خبر خوب
چگونه مشکل آب شرب استان بوشهر رفع شد؟/ بازسازی یک تصفیه خانه پس از 40 سال
به گزارش سوک، یکی از مدیرانی که با هماهنگی کامل با استاندار و مجموعه عمرانی استانداری بوشهر، سبب خروج این استان از بن بست کم آبی شدید شده ، مهندس حمزه پور مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر است.

نگاهی کوتاه به همین دو سال گذشته ، نشان می دهد که کمبود شدید آب به عنوان یک مسئله امنیتی و کانونی برای درگیری مورد توجه قرار گرفته و حتی تجمعاتی نیز به شکل پراکنده در استان طی آن سال ها گزارش شده است .

با آمدن حمزه پور به شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر در زمستان سال 97، طرح های آب رسانی به استان بوشهر با تمرکز بر راه اندازی آب شیرین کن ها از یک طرف و اصلاح شبکه های توزیع وارد فاز جدید شد به گونه ای که پس از سال ها، مردم مرکز استان بوشهر از جیره بندی آب شرب نجات پیدا کرده و نوار ساحلی تنگستان که گاهی هفته ای یک روز اب می گرفتند اکنون به شکل روزانه و در بخشی به شکل یک روز در میان از این نعمت بهره مند هستند.

امروز فرصتی پیش آمد تا حمزه پور به همراه معاونینش در سالن کنفرانس خبری ایرنا، میزبان اصحاب رسانه باشند و گزارشی از آخرین وضعیت آب و فاضلاب استان بوشهر را به گوش مردم برساند.

عبدالحمید حمزه پور، مدیرعامل آب و فاضلاب استان بوشهر

*رسانه‌ها در حوزه انتقال مشکلات جامعه و انعکاس خدمات عرضه شده در عرصه آب رسانی نقش مهم و ممتازی دارند که خدمات آنان در خور تحسین است.* با توجه به محدودیت منابع آبی در چند سال اخیر یک هزار میلیارد تومان اعتبار برای شیرین سازی ۱۲۰ هزار مترمکعب آب دریا دراین استان سرمایه‌گذاری شده‌ است که نقشی مهم در کاهش مشکلات کم آبی و پایداری منابع این استان دارد.

* احداث آب شیرین کن ۳۵ هزار مترمکعبی بوشهر از جمله پروژه‌های شاخص تامین آب استان است که با بهره‌برداری از آن پایداری آب بوشهر به ۷۰ درصد می‌رسد.

* احداث آب شیرین کن ۱۷ هزار متر مکعبی برازجان و آب شیرین کن ۲۸ هزار مترمکعبی سیراف - جم از جمله دیگر پروژه‌های مهم استان بوشهر به شمار می‌رود که با بهره‌برداری از آنها مشکل کم آبی دیرینه شهرستان‌های دشتستان و جم برطرف می‌شود.

*در تابستان امسال آب شیرین کن ۶۰۰ مترمکعبی نوار ساحلی تنگستان افتتاح و مشکل کم آبی بخش قابل توجهی از روستاهای نوار ساحلی این منطقه حل شد.

* بازسازی و تجهیز چاه‌های جدید، نوسازی خطوط انتقال و به روز کردن ایستگاه پمپاژ خط کوثر به تولید ۲۰۰ لیتر برثانیه آب در تابستان امسال در این استان انجام شد که سبب گردید مردم استان بوشهر با دغدغه کمتری تابستان امسال را پشت سر بگذارند.

*اجرای این فعالیت ها توسط شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با وجود گرمی هوا، افزایش ۳۰ درصدی مصارف شهری و روستایی به دلیل شیوع ویروس کرونا و خانه نشین شدن مردم باعث شد تابستانی با کمترین مشکل در زمینه آبرسانی را پشت سر بگذاریم.

*با توجه به اینکه بیش از ۸۰ درصد آب آشامیدنی این استان از استان‌های همجوار شامل ۶۰ درصد از خط انتقال از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد و ۲۰ درصد از شهرستان کازرون استان فارس و ۱۲ درصد نیز از منابع داخلی و آب شیرین کن‌های بوشهر و کنگان تامین می‌شود که با توسعه زیرساخت‌ها و تلاش کارکنان شرکت آب و فاضلاب، تابستان امسال با کمترین مشکل سپری شد.

*در زمان حاضر علاوه بر صرف هزینه‌های زیاد برای تامین آب مورد نیاز استان از استان‌های همجوار سالانه برای هر مترمکعب آب تولیدی از آب شیرین کن‌ها باید ۱۱ تا ۱۵ هزار تومان و سالانه ۱۴۵ میلیارد تومان اعتبار برای خرید تضمینی آب از آب‌شیرین کن‌های فعال در این استان (بوشهر و کنگان) پرداخت شود.

* برای خرید تضمینی آب 230 میلیارد تومان دریافت شد که نقش مهمی در تسریع اجرای آب شیرین‌کن‌های در دست اجرا داشت.

*میانگین هزینه تولید آب آشامیدنی هر متر مکعب در استان بوشهر ۶۰۰ تومان است و در زمان حاضر با توجه به هزینه‌های انجام شده، یک بیست و پنجم هزینه قیمت تمام شده آب از مشترکان دریافت می‌شود.

*در حال حاضرحاضر ۱۰ مجتمع آبرسانی روستایی در استان بوشهر فعال هستند که تکمیل آنها نقشی مهم در تامین آب پایدار مورد نیاز روستاهای استان بوشهر دارد.

* طرح فاضلاب در سه شهر بوشهر، گناوه و دیلم در حال اجراست که این پروژه‌ها دارای بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی هستند.


* بازسازی تصفیه خانه بوشکان بعد از ۴۰ سال با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار و نوسازی ۴۰ درصدی تصفیه خانه فاضلاب بوشهر از جمله دیگر گام‌های مهم این شرکت در سال‌ جاری است.

* پروژه آب شیرین‌کن 28 هزار مترمکعبی سیراف به جم در حال اجراست که فاز نخست این پروژه و آب شیرین‌کن 35 هزار مترمکعب بوشهر تا قبل از تابستان 1400 وارد مدار تولید می‌شود.

* شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر وظیفه تامین آب خانه باغ‌ها و اراضی کشاورزی ندارد. میزان تخصیص آب به استان بر اساس سرانه جمعیتی است و نمی توانیم آب شرب را به باغات و خانه ویلاها بدهیم. صاحبان این خانه‌باغ‌ها باید آب مورد نیاز خود را از دیگر راه‌ها تامین کنند.

*طی یک سال گذشته انشعاب آب 2200 خانه باغ در استان بوشهر قطع شده و به دنبال این هستیم که انشعاب آب غیرمجاز در شهرها و روستاها را قطع کنیم.