سد خاییز استان بوشهر تا پایان فصل بهار افتتاح می‌شود+ تصاویر
به گزارش سوک؛ علی محمدی در جریان بررسی روند اجرا سد خاییز تنگستان، با اشاره به تسریع در اجرا این سد اظهار داشت: تاکنون 95 میلیارد تومان برای ساخت سد خاییز تنگستان پرداخت شده که 85 میلیارد تومان آن از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور بوده است.

وی با اشاره به تخصیص 10 میلیارد تومان از اعتبارات استانی برای سد خاییز تنگستان گفت: یکی از مطالبات مهم کشاورزان تنگستان تامین آب برای آبیاری نخیلات است که با تکمیل این سد این نیاز محقق می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر با بیان اینکه از مجموع حجم خاک‌ریزی بدنه سد بیش از 830 هزار متر مکعب آن اجرا شده است تصریح کرد: اکنون پیشرفت سد خاییز 87 درصد است که مابقی آن طی 2 ماه آتی اجرا و بدنه سد تکمیل می‌شود.

محمدی با اشاره به افتتاح سد خاییز تا پایان فصل بهار تصریح کرد: این سد از نوع خاکی با هسته رسی و با ارتفاع 36 متر و حجم مخزن 16 میلیون مترمکعب آب نخیلات تنگستان را تامین می‌کند.

وی، بهبود و افزایش سطح زیر کشت اراضی کشاورزی به مساحت 681 هکتار از نخیلات پایین دست سد خاییز را از دیگر ویژگی این سد دانست و افزود: با افتتاح سد خاییز ضمن مهار روان آب‌های فصلی و دائمی، سبب افزایش کیفیت منابع آب زیر زمینی و افزایش سطح ایستایی می‌شود و علاوه بر آن می‌تواند به نخلستان‌ها جان ‌دوباره ببخشد.

ان