لطفا ما را از خاکمان بیرون نکنید
مظلومتی دیگر در استان بوشهر/ وقتی تبعیض و پارتی بازی بیداد می کند
به گزارش سوک، اگر چه طنین نام و آوازه استان بوشهر در ایران و جهان با حماسه دلیران تنگستان، دشتی و دشتستان، زنان لرده، تاریخی بیش از دو قرن مقاومت در برابر استعمار انگلیس، حماسه شهید نادر مهدوی و شکست هیمنه آمریکا در منطقه طی چهار دهه گذشته رقم خورده اما هرگز سخنی از حماسه های اقتصادی این استان با داشتن تاسیسات وسیع نفت و گاز به میان نمی آید.

این که در کنار ذره ذره خاک زرخیز استان بوشهر، از شمال و مرکز تا جنوب آن، با وجود ظرفیت هایی از دریا و گمرک، معادن و کشاورزی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی نیز به عنوان شریان های اقتصادی کشور عزیزمان ایران جاری و ساری است اما همچنان چتر مظلومیت بر پیکره نیروی انسانی مولد این استان روز به روز پهن تر می شود ، شایسته فریاد و بیداد است.

این مظلومیت در جنوب استان بوشهر سخنان فراوانی را در خود حبس کرده است. سخنانی از جنس درد. درد اجحاف، درد تبعیض، دردی از جنس محرومیت، دردی از جنس مظلومیت، دردی از جنس شرافت. می خواهم بگویم اگر خونگرمی ما را تعبیر به بیرون رفتن از خاکمان کردید، لطفاً بی تعارف بگویید آقایان متخصص لابی گری.

روزی صحبت از به تاراج رفتن خاک جنوب استان می شود و می شود دسیسه ای سیاسی و ابزاری برای سیاسیون و منتخبان و عصاره ملت استان های مجاور در بهارستان، روزی می شود جایی برای کشمکش مدیران و اجحاف در حق متخصصان این دیار، روزی مرز آن را گرو کشی می کنند، روزی حق آلایندگی و آلودگی ما را می گیرید چون فلان نماینده استان همسایه سهم خواهی می کند و در نهایت سهم عزیزان محرومم از شهر های استان بوشهر و به خصوص جنوب این استان از اشتغال می شود چندرقاز...

آقایان، ما هنوز هم با آغوش باز از شما میزبانی می کنیم. هم هوای آلوده را استنشاق می کنیم و هم خودمان می شویم پدافند شما و حافظ امنیت شما در خاص ترین و اقتصادی ترین نقطه دنیا تا حضور و بروز این همه صنعت در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نتیجه اش برای شرافتمندان و متخصصان استان بوشهر هیچ باشد.

آیا اگر این صنایع در استانی دیگر بود چند درصد از تصمیم گیران و تصمیم سازان این جلوه و نماد صنعتی، را به غیر بومی ها می دادند که در استان ما تقریبا حبه  شده به سایر استان ها به مدد نمایندگان فعالشان در مجلس.

چرا با وجود این همه نیروهای انسانی متخصص بومی که با هزار و یک زحمت و به گواه خودتان با صبر و زجر و عرق جبین و تلاش شبانه روزی توانسته اند شاخص های کامل مدیریتی را کسب کنند ، نه تنها فرصت ابراز اندام و مسئولیت نمی دهید که هیچ، بلکه دست از تخریب آنها بر نمی دارید؟

نگاه اجمالی به تمام صنایع موجود، گواه بر سخنان نگارنده است که یکی از این دهه ها تشکیلات صنعت و نفتی، همین مجتمع گاز پارس جنوبی است که ظرفیت های مدیریتی مانند گوشت قربانی از بدن استان بوشهر در بین مدیران غیر بومی به مدد دوست و رفیق بازی و ارتباطات بهینه با مرکز نشینان تقسیم می شود.

مگر همین دیروزها نبود که سندی از یک اختلاس میلیاردی در همین شرکت و فقط در تامین یک کالا به میان نیامد؟ همان خریدی که پای بستگان آقای "ب ن" را به میان آورد و در نهایت چه شد؟ هیچ!!!!!!!!!!!! فقط یک تنزل یک رتبه ای و جایگاهی دیگر در حوزه دیگر در شرکت ملی گاز ایران برای تصمیم گیری و منفعت طلبی و چینش نیروهایی جهت نیل به اهداف کثیف دیگر.

انگار این پازل را از قبل چیده اند. حضور ایشان در آن جایگاه شد دلیلی برای برگزیدن نفری برای آن جایگاه در مجتمع گاز پارس جنوبی که روزگاری همکار هم بوده اند و رد شدن شایسته ترین شخص برای این سمت با وجود سبقه تخصصی و علمی. مظلومیت ایشان و ندیدنشان، با وجود تمامی برتری ها از جنس تخصص نبود؟

غیر از این است که این جایگاه هم شده جایی برای کشمکش آقایان در ستاد شرکت ملی گاز ایران و مدیر فعلی منابع انسانی مجتمع؟ مگر نه این است که ماموریت خدمت ایشان با بخشنامه وزیر نفت، ماه هاست تمام شده است؟

می خواهید نمونه دیگری را؟ داستان فشار بر روی مدیر مالی بوشهریتان چیست؟ چرا حالا که یک فرد مناسب با استانداردهای شرکت برای این سمت منصوب کرده اید این قدر به دستور فلان آقا از مرکز تحت فشار قرار می دهید تا عطای این سمت را به لقایش ببخشد و برود. لابد می خواهید همین تک بوشهری را از این بخش دیپورت کنید تا یک نورچشمی بی سواد را جایگزینش نمایید .

آقایان...... بگذارید نفسی بکشیم . می خواهید آمار جذب پتروشیمی ها را هم بگویم؟ مگر غیر از این است که با وجود 29 شرکت عظیم پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی و متخصصان بومی نخبه هم استانی، سهم مدیریت این شرکت ها برای بوشهری ها تنها و تنها یک مدیریت است؟

چرا به شرکت های پیمانکار استان و منطقه پر و بال نمی دهید؟ آمار شرکت های پیمانکاری مورد حمایتتان را بگویم؟ چرا هر آدمی که در بد زبانی، عدم التزام به ولایت و ارتباطات سوء ید طولانی دارد در جنوب استان بوشهر و در تاسیسات نفت و گاز مدیر می کنند چون با این آقا و آن آقا در مرکز ارتباطاتی بهینه دارد و آن وقت نیروهای متخصص بوشهری را به هیچ می گیرند و مورد تمسخر و توهین قرار می دهند .

آقایان ما مفهوم ثروت و صنایع ملی را می دانیم. این شمایید که نمی دانید ما هم از این صنایع ملی و در خاک مادریمان هم سهمی می خواهیم فقط سهمی نه همه چیز. در حالی که شما همه چیز می خواهید نه سهمی.

یادداشت: دکتر مهرداد جشنی پور ، خبرنگار و فعال رسانه