با ارائه یک سری تسهیلات
خبر خوش مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان بوشهر به گروه های هدف
به گزارش سوک، کیانوش کازرونی امروز میزبان رسانه های استان بوشهر بود تا ضمن اعلام گزارشی از عملکرد صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان بوشهر و دعوت این اقشار برای استفاده از حمایت های ویژه این صندوق، پاسخگوی خبرنگاران در این عرصه باشد.

کیانوش کازرونی، مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان بوشهر

* براساس اصل ۲۹ قانون اساسی دولت باید همه آحاد جامعه را از  پوشش بیمه ای بهره‌مند کند که طی سال های قبل از تأسیس صندوق بیمه اجتماعی جامعه وسیعی فاقد بیمه اجتماعی بودند به طوریکه هدف از شکل گیری این صندوق شناسایی و پوشش قرار دادن روستائیان و عشایر بود.

*صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در سال ۸۴ تأسیس شده است.این صندوق ، بیمه اجتماعی را به همه آحاد جامعه ارائه و همه مشاغل بخش کشاورزی و روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

*در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر هشت سطح درآمدی در قالب هشت مبلغ حق بیمه تعریف شده که ۵ درصد از حق بیمه توسط  بیمه شده و ۱۰ درصد توسط دولت پرداخت می‌شود.

* از جمله مهمترین نقاط عطف صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر، امکاناتی است که به بیمه شدگان ارائه می کند. این صندوق صرفا پرداخت کننده مسمتری نیست بلکه در کنار پرداخت مستمری سالانه اقدام به افزایش حقوق در کنار تخصیص عیدی و سبد کالا به بیمه شدگان می کند.

* از دیگر ویژگی های صندوق می توان به رفاه، آرامش و آسایش اقشار روستایی و عشایری و جلوگیری از مهاجرت به شهرها و رعایت عدالت اجتماعی اشاره کرد هر چند به دلایلی مانند ناکافی بودن آگاهی جامعه هدف از خدمات صندوق در کنار صنعتی بودن استان بوشهر مشکلاتی در جذب گروه های هدف داریم که سعی ما این است که با یک برنامه ریزی منسجم درصد بیشتری از گروه های هدف را جذب کنیم.

*سهم دو برابری پرداخت حق بیمه توسط دولت و ایجاد شرایطی برای انتقال سوابق بیمه‌ای فرد بیمه شده به سایر صندوق‌ها از مزایای صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان به شمار می رود.


* 30 درصد جمعیت هدف استان بوشهر تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر قرار دارند که با اطلاع رسانی عمومی و میدانی به دنبال افزایش این سهم تا 50 درصد جمعیت هدف هستیم. از حیث میزان جمعیت تحت پوشش، در رده 14 کشوری قرار داریم.

* 18 هزار سرپرست خانوار در استان بوشهر زیر پوشش صندوق بیمه روستاییان و عشایر قرار دارند. در حال حاضر ۴۲۱سرپرست خانوار مستمری بگیر، ۱۳۵ خانوار روستایی از مزایای ازکارافتادگی، ۲۳۵ خانوار از بازماندگان افراد فوت شده و ۵۱ خانوار از مزایای بازنشستگی پیش از موعد بهره‌مند هستند.

* در هر 10 شهرستان استان بوشهر در کنار تعاونی های تولیدی و تعاونی های روستایی ، 24 کارگزار صندوق بیمه روستایی و عشایری نیز با ما همکاری مستقیم دارند. به دلیل بافت صنعتی در جنوب استان بوشهر شاهد کمترین میزان بیمه شده صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر در این شهرستان ها هستیم هر چند بیشترین سطح این آمار در استان بوشهر در سطح شهرستان دشتستان است.

* از سه سال گذشته ، 2805 سرپرست خانوار کمیته امداد ، تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر استان بوشهر بودند که با خروج بخش عمده ای از آنها از سیستم تحت پوشش کمیته امداد که اطلاعاتی از آنها در دسترس نداریم فقط 805 سرپرست خانوار تحت پوشش این صندوق قرار دارند.

*با توجه به رابطه مستقیم و مناسب دهیاران با مردم در سطح روستاها، نقش دهیاران برای معرفی خدمات صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، برجسته است و از دهیاران درخواست داریم زمینه اطلاع رسانی به جامعه هدف در روستاها فراهم کنند.

* در کنار روستائیان، عشایر و کشاورزان، رانندگان برون شهری که مجوز فعالیت رسمی از سازمان حمل و نقل و جاده ای دارند نیز می توانند از خدمات بیمه ای این صندوق بهره مند شوند.

* کمترین سطح حق بیمه پرداختی سالانه ۳۳۰ هزار تومان و بیشترین مبلغ ۸۴۰ هزار تومان درنظر گرفته شده است به طوریکه فرد در کمترین سطح، ماهانه مبلغ ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان و در بالاترین سطح ماهانه ۷۰ هزار تومان را پرداخت می‌کند در حالی که افراد بیش از ۱۴ برابر مبلغ واریزی را ماهانه از صندوق به عنوان حقوق و مستمری دریافت می‌کنند.

* این امکان برای بیمه شدگان فراهم شده که از مزایای تقسیط حق بیمه پرداختی به صندوق بهره مند شوند. بیمه گذاران می توانند حق بیمه خود را در چهار قسط در طول یک سال پرداخت کنند.

*  امسال و پس از 15 سال فعالیت صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، نخستین گروه پس از 15 سال سابقه پرداخت حق بیمه، با 20 روز حقوق بازنشسته می شوند.

*در کنار فرمانداران، بخشداران و دهیاران که نقش اساسی در جذب سهمیه استان بوشهر در بخش بیمه اجتماعی این صندوق در سطح روستاهای استان بوشهر دارند می توان از اصحاب رسانه نیز به عنوان یاوران ما برای جلب توجه گروه های هدف برای پیوستن به صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، عشایر و روستائیان نام برد.

* در جهت ارائه خدمات بهینه در ایام کرونا، تسهیلات ویژه ای به روستاییان و عشایر آسیب دیده از کرونا ارائه کردیم که الکترونیکی کردن فرایندهای بیمه‌ای به منظور ارائه شناسه پرداخت حق بیمه به صورت اینترنتی در راستای جلوگیری از مراجعات حضوری بیمه‌ شدگان، یکی از این خدمات بوده است.