يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 16
کد خبر: ۲۳۶۰۵۱
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وقوع ۱۱۳ سیل کوچک و بزرگ طی یک سال گذشته در سطح حوزه های آبخیز کشور خبر داد.
به گزارش «سوک» به نقل از تسنیم از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ابوالقاسم حسین پور مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بر اساس گزارش گروه سیل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها از رخدادهای ثبت سیل طی یکسال اخیر، علی رغم حاکم بودن شرایط خشکسالی در کشور، از مجموع ۱۹۱ مورد بارش موثر در سطح حوزه های آبخیز، ۱۱۳ مورد سیل کوچک و بزرگ منجر به خسارت در ۲۲ استان کشور طی سال ۱۳۹۹ رخ داده است.

                          کدام استان ها متحمل بیشترین خسارات سیل شدند؟

حسین پور افزود: پهنه بحرانی سیل های یکسال اخیر، سه میلیون و دویست هزار هکتار از حوزه های آبخیز را در برگرفت که بیشترین خسارت را به استان های گیلان، بوشهر و خوزستان وارد نمود.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها گفت: سیل مورخ ۱۶ آذرماه جنوب غرب کشور را از جمله سیل های شاخص سال ۱۳۹۹ عنوان کرد که بخش های وسیعی از استان های خوزستان، بوشهر، لرستان، ایلام، فارس و هرمزگان را در بر گرفت و خسارات زیادی را به بار آورد.

حسین پور گفت: بر اساس گزارش تحلیل سیل آذرماه ارائه شده از سوی دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها در حوزه آبخیز برازجان، به عنوان یکی از حوزه های آبخیز با رخداد سیل با شدت بالا در سال گذَشته، دوره بازگشت سیل مذکور ۵۲۵ سال برآورد گردیده است.

حسین پور اضافه کرد: زیرساخت های آبخیزداری و آبخوانداری ایجاد شده در سطح حوزه های آبخیز کشور، سه میلیارد و چهارصد هزار مترمکعب از سیلاب های سال ۱۳۹۹ را کنترل کردند و در راستای تغذیه آبخوان ها و بهبود وضعیت مناطق مذکور مورد بهره برداری قرار گرفت.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل ها تصریح کرد: بخشی از طرح های آبخیزداری و آبخوانداری اجرا شده طی سال گذشته برای اولین بار آبگیری و سرریز شدند و از تشدید سیل و خسارت به مناطق تحت پوشش جلوگیری کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد