نتایج بی توجهی ها
داستانی با چاشنی واقعیت/ سونامی در راه است؟!!!
سوک: روزگاری که همه مقامات بهداشتی کشور تمرکز خود را بر روی تلفات انسانی ناشی از بیماری های غیر واگیر مانند بیماری های عروقی مغز، بیماری‌های قلبی عروقی، اختلالات روانی، سرطان‌ها، دیابت، بیماری‌های مزمن کلیوی، بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های دستگاه گوارش و بیماری‌های عضلانی- استخوانی در کنار حوادث و سوانح و لزوم پیشگیری از آن قرار داده بودند به ناگه سر و کله ویروسی به نام کووید 19 از خانواده کرونا پیدا شد تا کشور در آستانه یک بحران فراگیر قرار گیرد.

این بیماری که در هفته اول اسفندماه سال گذشته با یک موج طوفانی در استان های قم و گیلان خود را به کشورمان معرفی کرد ، فرصت چندانی به سایر استان ها نداد تا بتوانند عکس العمل مناسبی برای تاخیر در آلودگی از خود نشان دهند.

این وضعیت در استان بوشهر با مداخله به موقع دانشگاه علوم پزشکی و استانداری بوشهر با یک سری تصمیمات مدیریتی در کنار همکاری خوب بازاریان استان و مردم و حضور 24 ساعته نیروی انتظامی، بسیجیان و گروه های مردمی به گونه ای همراه شد که این استان که در افق نگاه مدیران ارشد کشور به عنوان سه استان اول آلوده بر آن تاکید می شد ، جزء آخرین استان سفید کشور مطرح گردد.

روند کند ابتلاء مردم استان بوشهر به کرونا ویروس ، اگر چه نشان از جدی گرفتن این مهمان ناخوانده بود اما به مرور زمان و با نادیده گرفتن پروتکل های اجتماعی و عدم نظارت بهینه دولت سبب شد تا شاهد شیب تند ابتلا هم استانی های مان به این ویروس باشیم هر چند استقرار دو آزمایشگاه تشخیصی نیز کمک کرد تا سرعت نمونه گیری و آزمایش بیشتر و زمان پاسخ ها نیز کمتر شود.

حال و با دستور وزیر بهداشت ، روزانه آمار دقیق مبتلایان در استان ها از جمله بوشهر اعلام نمی شود تا حساسیت های مردمی بالا نرود، دستورات ابلاغی ستاد کرونای استان بوشهر به ادارات و سازمان های دولتی چندان جدی گرفته نمی شود و بخشی از مردم نیز چندان به پروتکل های بهداشتی و فواصل اجتماعی اهمیت نمی دهند.

حاصل همه این بی توجهی ها ، قرار گرفتن استان بوشهر بین پنج استان قرمز از باب شیوع ویروس کروناست به گونه ای که تخت های بیمارستان های استان روزانه برای بیماران حاد تنفسی که از جمله علائم برجسته حمله ویروس کروناست ، پر می شوند و در کنار تعطیلی برخی خانه های بهداشت به دلیل آلوده شدن کارکنان آنها، بخشی از کادر درمانی بیمارستان های استان نیز خود مبتلا به این ویروس شده اند.

کار به آنجا کشیده که حتی کارکنانی که به گونه ای کار آزمایش بر روی نمونه های مردمی در آزمایشگاه های کووید 19 در استان بوشهر، انجام می دهند مصون از این ویروس نمانده و آنها نیز در حال ابتلاء و بستری شدن در بیمارستان ها هستند.

بر اساس شنیده ها از یکی از مقامات استان، از امروز و به دلیل حجم مراجعات از یک طرف و ناکافی بودن کیت های آزمایش، عملا کار نمونه برداری صرفا به یک طیف خاص با علائم مربوطه انجام و به سایر افراد در این خصوص سرویسی داده نمی شود.

این شرایط را اگر با اوائل پاییز در کنار هم قرار بدهیم با سونامی از افرادی مواجه می شویم که مبتلا به آنفولانزا شده و به دلیل شباهت علائم کلینیکال با کووید 19، عملا کاندیدای آزمایش ویروس کرونا هستند اما کیت و امکانات موجود تناسبی با این همه افراد ندارد.

به نظر می رسد تنها راه چاره، برگشت یک سری سخت گیری ها به استان بوشهر با تصمیم ستاد ملی کروناست تا از یک فاجعه انسانی که می تواند با کمبود شدید تجهیزات بیمارستانی ، تجدید شود ، ممانعت به عمل آید ضمن این که نیاز است ستاد کرونای استان بوشهر به مدیریت استاندار بوشهر نقش نظارتی خود بر مصوبات موجود را بیشتر اعمال نماید.

یادداشت: مهرداد جشنی پور، خبرنگار و فعال رسانه