چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 12
کد خبر: ۲۳۶۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۵
در حوزه هنری بوشهر
در این نشست که با حضور نسل های مختلف تئاتر و تعزیه در حضور ریاست حوزه هنری استان تشکیل شد، هنرمندان به بیان مسائل و دیدگاه‌ها و مشکلات این هنر در استان پرداختند.
به گزارش سوک و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان، نشست بزرگداشت روز تئاتر با حضور  هنرمندان هنرهای نمایشی در حوزه هنری استان تشکیل شد.

در این نشست که  با حضور  نسل های مختلف تئاتر و تعزیه در حضور  ریاست حوزه هنری استان  تشکیل شد، هنرمندان به بیان مسائل و دیدگاه‌ها و مشکلات این هنر در استان پرداختند.

مهدی انصاری در ابتدای این نشست، ضمن برشمردن فعالیت‌های حوزه هنری در نمایش استان سال گذشته خاطرنشان کرد: علاوه بر برگزاری چندین کارگاه آموزشی، همایش تئاتر محیطی (ملت مقاومت ) به مناسبت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی در یک هفته ، با شش نمایش و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های هنرمندان در شهرستان‌ها، برای اولین بار با توجه به شیوع بیماری کرونا به شکل آنلاین برگزار شد که تجربه موفقی بود.

مسئول واحد هنرهای نمایشی حوزه هنری استان بوشهر در رابطه با دیدگاه‌های حوزه هنری  به مقوله تئاتر پرداخت و گفت :  ما در حوزه هنری نمایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه ،خانواده وامیدواری توجه خاصی داریم.

وی در رابطه بااهمیت تئاتر بچه‌های مسجد خاطرنشان کرد : تئاتر بچه‌های مسجد ، تئاتری ساده است و پیچیدگی ابزارهای صحنه را ندارد و همین شکل باعث شد که در شرایط کرونا ما نمایش‌های خوبی را با استفاده از همین ظرفیت، همایش تئاتر ملت مقاومت برگزار کنیم.

محمد لطفی از پیشکسوتان صحنه نمایش استان ، در این نشست مطالب متنوعی طرح  نموده و با بیان مشکلات افزود :  مدیریت تئاتر در استان مشکل دارد و باید چاره اندیشی شود.

وی همچنین نبود حمایت از تئاتر استان در تهران برای دیده نشدن کارهای خوب دانست.

وی افزود: فقر دانش و اطلاعات در نسل جوان  از موارد مهم در تئاتر استان بوشهر است.

وی درباره اهمیت آموزش نمایش نامه نویسی در استان اعلام کرد: باوجودی که شرایط سختی جسمی دارم اما حاضرم که در امر آموزش نمایشنامه‌نویسی و تولید متن در کنار حوزه هنری باشم.

این نمایشنامه‌نویس افزود: تأثیرات جهان امروز و کرونا را باید بپذیریم، تئاتر قبلاً نیز فراز و فرود داشته، باید برنامه‌ریزی بلندمدتی داشته باشیم.

وی افزود: تئاتر مقاومت و بچه‌های مسجد در بوشهر از ظرفیت بالایی برخوردار است و در سال‌های گذشته افتخارآفرین بوده است.

این هنرمند پیشکسوت به تعهد کاری هنرمندان  استان اشاره کرد و یادآور شد: حشمت اله غضنفر از بازیگران پیشکسوت استان بوشهر در زمانی که می‌خواست در تئاتری به ایفای نقش بپردازد، باخبر می شود که خانه و تمام وسایلش در آتش سوخته، به احترام تئاتر و مخاطبین، به روی صحنه رفت و به ایفای نقش پرداخت.

وی افزود: در شرایط کرونا نیز می‌توانیم مجدد تلاش کنیم.

در ادامه یکی دیگر از پیشکسوتان تئاتر استان، علی قربانی با بیان اینکه تئاتر وظیفه‌اش ایجاد انگیزه در مخاطبین است خاطرنشان کرد: وظیفه تئاتر برانگیختن و ایجاد انگیزه است.

وی در این نشست یادآور شد: تئاتر، بیان دردها، رنج‌ها، خوشی‌های جامعه  است و موضوع‌ها را برجسته و بازنمایی کند و به عبارتی به مسئولین هشدار بدهد .
کارگردان (نمایش حماسه دلاوران ) خاطرنشان کرد : به همین خاطر است که گفته می‌شود هنر  تئاتر ، هنر  پیشتاز است.

این استاد دانشگاه افزود: بنابراین باید نشست‌های تئاتری به‌صورت تخصصی در موضوعات کارگردانی، تولید محتوا برگزار شود.

این پیشکسوت و از بازیگران نسل اول تئاتر بوشهر خاطرنشان کرد: به‌طور مثال باید یک نشست تخصصی در رابطه با  نمایشنامه‌نویسی برگزار و در آنجا تصمیم‌های راهبردی گرفته شود.

اشرف سلطانی نیا نیز خاطرنشان کرد: ما باید در تئاترهایمان به مسائل مردم بیشتر توجه کنیم و از مشکلات مردم غافل نشویم.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر می‌خواهیم تئاتر همراه مردم باشد باید با دغدغه‌های روز جامعه حرکت کند.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: من به عنوان هنرمند تئاتر باید با مشکلات و مسائل  مردم به بیان طرح و ایده بپردازم و در مورد آن مسئله، پژوهش کامل داشته باشم تئاتر امروز باید با پژوهش مسیریابی کند و با یک کار تحقیقی راهکار به جامعه ارائه دهد.

حشمت اله غضنفر بازیگر و کارگردان تئاتر در این جلسه پیشنهاد کرد: اگر به دلیل کرونا نمی‌توانیم در سالن‌های سرپوشیده تئاتر کار کنیم، در محیط باز به اجرای تئاتر بپردازیم.

وی ادامه داد: مسئولین امر باید در این رابطه یک فکر اساسی داشته باشند.

احمد قربانی بازیگر پیشکسوت تئاتر و تعزیه ضمن پرداختن به مشکلات تعزیه استان یادآور شد: در سال گذشته با توجه به شیوع بیماری کرونا می‌خواستیم هنر تعزیه را به‌صورت مجازی برگزار کنیم ولی دستگاه‌های فرهنگی  در این رابطه کمک مالی  انجام ندادند.

رضا زیتونی بازیگر پیشکسوت تئاتر خاطرنشان کرد: ما باید در تئاترهایمان برای مخاطبمان اخبار خوبی داشته باشیم.

خداداد رضایی از نویسندگان و کارگردانان استان در این جلسه گفت: امروز متأسفانه به جایگاه و حرمت پیشکسوتان تئاتر استان اهمیتی داده نمی‌شود الآن جایگاه این عزیزان در تئاتر استان کجاست؟ یک پیشکسوت تئاتر که عمری را روی صحنه و خدمات هنری به مردم انجام داده، باید در آرامش فکری بسر ببرد و از دانش و تجربه او استفاده کنند امروزه متأسفانه این آرامش و انصاف و احترام در تئاتر استان بوشهر دیده نمی‌شود و هر کس برای خود گروهی را سازمان‌دهی کرده و با افراد خود بر تئاتر می‌تازند که نتیجه‌اش افت تئاتر بوشهر در سطح کشوری است.

وی تصریح کرد: خیلی خوشحال شدم که حوزه هنری در اولین روز کاری سال جدید و روز تئاتر، به پیشکسوتان اهمیت داد. من وقتی در حوزه هنری استان بوشهر می آیم، احساس امنیت می‌کنم و می‌توانم حرفم را بزنم.

مجید میرزایی طراح و کارگردان نمایش نیز با توجه به اهمیت اجرای عموم یادآور شد: تئاتر ذاتاً امیدبخش است ، در شرایط کرونا ، زندگی ما ایستاد اما اعتراضی نداریم و به فعالیت ادامه می‌دهیم.

کریم محمودی از طراحان صحنه و کارگردان  تئاتر یادآور شد : در تمام شرایط سخت زندگی به فعالیت تئاتر پرداختم و تقاضای مالی برای نمایشم نداشته‌ام.
وی افزود :  ما در بوشهر از کم بودن نمایشنامه خوب بی‌بهره هستیم.


محمد رنجبریان از گروه تئاتر مردمی مسجد عالی شهر با اشاره به اختلافات درون خانواده تئاتر در استان گفت: اختلافات را کم کنیم  و در کنار هم باشیم.

امیر پور عباسی از دانش‌آموختگان عرصه تئاتر یادآور شد: تنها راهی که تئاتر را می‌تواند زنده نگه داشت، اجرای عموم است.

وی افزود: با توجه به این که  هنرمندان تئاتر در اولین روز کاری سال 1400  در حوزه هنری استان بوشهر به همت مسئولین حاضر شوند بسیار خوشحال هستم.

اصغر جوادی از بازیگران پیشکسوت تئاتر استان  یادآور شد: همه مشکلات تئاتر مالی نیست.

وی با اشاره به علاقه و عشق؛ تئاتر  خود اشاره کرد و گفت : با تمام مشکلات جسمی که دارم تلاش می‌کنم ، نمایش سیاه که فضای روحوضی و طنزگونه دارد را در این شرایط کرونا اجرا کنم.

پوران زیتونی از بازیگران پیشکسوت تئاتر استان  نیز بیان کرد: تئاتر زندگی است ؛ سعی کنیم آن را زلال و پاک نگه‌داریم.

لیلا منصوری از کارگردانان جوان عرصه تئاتر یادآور شد : در شرایط کرونا به‌سختی خانواده‌ها را توجیه می‌کنیم که بچه‌های خود را به تئاتر بیاورند، اما تلاشمان را ادامه می دهیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد