سوک بررسی می کند
روزگار سخت ساحل نشینان استان بوشهر در ایام کرونا/ سکوت استاندار و نمایندگان استان در مجلس
به گزارش سوک، در حالی که وضعیت ساحل نشینان استان بوشهر برای استفاده از مزایای کالای ته لنجی طی شش سال گذشته شرایط خوبی را تجربه نکرده است ، همه گیری ویروس کرونا نیز کمک کرده تا شرایط برای ساحل نشینان استان بوشهر به مراتب سخت تر از همه ادوار گذشته شود.

اگرچه در سال گذشته و به گفته مسئولان استان بوشهر ،ترخیص 100 قلم برای رونق فعالیت اقتصادی مرزنشینان و ساحل نشینان به ویژه ملوانان لنج‌های سنتی این استان مورد تصویب قرار گرفت اما در عمل این گونه نشد و با فراز و فرودهایی نیز همراه گردید.

این شرایط اکنون سبب بالا رفتن وحشتناک ارزاق عمومی و کالاهای مورد نیاز مردم و به خصوص وسائل سرمایشی شده که بخشی از آن بدلیل سیاست های زیگزاگی دولت در خصوص موضوع ته لنجی است.

نتیجه این سیاست غلط دولت ، خالی شدن روزانه سفره های ساحل نشینان استان بوشهر به خصوص در دورانی کرونایی است که به دلیل گرانی بیش از حد کالاها و نبود یک برنامه جامع برای حمایت از ساحل نشینان، عملا زندگی بر مردم استان بوشهر در پهنه 900 کیلومتری مرزداری از کشور، سخت تر کرده است.

آیت‌الله صفایی‌بوشهری نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بارها از گرانی کالاها در فضای ملی و استانی انتقاد کرده است. وی از این که مدت‌ها شاهد گرانی‌های کاذب و افسار گسیخته در فضای ملی و استانی هستیم اظهار تاسف کرده و از مسئولان این عرصه خواستار برخورد جدی با عاملان گرانفروشی شده است.

مدیرعامل تعاونی لنج داران دیلم نیز معتقد است: کرونا در چهارماه اخیر معیشت اغلب مردم دیلم و سایر مناطق ساحل نشین استان را به خطر انداخته و سبب افزایش قیمت کالا در استان بوشهر شده است.

حمید علیپور این را هم گفته که در بندر دیلم که دارای ۲۸۰ لنج فعال تجاری است اگر هر لنج را با ۱۰ خدمه شامل ملوان و ناخدا و آشپز حساب کنیم تعداد دو هزار و 800 نفر بصورت مستقیم و چند هزار نفر از جمله کارگران و وانت داران گمرک، موتورهای سه چرخ حمل کالا نیز بصورت غیر مستقیم در دیلم طی چهار ماه اخیر بیکار شده‌اند.

این شرایط کمابیش در سایر شهرستان های استان بوشهر نیز مصداق دارد و بیکاری و گرانی کالاها در کنار ناکافی بودن نظارت های لازم و خلق موقعیت ها برای اشتغال ، وضعیت تقریبا پیچیده ای برای مردم ایجاد کرده است.

در این شرایط نه تنها استاندار بوشهر و سایر مقامات دولتی محلی مرتبط با این حوزه ، به این موضوع ورود نمی کنند تا شاهد گشایشی در عرصه رفع موانع ورود کالاهای همراه مسافر ( ته لنجی ) باشیم بلکه شاهد یک انفعال در کارکرد هر چهار نماینده جدید استان بوشهر نیز هستیم.

اگر هر چهار نماینده استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی بتوانند دولت را متقاعد کنند که در قالب یک بسته حمایتی ، ملوانان با پرداخت بخشی از حقوق و عوارض گمرکی ، کالاها و ارزاق مورد نیاز ساحل نشینان در قالب کالای همراه مسافر یا ته لنجی وارد استان بوشهر کنند، شاید بخشی از گرانی های موجود که ناشی از تعطیلی ورود کالاهای همراه مسافر است فروکش کند.

این طور که به نظر می رسد مردم استان بوشهر به شکل مستقیم از دولت برای ساماندهی وضعیت ته لنجی و کاستن از بار گرانی در استان ناامید شده اند ، پس تا دیر نشده نمایندگان استان در مجلس کاری کنند تا مردم حداقل از آنها زده نشوند.