کد خبر: ۱۵۳۹۸۸
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۵
امام جمعه بوشهر گفت: فتنه‌گران، انقلاب و مقام معظم رهبری را تنها گذاشتند و بی‌تردید در فتنه‌های آینده نیز چنین خواهند کرد، هیچگاه نمی‌توان به اصحاب فتنه و سکوت اعتماد کرد.
آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر در جریان فتنه سال 88 همواره با سخنرانی‌های بصیرتی خود، حول محور ولایت، مردم را به تبعیت از مقام معظم رهبری تشویق کرده و عمق توطئه دشمنان را تبیین می‌کرد، وی در جریان فتنه 88 تنها راه موفقیت و مقابله با دشمنان را تبعیت محض از ولی فقیه امام خامنه‌ای ذکر کرد. حال در سالگرد حماسه 9 دی وی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار در بوشهر به تبیین اهداف دشمنان در فتنه 88 پرداخت.

 به نظر شما پیشینه و سابقه‌ چنین حرکاتی مثل فتنه 88 علیه جمهوری اسلامی از چه زمانی بوده است؟

صفایی بوشهری: همواره جبهه‌ استکبار و ضد انقلاب برای کنترل، توقف سپس براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی از ابتدای پیروزی انقلاب وارد صحنه شده و مراحل مختلفی را اجرا و تجربه کرده که در تمامی موارد با شکست مواجه شده است، امّا طرح کودتای نرم سیاسی و دگردیسی و استحاله‌ نظام مقدس اسلامی به نظام سیاسی خواسته‎‌ غرب با پیدایش پروژه‌ تهاجم نرم و موفقیّت آن در کشورهای اروپای شرقی در دستور کار سران جهان سلطه قرار گرفت و آنان می‌خواستند در ایران نیز چنین کنند که الحمدلله والمنّه با هدایت‌های مقام معظم رهبری و ولایتمداری و بصیرت و مجاهدت مردم فهیم ایران این فتنه با شکست مواجه شد.

 فتنه‌گران و حامیان داخلی و خارجی آنان چه رکن یا نهاد یا شخصیتی در ایران را نشانه گرفته بودند؟

صفایی بوشهری: جبهه‌ فتنه‌، اساس انقلاب، آرمان‌ها و ارزش‌ها، و نیز رکن اصلی انقلاب که همان ولایت است و نهادهای ولایی مانند سپاه و بسیج را نشانه گرفته بود. این جبهه به دنبال براندازی نرم نظام بود و هر رکنی از نظام را که مقابل خود می‌دید نشانه می‌گرفت.

ماهیت فتنه‌گران چه بود و چرا با سلاح تقلب در انتخابات آن آشوب را به پا کردند؟

صفایی بوشهری؛ ماهیت فتنه‌گران ترکیبی از جهالت، غفلت، خیانت و وابستگی به جبهه‌ غیر ولایی و ضد انقلاب و فریب و آشوب گری و قانون شکنی بود. سلاح تقلب رمز آشوب آنان بود و همچون دیگر کشورهایی که تهاجم نظام و براندازی رنگین ایجاد کرده بودند این سلاح برای فریب و ایجاد آشوب اجتماعی در طرح کلان آنان قرار داشت.

چند درصد از فتنه 88 را توسط عوامل داخلی و چند درصد را کار عوامل خارجی می دانید؟

صفایی بوشهری: بی‌تردید اگر فتنه‌گران داخلی به‌ویژه سرکرده‌های آنان قدرت طلب نبوده و فریب نخورده و همکاری با جهان سلطه نمی‌کردند آن حوادث تلخ و ناگوار رخ نمی‌داد. جرم ایجاد فتنه‌ فتنه‌گران داخلی بسیار سنگین است و اتاق فکر طرح براندازی همواره در کشورهای متخاصم با نظام مقدس اسلامی وجود دارد. امریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و اتحادیه‌ اروپا یعنی همان کشورهایی که تاریخی بسیار ننگین دارند مغز شیطانی این فتنه و سرکرده‌های داخلی فتنه همان عمله‌های این جریان منحرف بودند.

 هدف فتنه‌گران از مطرح کردن تقلب در انتخابات چه بود و چرا برخی خواص با آنان هم صدا شدند؟

صفایی بوشهری: هدف آنان از مطرح کردن تقلب، فریب مردم و متمسکی برای ایجاد آشوب بود و برخی خواص بی‌بصیرت به جهت جهالت و غفلت یا عدم تأمین منافع نامشروع آنان توسط نظام با آنان همراه شدند.

 در جریان فتنه برخی خواص سکوت کردند به نظر شما دلیل سکوت آنان چه بود؟

صفایی بوشهری: دلیل سکوت برخی از خواص، ابتلا به ویروس فتنه، دنیا‌گرایی، غفلت، عدم بصیرت سیاسی، محاسبه‌گری غلط، عدم شجاعت، عدم ولایتمداری و معطل کردن برای اینکه بداند که در این فتنه چه کسی پیروز می‌شود تا بعد از آن جهت خود را معلوم کنند، این افراد خیانتشان کمتر از اصحاب فتنه نیست، آنان می‌توانستند جلوی گسترش و عمق فتنه را بگیرند ولی با سکوت خود بر آتش فتنه افزودند و غبار فتنه را غلیظ تر کردند.

سینه‌های بسیاری از عملکرد این نوع افراد [ساکتین] مالامال از غم است. اینان برخی فرصت طلبان دنیاگرا هستند که به دنبال کسب دنیای خویش بوده و یا گرفتار روحیه و رویه ترس‌اند و همواره در غفلت به سر می‌برند ما بسیاری را برای سخنرانی دعوت می‌کردیم که با جواب منفی روبرو می‌شدیم، کارنامه‌ اینان منفی است و هم اینک آنان رو به جلو فرار می‌کنند و ادعاهای عجیب و غریب دارند.

آنان انقلاب و مقام معظم رهبری را تنها گذاشتند و بی‌تردید در فتنه‌های آینده نیز چنین خواهند کرد. هیچگاه نمی‌توان به اصحاب فتنه و سکوت اعتماد کرد.

 مقصر اصلی در به وقوع پیوستن فتنه 88 را چه شخصی می‌دانید؛ میر حسین موسوی، سید محمد خاتمی، موسوی خوئینی‌ها و...؟

صفایی بوشهری: مقصر اصلی تمامی افرادی هستند که با سخن، اعلامیه و سکوت، جوّ فتنه را آفریدند، به ویژه سران فتنه که به دنبال سلطه‌ نامشروع سیاسی و بدست گیری تمامیت نظام بودند. 

 مردم در 9 دی در مقابل زیاده خواهی فتنه‌گران ایستادند. آیا حرکت مردم در 9 دی از پیش برنامه ریزی شده بود؟

صفایی بوشهری: حرکت مردمی نهم دی خود جوش و از متن ایمان و وفاداری آنان به رهبریت و انقلاب بود و حتی در برخی از استان‌ها مانند استان ولایت مدار بوشهر در روز هشتم دی یعنی یک روز زودتر صورت گرفت.

 نهم دی در مقابل فتنه 88 قد علم کرد و دنیا متوجه شد مردم ایران به پای نظام و انقلاب خود هستند، اما چرا به نظر شما حرکت مردم در صحنه تاریخ ماندگار شد؟

صفایی بوشهری: حماسه نهم دی به جهت حضور بی‌نظیر و برخورد قوی مردم ولایتمدار ایران با طوفان فتنه خارجی و داخلی و شکست قاطع آن ماندگار است و میزانی برای تاریخ سیاسی ایران و الگویی برای مقابله با فتنه در جهان است.

 سخنرانی مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه چه تاثیری در تلاش فتنه‌گران برای به کرسی نشاندن حرف خودشان بود؟

صفایی بوشهری: در فقه سیاسی اسلام همواره محوریت و اساس آن منظومه، رهبریت است و مقام معظم رهبری از همان ابتدای ولایت خویش در ایجاد بصیرت و هدایت جامعه عنایت ویژه داشته‌اند که آن نماز جمعه و خطبه‌های آن اوج ایجاد بصیرت و هدایت جامعه و نجات انقلاب از طوفان فتنه بود. آن نماز تجلی عنایت الهی به ایران، به امامت آن رهبر عالیقدر و فرزانه بود به همین جهت بعد از آن به یکباره فضای ایران به سمت محو جدی فتنه پیش رفت.

 مهمترین قدرت‌های جهانی که حامی فتنه‌گران شدند چه کشورهایی بودند؟

صفایی بوشهری: جبهه‌ استکبار و ضد انقلاب مرکب از تمامی اصحاب شیطان هستند که آمریکا و رژیم صهیونیستی و انگلیس و اتحادیه اروپا و کشورهای مرتجع و به ظاهر اسلامی منطقه آن را تشکیل می‌دهند، آنان شیطان دارند و شیطنت می‌کنند و ایران خدا دارد و خداوند به آن یاری می‌رساند.

آیا نظام اسلامی با متهمان اصلی فتنه 88 از جمله موسوی، کروبی رفتار صحیحی را داشت؟ یعنی حصر خانگی آنان کار درستی بود که نظام انجام داد؟

صفایی بوشهری: بی‌گمان حصر خانگی متهمان و مجرمان اصلی فتنه 88 هم کار صحیحی برای نظام اسلامی  بود و هم رأفت و پیشگیری از جرم بیشتر این افراد بود. اگر این کار نمی‌شد بر گناه و جرم سیاسی این افراد افزون می‌شد و جامعه دچار التهاب بیشتر و جبهه استکبار خارجی طمع و طرح گسترده‌تری را دنبال می‌نمود.

جرم سیاسی سران فتنه علنی، عینی و قطعی است، گناه و جرم سیاسی و ایجاد آشوب و هرج و مرج و رساندن ضرر و زیان به نظام مقدس اسلامی و دچار چالش‌های ملّی و فراملّی کردن آن، قانون شکنی و ایجاد فضا و فرصت برای تهاجم گسترده جهان سلطه به نظام مقدس جمهوری اسلامی، مفسده آن از دیگر گناهان و جرائم بسیار گسترده و بیشتر بوده و کیفر دنیوی و اخروی آن  بسیار شدیدتر است؛ بنابراین حصر خانگی رأفت، ملاطفت و به نوعی نجات سران فتنه از ارتکاب جرم و گناه بیشتر و برخورد قاطع مردم با آنان است.

منبع: فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد