم ارجاع استفاده می شود تا مسیر درمان به شکل صحیحی برای بیمه شدگان طی شود.

* امسال با وجود محدودیت منایع، در حال حاضر وضعیت مناسبی در پردخت ها داریم و تمامی اسناد بستری را دریافت کرده ایم و تمام مطالبات تا 6 ماه اول به ، مطالبات به داروخانه ها تا مهرماه و مراکز جامع سلامت نیز تا 10 ماه امسال به شکل 80 درصد مطالبات ماهانه آنها پرداخت شده است.