پشت پرده خرید آرمان رمضانی توسط فرهاد مجیدی
 

به گزارش سوک؛ آرمان رمضانی را می‌توان عجیب‌ترین و جنجالی‌ترین خرید نیم‌فصل اول دانست؛ بازیکنی که با آمار صفر مطلق یک نیم‌فصل را در پرسپولیس سپری کرده بود، به یکباره سر از استقلالی در آورد که در پست مهاجم بهترین‌ها را دارد.

این انتقال عجیب باعث شد تا خیلی‌ها به انتقاد از فرهاد مجیدی و خرید عجیبش بپردازند، اما شاید نگاهی منطقی‌تر و فنی‌تر بتواند تا حدودی جواب منتقدان را بدهد. آرمان رمضانی قامت بلندی دارد و به نوعی به عنوان یک مهاجم کلاسیک شناخته می‌شود که به دلیل قدرت بالایش در سر‌زنی، مناسب تیم‌هایی است که روی ارسال‌های بلند برنامه دارند.

فرهاد مجیدی استقلال را در ۲ بازی ابتدایی با سیستم ۱-۲-۳-۴ به میدان فرستاد و نتایج خوبی هم گرفت. اگر فرض کنیم استقلال فرهاد تا پایان فصل هم با این سیستم بازی کند، استقلال فقط در پست تک مهاجم می‌تواند از آرمان رمضانی بازی بگیرد. تا به این‌جا در تیم مجیدی دیاباته در نقش مهاجم هدف بازی کرده و مهدی قایدی و مطهری در نقش وینگر‌ها به میدان رفته‌اند.

استقلال شیخ دیاباته را به عنوان یک مهاجم بلند‌زن دراختیار دارد، اما از آن جایی که دیاباته برخلاف استایلش بسیار شکننده است، آرمان می‌تواند آلترناتیو خوبی برای شیخ باشد. حتی این احتمال هم وجود دارد اگر کار استقلال خیلی گره بخورد، آبی‌ها از ۲ مهاجم بلند‌زن استفاده کنند و بدیهی است که دست فرهاد و فراز با آرمان برای این تغییرات بازتر است.

علاوه‌بر این مهاجمی مثل آرمان رمضانی می‌تواند در دقایقی که بازی گره می‌خورد، در ایستگاهی‌ها و ارسال‌های بلند، به اصطلاح روی مدافعان حریف خراب شود و همبازیانش را در موقعیت گل قرار بدهد. تصور کنید، یک مهاجم قد بلند در محوطه جریمه حضور داشته باشد، دست‌کم ۲ مدافع حریف ناچارند با او برای دور کردن توپ بلند شوند و این یعنی در ریباند احتمالی، تیم مهاجم، یک بازیکن اضافه و شانس بیشتر برای تصاحب توپ دارد. همچنین بازیکنانی با این فیزیک، به‌خاطر گام‌های بلندشان می‌توانند با دویدن در عرض، تمرکز و تراکم خط دفاعی حریف را به هم بریزند.

اما چیزی که آمار ۱۷‌هفته اخیر استقلال می‌گوید این است که مصدومیت دوباره دیاباته و غیبت او در بازی‌های حساس خیلی عجیب و دور از انتظار نخواهد بود و در این شرایط آرمان رمضانی می‌تواند گزینه خوبی برای جانشینی شیخ و فضاسازی برای قایدی و مطهری باشد. گفتنی است فراز کمالوند مربی استقلال در دفاع از خرید جنجالی آبی‌ها گفته است: «آرمان رمضانی یک‌سری مهارت‌ها دارد که به درد استقلال می‌خورد. این تیم قرار است هر بازی طبق برنامه‌ریزی و طراحی که داریم با سیستم‌های مختلف مقابل رقبایش قرار گیرد. در نتیجه وقتی قرار است تغییر سیستم داشته باشیم به چنین مهاجمی هم نیازمند می‌شویم. او در بازی‌های خاص می‌تواند به داد استقلال برسد. ملاک برای قضاوت این بازیکن نباید فقط ۶ ماه اخیر باشد. از هواداران می‌خواهیم که به کادرفنی اعتماد داشته باشند و بدانند کادرفنی استقلال برای هر تصمیمی که می‌گیرد، برنامه و هدف مشخصی دارد. این را هم در نظر بگیرند که یارگیری در نیم فصل به این راحتی نیست. هواداران آرمان رمضانی را از این به بعد یک استقلالی ببینند و مثل همیشه انرژی‌های مثبت خود را به سمت ما بفرستند. در این دو بازی واقعا ما از حمایت‌های آنان انرژی خوبی گرفتیم. به هواداران این قول را می‌دهیم که نسخه جدیدی از آرمان رمضانی را ببینند. گاهی یک سیستم و قالب بازی برای یک بازیکن خوب است و قطعا در مورد استفاده از او فکرهایمان را کرده‌ایم. گاهی در بازی‌ها حریفان استقلال دفاعی بازی می‌کنند و ما نیازمند یک مهاجم قد بلند با شرایط رمضانی بودیم تا گره از کار تیم باز کند.»

منبع: خراسان