پلیس فتا نسبت به آگهی‌های جعلی فروش کالا از بندر گناوه هشدار داد
پلیس فتا نسبت به آگهی‌های جعلی فروش کالا از بندر گناوه هشدار داد

به گزارش سوک،سرهنگ مهدی قاسمی روز دوشنبه به رسانه‎ها اعلام کرد: با هدف پیشگیری از شیوع بیماری کرونا مسافرت‎ها به قصد خرید به بنادر این استان کاهش یافته و مردم نیازمندی‌های خود را از طریق اینترنتی خرید و تهیه می‌کنند.

وی بیان کرد: با این شرایط مجرمان سایبری از این وضعیت سوء استفاده کرده و با درج آگهی‌های دروغین فروش اجناس و لوازم خانگی با عنوان نام و یا آدرسی غیر واقعی از بندرگناوه در شبکه‌های اجتماعی از کاربران فضای مجازی کلاهبرداری انجام می‌دهند.

قاسمی ادامه داد: با توجه به اینکه این موضوع علاوه بر ایجاد ضرر و زیان مالی به خریداران، باعث زیر سئوال رفتن اعتبار کسبه و بازاریان شهرستان گناوه می‌شود همکاران ما در پلیس فتا استان و بویژه شهرستان گناوه بصورت شبانه روزی در حال رصد فضای مجازی هستند و به محض استخراج موارد مجرمانه علاوه بر حذف آنها و مسدودسازی شماره حساب و شماره تماس همراه آنان تا شناسایی و دستگیری متهمان موضوع را با جدیت پیگیری خواهند کرد.

وی اضافه کرد: به علت گستردگی فضای مجازی همکاری مردم و کاربران قانونمدار در شناسایی کلاهبرداران سایبری تاثیر بسزایی دارد و درخواست می‎شود تا در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک در فضای مجازی، به سایت پلیس فتا در آدرس اینترنتی  cyberpolice.ir مراجعه و موارد مدنظر خود را گزارش کنند.

قاسمی ادامه داد: از مالباختگان نیز درخواست داریم برای سرعت بخشیدن در عملیات شناسایی مجرمان و بازگرداندن حقوق ازدست رفته خود به پلیس فتا محل سکونت خود مراجعه و شکایت خود را مطرح تا در اولین فرصت با هماهنگی مقامات قضایی اقدام‎های پلیسی و قضایی در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.

وی بیان کرد: به کاربران فضای مجازی توصیه می‌شود تا قبل از هرگونه واریز وجه، از صحت خدمات یا کالای مورد نظر مطلع شده و از واریز هرگونه وجهی حتی مبالغ کم به‌ عنوان بیعانه خودداری و پرداخت وجه را به بعد از تحویل کالا موکول کنید.

قاسمی افزود: همچنین باید در قبال دریافت کالا از فروشنده رسید دریافت شود تا اگر کالا، معیوب و یا مسروقه بود بتوانند فرد فروشنده را معرفی و یا برای رسیدگی قضایی مستندات لازم را در اختیار داشته باشند.

رییس پلیس فتا بیان کرد: به کاربران توصیه می‎‏شود فقط به علت اینکه فروشنده اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارائه کرد، دلیل کافی برای اعتماد ما به فروشنده نیست و ممکن است این اطلاعات ارائه شده کذب بوده متعلق به فروشنده نباشد.

وی یادآور شد: برای اطمینان از اعتبار سایت و فروشگاه باید توجه داشت که مجوز فعالیت آنها در سازمان صنعت، معدن و تجارت ثبت شده و دارای نماد اعتماد الکترونیک یا Enamad فعال باشند./ایرنا