با افزایش مبتلایان
کرونا در بوشهر از هشدار تا قرمزی/ آزمایشگاه های تشخیصی کرونا در استان بوشهر جوابگو نیست
به گزارش سوک ، در حالی که بنا به تصمیمات اتخاذ شده از ستاد ملی کرونا، قرار نیست که از امروز ، استان ها در جریان ریز مبتلایان به این ویروس قرار گیرند اما گفتگوی دکتر سعید کشمیری ، دبیر ستاد کرونای استان بوشهر نشان می دهد که همچنان ویروس کرونا در جلد مردم استان بوشهر جا خوش کرده است و حالا حالا ها قرار نیست که دست از سر مردم بردارد.

بخش هایی از سخنان دکتر کشمیری در روز پنجشنبه و در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا که توسط ایرنا پوشش داده شده بدین شرح است.

*میانگین مبتلایان بیماری کرونا  به ازای  هر ۱۰۰ هزار نفر در استان بوشهر ۱۷۷ نفر است این در حالی است که این رقم در کشور به طور میانگین در هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۱۴ نفر است.

* باتوجه به ابتلای قطعی ۲هزار و ۱۸۱ نفر به ویروس کرونا روند شیوع این ویروس در این استان افزایشی و در حد هشدار است.کل بستری های استان بوشهر ۱۳۳ نفر است که از این شمار ۳۸ نفر آنان مثبت هستند.استان بوشهر تا مدت ها در بین استان های با بروز کم بود و با توجه به روند افزایشی بیماری به تازگی این استان وارد استان های با بروز متوسط شده است.

* الگوی انتقال دراستان بوشهر تا سه هفته پیش به صورت خوشه ای بود اما امروز این فرم تغییر و به سطح جامعه رسیده و در شرایطی ناگزیر به برخی محدودیت های اجتماعی خواهیم بود.

* با افزایش روند بیماری در استان بوشهر از اوایل خرداد شمار بستری در بیمارستان ها افزایش یافته به نحوی که از میانگین پنج مورد بستری در اردیبهشت ماه امروز این آمار به ۳۰ مورد بستری رسیده است.

* بوشهر در بازوی بالا رونده منحنی اپیدمی قرار دارد ولی هنوز به اوج خود نرسیده و موارد مرگ نیز در هفته مربوط به موارد ابتلای حداقل دو هفته قبل بوده است.

* در سه ماه نخست اپیدمی ۱۳ مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این استان ثبت شد این درحالی است که در سه هفته اول خرداد با افزایش روند شیوع بیماری ۱۴مرگ در استان به ثبت رسیده است. 

* اگر چه بخشی از افزایش موارد بیماری در استان ناشی از بیمار یابی بهتر و بیشتر است و ممکن است با ادامه روند ابتلا با افزایش روند مرگ روبرو شویم اما این افزایش بیشتر به دلیل رعایت نکردن اصول فاصله گذاری اجتماعی است که منجر به افزایش انتقال بیماری، تعداد بستری و مرگ در افراد پرخطر خواهد شد.

*شهرستان های بوشهر و عسلویه از نظر بستری در خرداد ماه در محدوده قرمز و دیلم و کنگان هشدار و چهار شهرستان دیگر نیز با توجه به آمارها قرمز خواهند شد.

*بیماری کرونا در استان بوشهر در حد هشدار است و در برخی شهرستان ها این بیماری در وضعیت قرمز است. در زمان حاضر با وجود فعالیت ۲ آزمایشگاه تشخیصی کرونا در استان بوشهر اما حجم کار به اندازه ای است که کارکنان آن به صورت سه شیفت مشغول به فعالیت هستند اما پاسخگو نیستند.

* ویروس کووید ۱۹ با ما خواهد بود و مشخص نیست این پاندمی تا چه زمانی ادامه دارد و شرایط به نحوی است که آن طور که مردم فکر می کنند تاکنون اوج بیماری پشت سر گذاشته نشده است.

*تا پیدا کردن واکسن و ایمن شدن جامعه حداقل ۲ سال طول خواهد کشید تا همه واکسینه شوند و باید این ذهنیت که "ما تلاش خود را کرده ایم از ذهن ها خارج شود" چون این ذهنیت خیلی مضر است.