سوک بررسی می کند
نقش ادارات دولتی در مثبت شدن تست کرونای 324 نفر در 48 ساعت گذشته
به گزارش سوک، طی 48 ساعت گذشته با ثبت 324 نفر مبتلا به کووید 19 ، شاهد انفجار شیوع این ویروس در استان بوشهر هستیم.

بررسی چرایی این آمار به خوبی نشان می دهد که استان بوشهر در حال ورود به وضعیت بحران است و اگر فکر اساسی نشود به زودی با یک شرایط بسیار پیچیده در این استان مواجه خواهیم بود .

اگر چه به دلیل نداشتن داده های لازم و تحقیقات علمی میدانی ، نمی توان ادارات دولتی را در شیوع گسترده ویروس کرونا در استان بوشهر و به خصوص 324 مورد جدید را مقصر اصلی ذکر کرد اما به دلیل حضور گسترده کارمندان دولت و ارباب رجوع در دستگاه های اجرایی، عملا ادارات دولتی یکی از مهمترین پایگاه های انتشار این ویروس مد نظر قرار دارد.

ادارات دولتی

با ظهور و بروز این بیماری در اسفندماه سال گذشته، بخش اداری استان سعی کرد تمهیدات مناسبی برای مقابله با این بیماری اتخاذ کند اما با گذشت زمان عملا پروتکل های اجرایی در ساختارهای اداری بی خاصیت شد و ادارات خود به عنوان کانونی از انتشار این ویروس قرار گرفتند.

در این شرایط ، کار به جایی رسید که برخی مدیران دستگاه های اجرایی کمبود اعتبارات برای تامین امکانات بهداشتی را بهانه کرده و برخی از کارمندان از هزینه خود اقدام به خرید ماسک و وسائل ضد عفونی کننده برای اطاق های کارشان کردند.

سخت گیری این مدیران به سمتی پیش رفت که جلسات درون سازمانی در این ادارات در اطاق های بعضا کوچک اداری همچنان ادامه یافت و برای ورود و خروج کارمندان نیز استفاده از اثر انگشت بر روی دستگاه های تایمکس یک حجت عنوان گردید.

در طی این مدت در بیشتر دستگاه های اجرایی با عدم تدابیر مناسب در فاصله گذاری برای ارباب رجوع و اصرار بر ارائه خدمات به شکل حضوری به جای استفاده از فن آوری های موجود بر بستر وب مواجه بودیم که نتیجه آن شلوغی بیش از حد ادارات دولتی و بانک های عامل و آلودگی بیشتر محیط به ویروس کرونا بوده است.

حال که به هر دلیلی حضور کارکنان دولت و بانک ها در محیط های کاری به شکل کاملی الزامی شده، نیاز است که نوع خدمات مورد نیاز به ارباب رجوع به گونه ای تعریف شود که شاهد کمترین حضور ارباب رجوع در همه اطاق های ادارات باشیم و در قالب میز خدمت، به شکل واقعی ارائه خدمات انجام تا از ازدحام و پاسکاری ارباب رجوع در اطاق های ادارات جلوگیری شود.

پیش شرط موضوع ، این است که با تامین اعتبار لازم و در دسترس قرار دادن ماسک های استاندارد نه ماسک هایی که خود منبعی برای آلودگی است، کارمندان دولت در استان بوشهر را مکلف به استفاده از ماسک کنند و با در اختیار قرار دادن مواد ضدعفونی کننده به میزان نیاز مورد ، عملا زمینه سلامت کارمندان دولت و خانواده ای آنها را تامین و از ورود کارمندان و ارباب رجوع بدون ماسک در ادارات دولتی جدا اجتناب شود.

البته مهمتر این که استاندار بوشهر از اختیارات قانونی خود برای کاهش کارمندان دولت در ادارات استفاده و به شکلی ضابطه مند ، دورکاری بدون تاثیر در ارائه خدمات دولتی به مردم باز تعریف کند.

طبیعی است که اگر شرایطی ایجاد شود که مردم برای پیگیری نیازهایشان کمتر وارد ادارات دولتی شوند این امکان وجود دارد که جلوی انتشار این ویروس در یکی از مراکز و کانون های اصلی( ادارات دولتی ) گرفته شود هر چند نقش بازار و کسبه، مردم و اقدامات خود مراقبتی و دولت در منع هرگونه دور همی در قالب برپایی مراسم های تشیع جنازه و ختم، عروسی ها و مهمانی ها در فضاهای عمومی و هر نوع نشست هایی که  می تواند بحران زا باشد ، برای جلوگیری از انتشار ویوس کرونا غیر قابل اغماض است.

فراموش نکنیم که عادت به آمار روزانه دو رقمی مبتلایان به ویروس کووید 19 تا همین چند مدت پیش برای ما در استان بوشهر بسیار سخت و نگران کننده بوده و چند روزی است که با همین امکانات کم تست گیری، با ارقامی درشت مواجه شده ایم که نشان می دهد استان بوشهر در لبه پرتگاه ورود به بحران شیوع گسترده کرونا قرار داریم، پس طوری مدیریت نشود که آمار سه رقمی درشت مبتلایان نیز برای ما بی معنا شود و به آن عادت کنیم.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه