کد خبر: ۲۳۶۳۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام
گفته می شود طی دو سال گذشته ایرادات موجود رفع و پس از چندین رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان ، با رفع ایرادات قانونی امروز شاهد تصویب منطقه آزاد بوشهر در شورای
به گزارش سوک، منابع غیر رسمی از موافقت مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبدیل بوشهر به منطقه آزاد تجاری در قالب «لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری – صنعتی» دولت خبر می دهند.

بر این اساس ، گفته می شود در جلسه پیش از ظهر امروز ، مجمع تشخیص مصلحت نظام با تبدیل چند شهر از جمله بوشهر به منطقه آزاد تجاری موافقت کرده است.

گفتنی است در دوم خرداد سال 1397، مرکز پژوهش های مجلس مساحت مناطق آزاد را طبق تعاریف نهادهای بین‌المللی زیر هزار هکتار و طبق نظر مرکز پژوهش‌های مجلس باید زیر ۳هزار هکتار باشند این درحالی است که مساحت پیشنهادی برای منطقه آزاد جدید بوشهر از سوی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد بیش از ۲۶ هزار هکتار مطرح شده است.

طبق این گزارش، منطقه آزاد پیشنهادی بوشهر به دلیل برخورداری از «فرودگاه»،«بندر» و همچنین «دو منطقه ویژه اقتصادی با رویکرد تولیدی»، دارای مزیت‌های نسبی مناسبی برای ایجاد منطقه ‌آزاد است البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که محدوده پیشنهادی زیرساخت‌هایی نظیر پایانه و راه‌آهن ندارد.

براساس گزارش مرکز پژوهش‌ها، دو مشکل منطقه پیشنهادی بوشهر عبارتند از «اختصاص اراضی وسیع بابت ایجاد فرودگاه جدید» و «وجود ابهام در حجم سرمایه‌گذاری مورد نیاز و مسائل فنی مربوط به تداخل هوایی» که در نقشه پیشنهادی لایحه آمده است.

همچنین در گزارش این مرکز آمده است: «با توجه به همجواری مناطق مزارع پرورش میگو در محدوده منطقه پیشنهادی می‌توان از ظرفیت ایجاد صنایع تبدیلی به واسطه مزیت مناطق آزاد برای توسعه پرورش میگو استفاده کرد اما در نقشه مناطق پیشنهادی این مزارع دیده نشده است.»

مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد می‌دهد که می‌توان با بازنگری در نقشه منطقه‌ آزاد بوشهر، اضافه‌کردن منطقه پرورش میگو و حذف فرودگاه جدید، نسبت به کاهش محدوده منطقه پیشنهادی اقدام کرد.

گفته می شود طی دو سال گذشته ایرادات موجود رفع و پس از چندین رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان ، با رفع ایرادات قانونی امروز شاهد تصویب منطقه آزاد بوشهر در شورای
مجمع تشخیص مصلحت نظام بودیم.

موضوع تبدیل بوشهر به منطقه آزاد تجاری از سال 93 تاکنون دارای موافقان و مخالفان بی شماری بوده که رسانه ها از جمله سایت سوک  sook.ir/fa/news/192420  به آن پرداخته اند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد